Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prof. John A. Hansen doktorem honoris causa WUM

0
Podziel się:

Prof. John A. Hansen, światowej sławy ekspert w dziedzinie immunogenetyki
klinicznej i klinicznej transplantacji szpiku, odebrał we wtorek tytuł doktora honoris causa
Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM).

Prof. John A. Hansen, światowej sławy ekspert w dziedzinie immunogenetyki klinicznej i klinicznej transplantacji szpiku, odebrał we wtorek tytuł doktora honoris causa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM).

Senat WUM najwyższe wyróżnienie akademickie przyznał uczonemu w uznaniu jego zasług dla rozwoju współczesnej medycyny.

"Przyjmujemy w poczet doktorów honoris causa medyka, którego pomocy nasza uczelnia wielokrotnie doświadczała. Autorytet i wsparcie prof. Johna Hansena w znaczący sposób przyczyniły się do utworzenia ośrodka transplantologicznego w naszej uczelni" - powiedział podczas wtorkowej uroczystości rektor WUM prof. Marek Krawczyk.

Dodał, że społeczność akademicka WUM z radością wita postać, która ma "tak wielkie zasługi dla rozwoju transplantologii szpiku na świecie i w Polsce".

Promotorem w postępowaniu o nadanie prof. Johnowi Hansenowi godności doktora honoris causa był wiceprezes PAN i kierownik Zakładu Immunologii Klinicznej Instytutu Transplantologii WUM - prof. Andrzej Górski.

Podczas uroczystości wręczenia doktoratu honoris causa, prof. Hansen powiedział: "Wiele problemów naukowych, nad którymi pracowałem pozostaje jeszcze do wyjaśnienia. Wiele jest jeszcze do zrobienia. Jednym z tych problemów jest niedożywienie".

Zwracając się do ponad 300 lekarzy i stomatologów z WUM, którzy we wtorek odebrali swoje dyplomy, prof. Hansen wspomniał, iż należy troszczyć się "nie tylko o swoich pacjentów, ale pamiętać również o chorych w krajach rozwijających się".

Prof. John Hansen jest kierownikiem Laboratorium Immunogenetyki Klinicznej w Fred Hutchinson Cancer Research Centre i profesorem na University of Washington w Seattle. Należy od najbliższych współpracowników prof. E. Donnalla Thomasa - laureata Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny z 1990 roku, którą otrzymał za stworzenie programu przeszczepiania szpiku u człowieka.

Dzięki pracom i działalności klinicznej prof. Hansena poznano szczegółowo strukturę głównego miejsca zgodności tkankowej u człowieka i jej praktyczne związki z wynikami transplantacji szpiku.

Naukowiec przyczynił się znacząco do udoskonalenia schematów terapeutycznych związanych ze zwalczaniem nowotworów układu chłonnego oraz przeszczepianiem szpiku, stwarzając tym samym szanse przeżycia i prowadzenia normalnego życia milionom chorych na całym świecie, dla których wcześniej nie było ratunku.

Po odejściu prof. Thomasa na emeryturę prof. Hansen przejął kierownictwo w Fred Hutchinson Cancer Research Centre w Seattle, czołowym światowym ośrodku immunohematologii eksperymentalnej i klinicznej oraz najbardziej renomowanym ośrodku transplantacji szpiku.

Prof. Hansen od ponad 30 lat utrzymuje ścisłe kontakty z polską nauką. W latach 1975-1995 aktywnie wspierał działalność naukową ośrodka immunologicznego Instytutu Transplantologii Akademii Medycznej w Warszawie - obecnie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych WUM prof. Wiesław Wiktor Jędrzejczak za największe osiągnięcie prof. Hansena uznaje jego udział w rozwoju przeszczepiania komórek krwiotwórczych od dawców niespokrewnionych. Badania naukowca były kluczowe dla umożliwienia poszukiwań niespokrewnionych dawców szpiku i ich doboru.

"Prof. Hansen jest pierwszym autorem klasycznej - cytowanej ponad 500 razy - pracy o leczeniu przewlekłej białaczki szpikowej za pomocą przeszczepiania szpiku od dawców niespokrewnionych. Prof. Hansen odegrał także pionierską rolę w badaniach nad ryzykiem powikłań zabiegów przeszczepiania szpiku" - napisał w uzasadnieniu przyznania tytułu prof. Jędrzejczak.

Kolejny recenzent prof. Andrzej Lange, podkreślił ogromny wkład prac prof. Hansena w rozwój immunogenetyki i transplantologii.

"Ten absolwent Uniwersytetu w Stanford, bliski współpracownik i następca laureata nagrody nobla prof. Thomasa wniósł do pracy zespołu () co najistotniejsze - zrozumienie wagi i podstaw układu zgodności tkankowej i odnowienia układu immunologicznego w procesie przeszczepiania i zadomowienia się odporności" - napisał w recenzji prof. Lange.

Ewelina Krajczyńska (PAP)

ekr/ agt/ krf/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)