Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
uniwersytet
14.05.2010 16:07

Prof. Andrzej Karbownik doktorem honoris causa uniwersytetu w Oviedo

Rektor Politechniki Śląskiej prof. Andrzej Karbownik otrzymał w piątek tytuł doktora honoris causa uniwersytetu w Oviedo w północnej Hiszpanii.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rektor Politechniki Śląskiej prof. Andrzej Karbownik otrzymał w piątek tytuł doktora honoris causa uniwersytetu w Oviedo w północnej Hiszpanii.

Profesora wyróżniono m.in. za działalność naukowo-badawczą w dziedzinie górnictwa i zasługi dla restrukturyzacji tej branży w Polsce. Podziękowano mu również za wieloletnią współpracę z uniwersytetem w Oviedo i hiszpańskim środowiskiem naukowym.

"Kiedy przed ponad trzydziestu laty przyjechałem po raz pierwszy do Hiszpanii, aby odbyć kilkumiesięczny staż naukowy, nie śmiałem marzyć, że dostąpię tak ogromnego zaszczytu, aby zostać uhonorowanym przez społeczność akademicką uniwersytetu w Oviedo. Wyróżnienie to traktuję jako nagrodę losu za pasję, która zrodziła się we mnie przy pierwszym zetknięciu z kulturą i językiem hiszpańskim" - powiedział Karbownik.

Profesor jest związany z hiszpańskim środowiskiem akademickim od wielu lat. W latach 1979-80 - tuż po uzyskaniu w 1978 r. stopnia naukowego doktora - odbył ośmiomiesięczny staż w Wyższej Technicznej Szkole Inżynierów Górniczych w Madrycie. Drugie stypendium w Madrycie przypadło na lata 1983-84.

W latach 80. brał udział - jako wykładowca - w kursach podyplomowych z zakresu zarządzania w górnictwie w Fundacji Gomez Pardo w Madrycie. W 1992 r. spędził miesiąc w Oviedo w ramach programu Tempus. W latach 2007 i 2009 wygłosił wykłady na uczelniach w Madrycie i Oviedo na temat restrukturyzacji polskiego górnictwa węgla kamiennego.

"W czasie moich wszystkich pobytów w Hiszpanii, czy to w Madrycie, czy w Oviedo spotykałem się zawsze z bardzo serdecznym przyjęciem. Poznałem podczas tych wizyt wielu profesorów oraz osób związanych z górnictwem, z którymi utrzymuję kontakty do dzisiaj" - wspominał rektor.

Po powrocie z Oviedo w 1992 r. Karbownik zaangażował się w proces restrukturyzacji polskiego górnictwa węglowego - był m.in. szefem Państwowej Agencji Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego w Katowicach oraz wiceministrem gospodarki, odpowiedzialnym za górnictwo w rządzie Jerzego Buzka.

"Wiedza o restrukturyzacji górnictwa zdobyta w Hiszpanii oraz w Zagłębiu Ruhry w Niemczech pozwoliła mi aktywnie włączyć się w proces restrukturyzacji polskiego górnictwa węglowego. W Polsce bowiem nie mieliśmy w tym zakresie żadnych doświadczeń" - uważa profesor.

Tytuł doktora honoris causa podczas piątkowej uroczystości wręczył Karbownikowi rektor uniwersytetu w Oviedo prof. Vicente Gotor SantamarĄa. Promotorem przewodu doktorskiego był prof. Luis Ramón Escanciano Montousse.

Karbownik, oprócz stanowiska rektora Politechniki Śląskiej, pełni funkcję prezesa Rady Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu. Jest członkiem Rady Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, a także członkiem Sekcji Ekonomiki i Organizacji Górnictwa Komitetu Górnictwa PAN. Jest autorem 336 publikacji naukowych, 81 opracowań naukowo-badawczych oraz 92 ekspertyz dla przemysłu.(PAP)

mab/ ls/ jbr/

Tagi: uniwersytet, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz