Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Priorytet rządu - nowela o państwowych instytucjach filmowych

0
Podziel się

Projekt noweli ustawy o państwowych instytucjach filmowych, wydłużający do
końca 2012 r. czas przewidziany na komercjalizację lub likwidację tych instytucji - to jeden z 36
priorytetów ustawodawczych rządu w 2011 r.

bEivgUcB

Projekt noweli ustawy o państwowych instytucjach filmowych, wydłużający do końca 2012 r. czas przewidziany na komercjalizację lub likwidację tych instytucji - to jeden z 36 priorytetów ustawodawczych rządu w 2011 r.

W projekcie nowelizacji ustawy przewidziano wydłużenie o dwa lata (do końca 2012 r.) czasu przewidzianego na komercjalizację, a następnie prywatyzację lub likwidację państwowych instytucji filmowych. Na podstawie obowiązującej ustawy, termin ten upływa z końcem 2010 r. Zdaniem ustawodawcy, dodatkowy czas jest konieczny, aby bez ryzyka zbędnych kosztów przeprowadzić proces przekształceń, a także zachować dorobek państwowych instytucji filmowych, w tym ich potencjał twórczy i techniczny.

Projekt nowelizacji wprowadza także możliwość przekształcania państwowych instytucji filmowych w instytucje kultury. Obecnie mogą one być wyłącznie komercjalizowane lub likwidowane. Status instytucji kultury pozwala na bardziej efektywny mecenat ministra kultury nad produkcją filmów.

bEivgUcD

Zgodnie z projektem, minister kultury będzie mógł w drodze zarządzenia przekształcić państwową instytucję filmową w państwową instytucję kultury. Zarządzenie o przekształceniu będzie jednocześnie aktem o utworzeniu nowej jednostki. Przy przekształceniu minister będzie zobowiązany pamiętać o zadaniach państwa związanych z upowszechnianiem kultury filmowej, a także o warunkach finansowych, ekonomicznych, organizacyjnych i technicznych niezbędnych do funkcjonowania powstającej instytucji.

Pod koniec stycznia rząd przyjął projekt tej ustawy, który przygotowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. We wtorek projekt ten został skierowany do prac sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Jest on przed pierwszym czytaniem.

Kancelaria premiera opublikowała plan legislacyjny rządu na 2011 rok, który zawiera listę 96 projektów ustaw i 41 założeń do projektów ustaw. Premier Donald Tusk zwrócił się do ministrów swojego gabinetu, aby wytypowali i skoncentrowali się na kilku najważniejszych projektach - w ten sposób powstała lista priorytetów - 36 priorytetowych projektów ustaw i 25 założeń do projektów ustaw. (PAP)

nno/ abe/ gma/

bEivgUde
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)