Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Proces Henryka Stokłosy odbędzie się w sądzie w Poznaniu

0
Podziel się:

Sąd Najwyższy oddalił we wtorek wniosek Sądu
Okręgowego w Poznaniu o przeniesienie rozprawy byłego senatora
Henryka S. do innego sądu - poinformowała PAP Teresa Pyźlak z
biura prasowego SN.

Sąd Najwyższy oddalił we wtorek wniosek Sądu Okręgowego w Poznaniu o przeniesienie rozprawy byłego senatora Henryka S. do innego sądu - poinformowała PAP Teresa Pyźlak z biura prasowego SN.

Sąd Okręgowy w Poznaniu wystąpił do Sądu Najwyższego z inicjatywą przekazania sprawy innemu sądowi. We wniosku poznański sąd wskazał, że jeden z oskarżonych w tym procesie Ryszard S. przez wiele lat zajmował stanowisko sędziego Sądu Wojewódzkiego, a następnie sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego - Ośrodek Zamiejscowy w Poznaniu, w którym pełnił do początku 2005 r. funkcję prezesa.

Sąd Najwyższy uznał, że to, iż w latach 70. i 80. oskarżony Ryszard S. pracował w Sądzie Wojewódzkim w Poznaniu nie będzie miało wpływu na przebieg procesu, gdyż kadry w sądach od tamtego czasu się zmieniły, a w przypadku gdyby z tym oskarżonym jakiegoś sędziego "łączył stosunek osobisty" to może on zostać wyłączony z prowadzenia tego procesu.

Akt oskarżenia wobec Stokłosy i jego księgowej - Elżbiety N. oraz b. sędziego sądu administracyjnego z Poznania Ryszarda S. trafił 4 czerwca do Sądu Okręgowego w Warszawie. W 600-stronicowym dokumencie Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga postawiła Stokłosie 21 zarzutów. Śledczy uznali, że w latach 1989-2005 uzyskiwał on nienależne wielomilionowe umorzenia podatkowe, dzięki powiązaniom ze skorumpowanymi urzędnikami resortu finansów (trwa już ich oddzielny proces), a także sędzią sądu administracyjnego z Poznania.

Oskarżony nie przyznaje się do zarzutów. Chodzi głównie o wręczanie korzyści majątkowych i osobistych w zamian za korzystne decyzje podatkowe, a także: nielegalne przechowywanie odpadów, wyłudzenie pieniędzy podczas restrukturyzacji firmy Stokłosy w latach 90. oraz bezprawne pozbawienie wolności pracowników firmy. Elżbiecie N. postawiono zarzuty pomocnictwa w łapownictwie oraz w wyłudzeniach, a Ryszardowi S. - przyjmowania korzyści majątkowych (miał przyjąć od Stokłosy ok. 40 tys. zł).

Stokłosę - poszukiwanego międzynarodowym listem gończym - zatrzymała w 2007 r. niemiecka policja. Został w grudniu 2007 r. wydany Polsce na mocy Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA). Warszawski sąd aresztował go. W śledztwie zabezpieczono majątek Stokłosy o wartości ok. 20,7 mln zł, w tym nieruchomości i ruchomości. Mienie to ma pokrywać domniemane straty, wynikające ze stawianych mu zarzutów. Oskarżony były polityk na proces oczekuje w areszcie.

Henryk Stokłosa w 1980 r. założył rzemieślniczą firmę utylizacji odpadów rolno-hodowlanych Farmutil, dzięki której dorobił się znacznego majątku. Zespół firm Stokłosy obejmuje przetwórnie przemysłu rolno-spożywczego, ale także lokalną prasę i radio oraz sieci handlowe. W roku 2007 r. Stokłosa - z majątkiem wycenianym na 750 mln zł - uplasował się na 33. miejscu na liście najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost" (rok wcześniej był 16.). (PAP)

kpr/ bno/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)