Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
13.02.2012 16:08

Producenci mebli stawiają na eksport

46 wystawców prezentuje od poniedziałku swoje wyroby na Międzynarodowych Targach Meblowych w Ostródzie (warmińsko-mazurskie). Impreza potrwa do czwartku 16 lutego. Zdaniem wystawców, obecnie na krajowym rynku meblowym panuje zastój, a nawet recesja.

Podziel się
Dodaj komentarz

*46 wystawców prezentuje od poniedziałku swoje wyroby na Międzynarodowych Targach Meblowych w Ostródzie (warmińsko-mazurskie). Impreza potrwa do czwartku 16 lutego. Zdaniem wystawców, obecnie na krajowym rynku meblowym panuje zastój, a nawet recesja. *

Krajowi producenci branży meblowej upatrują w eksporcie sposobu na przetrwanie spadku sprzedaży i na utrzymanie stabilnej sytuacji w firmach. Jak oceniają, to właśnie wysyłanie wyrobów do krajów Europy Zachodniej pozwala przetrwać trudną sytuację gospodarczą w kraju.

Daniel Schwebs z firmy specjalizującej się w produkcji mebli łazienkowych i kuchennych powiedział PAP, że kryzys dotyka tę branżę już od dłuższego czasu. Jak zaznaczył widoczne jest to w spadku zamówień w sieciach handlowych i w lokalnych sklepach meblowych.

"My radzimy sobie wysyłając produkcję na eksport. Meble trafią m.in. do Skandynawii, do Czech, na Słowację, do Francji i Włoch. Dzięki eksportowi utrzymujemy produkcję i sprzedaż na mniej więcej tym samym poziomie" - podkreślił.

Inny z producentów, Szymon Patora dodał, że kryzys powoduje, iż zmieniają się kontrahenci, słabsi rezygnują z prowadzenia działalności gospodarczej, ale na ich miejsce pojawią się nowi. Także zaznaczył, że sposobem na przetrwanie kryzysu jest eksport produkcji.

Innym rozwiązaniem, z którego korzystają producenci mebli jest obniżanie kosztów i przenoszenie produkcji mebli za wschodnią granicę Unii Europejskiej. Jak powiedział PAP Piotr Młynarczyk z firmy produkującej wyposażenie sypialni, cała produkcja firmy odbywa się na Białorusi.

"Dzięki temu, wobec cen mebli produkowanych w Polsce ceny naszych są konkurencyjne" - dodał.

Jak powiedział Tomasz Wrzask z biura organizacyjnego targów, obecna edycja ostródzkiej imprezy odbywa się jeszcze w hali o powierzchni 5 tys. metrów kwadratowych. Następna edycja zaplanowana na jesień odbędzie się już w nowym obiekcie "Demuth Arena Ostróda", która ma 20 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej. (PAP)

ali/ mki/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz