Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prof. Alicja Chybicka odebrała nagrodę Rzecznika Praw Obywatelskich

0
Podziel się:

Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego prof. Alicja Chybicka
otrzymała w piątek Nagrodę Honorową Rzecznika Praw Dziecka dla osób i organizacji szczególnie
zasłużonych w działalności na rzecz dzieci i obrony ich praw.

Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego prof. Alicja Chybicka otrzymała w piątek Nagrodę Honorową Rzecznika Praw Dziecka dla osób i organizacji szczególnie zasłużonych w działalności na rzecz dzieci i obrony ich praw.

Uroczystość odbyła się podczas sympozjum naukowego "Co nowego w pediatrii i onkologii?", które w piątek rozpoczęło się we Wrocławiu.

Wręczając nagrodę Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak podkreślił, że Chybicka jest nie tylko lekarzem, który pomaga tysiącom dzieci wyjść z ciężkiej choroby nowotworowej, ale także osobą, "która wbrew zawirowaniom politycznym jest gotowa, aby o sprawy dzieci zabiegać i o nie walczyć".

W rozmowie z dziennikarzami Chybicka zaznaczyła, że otrzymane wyróżnienie jest dla niej bardzo ważne, ale traktuje je jako nagrodę dla wszystkich lekarzy pediatrów, którzy na co dzień starają się pomóc swoim małym pacjentom. "Nie robię nic specjalnego. Jestem pediatrą i w mój zawód wpisana jest pomoc dzieciom, bo dziecko samo o siebie nie zawalczy, dlatego my dorośli musimy to robić" - dodała.

Prof. Alicja Chybicka, oprócz pełnienia funkcji przewodniczącej Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, jest także kierownikiem Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu.

W ciągu roku przez jej klinikę "przechodzi" 10 tys. małych pacjentów. Profesor swoje życie poświęca leczeniu dzieci chorych na nowotwory, a jednocześnie prowadzi działalność naukową, koncentrując się na hematologii, onkologii, przeszczepianiu komórek macierzystych i terapii genowej oraz immunologii nowotworów wieku dziecięcego. Chybicka jest także Kawalerem Orderu Uśmiechu.

W piątek po południu w Świdnicy swój Order Uśmiechu odbierze natomiast Danuta Kuroń, prezes Fundacji Pomoc Społeczna SOS Danuty Kuroń, która została odznaczona tym medalem w 2003 r. "Order został jej przyznany na wniosek dzieci ze Świdnicy, które uczęszczają do Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej, w budowę którego pani Danuta wraz z mężem bardzo się zaangażowała. To dzięki nim są tam m.in. okna i instalacja elektryczna" - mówił rzecznik.

Michalak dodał, że to również dzięki staraniom Danuty Kuroń dzieci z rodzin trudnych wyjeżdżały na wakacje i otrzymywały dodatkowe posiłki. "Order czeka na panią Danutę od 2003 r. Przez te wszystkie lata nie było jej tutaj, ale postanowiła odebrać go wśród dzieci, którym pomagała i które ją za to nagrodziły" - tłumaczył.

Danuta Kuroń wychowała się na warszawskim Żoliborzu, maturę zdała w Liceum Sióstr Niepokalanek w Szymanowie. Studiowała historię na Uniwersytecie Warszawskim (1968-1970), a następnie na KUL-u (dyplom w 1976).

W stanie wojennym i do 1989 r. współorganizowała podziemne, a od 1986 r. jawne struktury związkowe, zdobywała informacje oraz nawiązywała kontakty z zachodnimi centralami związkowymi. W 2000 r. wraz z Jackiem Kuroniem założyła Uniwersytet Powszechny im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach. Jego zadaniem jest umożliwianie młodzieży z terenów "popegeerowskich" kontynuowanie edukacji.

Order Uśmiechu - uśmiechnięte słońce na niebieskim tle - jest przyznawany od 1967 r. Stworzony w Polsce, został uznany za odznaczenie międzynarodowe przez sekretarza generalnego ONZ w 1979 r. Odznaczenie - w formie medalu przedstawiającego uśmiechnięte słoneczko - przyznawane jest przez Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu. Spośród kandydatur nadesłanych przez dzieci z całego świata Kapituła wybiera laureatów.

Dzieci nagrodziły już ok. 900 osób z przeszło 45 krajów świata. Wśród Kawalerów Orderu Uśmiechu są takie osobistości jak: Jan Paweł II, Matka Teresa z Kalkuty, Irena Sendlerowa, pisarki Tove Jansson i Astrid Lindgren, Marek Kotański, Anna Dymna.(PAP)

mic/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)