Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Proces lustracyjny senatora PO

0
Podziel się

Przed Sądem Okręgowym w Olsztynie rozpoczął
się we wtorek proces lustracyjny senatora PO Marka Konopki. IPN
złożył do sądu wniosek o uznanie za prawdziwe oświadczenia
lustracyjnego senatora, że nie był on współpracownikiem służb
specjalnych.

bEhHFOth

Przed Sądem Okręgowym w Olsztynie rozpoczął się we wtorek proces lustracyjny senatora PO Marka Konopki. IPN złożył do sądu wniosek o uznanie za prawdziwe oświadczenia lustracyjnego senatora, że nie był on współpracownikiem służb specjalnych.

Kolejna rozprawa odbędzie się 7 kwietnia. Sąd wezwał na nią dwóch świadków.

Z opublikowanych ponad rok temu przez IPN katalogów wynikało, że senator miał podpisać zobowiązanie do współpracy z kontrwywiadem wojskowym PRL w 1981 roku, gdy rozpoczął służbę w Marynarce Wojennej. Konopka stanowczo zaprzeczył, by kiedykolwiek podpisywał takie zobowiązanie. W oświadczeniu lustracyjnym napisał, że nigdy nie współpracował ze służbami specjalnymi PRL.

bEhHFOtj

We wtorek prokurator z pionu śledczego IPN w Białymstoku wystąpiła do sądu z wnioskiem o uznanie za prawdziwe oświadczenia lustracyjnego senatora.

W rozmowie z dziennikarzami powiedziała, że materiał dowodowy zebrany w sprawie nie był wystarczający, by uznać senatora za kłamcę lustracyjnego.

Senator Konopka powiedział PAP, że od 16 miesięcy, kiedy opublikowano informację o podpisaniu zobowiązania, walczy o swe dobre imię.

"Na razie czekam na oczyszczenie, a potem się będę zastanawiał, co dalej zrobić" - powiedział senator, który sam wystąpił o autolustrację.

bEhHFOtp

Marek Konopka w 1981 roku został jako 20-latek powołany do służby wojskowej w Marynarce Wojennej.

Najpierw - jak wspomina - do Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce, a potem po złożeniu przysięgi 30 grudnia 1981 roku został przeniesiony do jednostki w Helu, gdzie służył na trałowcach i okrętach. Dodał, że następnie ze względu na stan zdrowia przeniesiono go do służby na lądzie.

Podkreślił, że nigdy nie miał świadomości, iż byłem tajnym współpracownikiem.

"Składałem oświadczenia (lustracyjne) przed wyborami parlamentarnymi, a wcześniej samorządowymi, że nie współpracowałem ze służbami specjalnymi i to była prawda. Nigdy bym nie zataił takiej informacji" - powiedział senator.

bEhHFOtq

Według katalogu IPN Konopka został zarejestrowany w czerwcu 1982 r. przez Wojskową Służbę Wewnętrzną Hel, w kategorii TW o ps. Marzena w celu "rozpoznania stanów zmiennych". Wyeliminowano go z sieci agenturalnej w październiku 1983 r. z powodu odejścia do "rezerwy". Materiały operacyjne zniszczono.

Konopka jest senatorem PO z okręgu olsztyńskiego; z zawodu nauczyciel wychowania fizycznego, był radnym w Białej Piskiej. (PAP)

ali/ itm/ mow/

bEhHFOtK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)