Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Producenci wyrobów medycznych chcą szybszej oceny ich produktów

0
Podziel się:

Czas na ocenę materiałów medycznych, np. endoprotez powinien być określony
w prawie i wynosić tak jak dla leków maksymalnie 180 dni - uważają producenci wyrobów medycznych.
Wydająca opinie Agencja Oceny Technologii Medycznych (AOTM) przyznaje, że trwa to długo.

Czas na ocenę materiałów medycznych, np. endoprotez powinien być określony w prawie i wynosić tak jak dla leków maksymalnie 180 dni - uważają producenci wyrobów medycznych. Wydająca opinie Agencja Oceny Technologii Medycznych (AOTM) przyznaje, że trwa to długo.

Według dostawców skupionych w Ogólnopolskiej Izbie Gospodarczej Wyrobów Medycznych Polmed (OIGWM Polmed) przepisy utrudniają Polakom korzystanie z najnowocześniejszych technicznych osiągnięć medycyny. Chcą oni szybkiej zmiany prawa przez Sejm.

Jak wyjaśniła PAP we wtorek prezes Izby Anna Janczewska-Radwan, by produkt medyczny mógł być powszechnie dostępny i finansowany z państwowych funduszy, musi znaleźć się w wykazie świadczeń finansowanych ze środków publicznych po zaopiniowaniu przez AOTM.

"Prawo nie określa czasu na wydanie takiej decyzji w przypadku wyrobów medycznych. A gdy wyrób czeka długo na decyzję Agencji, przestaje być innowacyjny, po średnio 18 miesiącach pojawiają się jego kolejne generacje" - dodała. Zwróciła uwagę, że "nowoczesne technologie medyczne skracają czas hospitalizacji, zmniejszają liczbę powikłań i zużycie leków, a to przekłada się na oszczędności dla systemu ochrony zdrowia".

Izba zaproponowała, aby tak jak w przypadku zatwierdzania nowych leków, czas oceny materiałów medycznych (np. endoprotez) określić w ustawie na 180 dni. Projekt zmian w przepisach przekazany został przewodniczącym sejmowych komisji zdrowia oraz komisji innowacyjności i nowoczesnych technologii. Izba poinformowała też ministerstwo zdrowia o problemie w dostępie pacjentów do innowacyjnych technologii nielekowych.

Rzeczniczka AOTM Katarzyna Jagodzińska-Kalinowska przyznała, że w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tzw. ustawie koszykowej - PAP) faktycznie nie określono obligatoryjnego terminu wydawania rekomendacji.

"Długie terminy oceny technologii nielekowych nie wynikają z opieszałości lub niechęci pracowników AOTM. Tylko w 2012 roku otrzymaliśmy 91 zleceń. To ogromna liczba jak na Agencję liczącą łącznie 60 osób" - tłumaczyła rzeczniczka. Dodała, że "najstarsze niezrealizowane zlecenie ministerstwa zdrowia, dotyczące oceny technologii nielekowych, nosi datę 23 listopada 2010 i jest zrealizowane w dziewięćdziesięciu kilku procentach".

"W zależności od stopnia złożoności problemu, stworzenie raportu oceny technologii medycznej zajmuje jednemu zespołowi około 2-3 miesiące" - wyjaśniła.

Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha uznał postulat usprawnienia działalności AOTM w zakresie oceny i możliwości refundacji wyrobów medycznych za godny poparcia. Ocenił, że lepszym rozwiązaniem byłoby przygotowanie propozycji zmian w ustawie refundacyjnej. "Debata w komisji zdrowia jest możliwa, ale lepiej gdyby była to debata nad propozycją zmian, a nie tylko nad ogólną sytuacją w branży" - stwierdził poseł.(PAP)

adma/ bpi/ bos/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)