Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prof. Kazimierz P. Zaleski odznaczony Orderem Odrodzenia Polski

0
Podziel się:

Prof. Kazimierz Piotr Zaleski, wybitny specjalista w dziedzinie energetyki
jądrowej, otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski z rąk prezydenta Bronisława
Komorowskiego. Uroczystość odbyła się we wtorek w Belwederze.

Prof. Kazimierz Piotr Zaleski, wybitny specjalista w dziedzinie energetyki jądrowej, otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego. Uroczystość odbyła się we wtorek w Belwederze.

Odznaczenie przyznano "za wybitne zasługi dla Polonii na świecie, za promowanie Polski oraz działalność na rzecz krzewienia polskich tradycji i kultury".

"Wręczając to odznaczenie mam świadomość, że odznaczam nie tylko prof. Zaleskiego, ale całą polską emigrację" - powiedział podczas uroczystości prezydent Komorowski. "Mam świadomość, że wręczam to odznaczenie żołnierzowi Armii Krajowej, człowiekowi urodzonemu poza granicami państwa polskiego, który stanął do służby najtrudniejszej, gdy było trzeba. Człowiekowi, który w czasach powojennych służył dobrze i Polsce, i swojej francuskiej ojczyźnie jednocześnie" - dodał prezydent.

Odbierając odznaczenie prof. Zaleski przyznał, że jest szczęśliwy, bo może odebrać je w Polsce, która od 20 lat jest wolna suwerenna i demokratyczna. "Wydaje mi się że obecna sytuacje geopolityczna Polski jest nieporównywalnie lepsza niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 200 lat, zaś społeczeństwo polskie - widziane z dalekiego Paryża - wydaje mi się dynamiczne i pełne możliwości rozwoju" - powiedział prof. Zaleski.

Kazimierz Piotr Zaleski - polski fizyk, specjalista od spraw geopolityki energii i surowców - jest obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Francuskiej. Urodził się w 1928 roku w Paryżu. Co roku wakacje spędzał w Polsce w posiadłościach rodzinnych, jednak wybuch II wojny światowej w 1939 r. uniemożliwił mu powrót do Francji.

Uczył się na tajnych kompletach w liceach im. Stefana Batorego i Stanisława Staszica. W 1942 r. wstąpił do Związku Walki Zbrojnej - późniejszej Armii Krajowej. W 1944 r. został aresztowany przez NKWD i za przynależność do AK skazany na 10 lat więzienia. Zwolniony warunkowo w lutym 1946 r. dostał się na Politechnikę Warszawską.

Następnie - jak sam podkreślił - nielegalnie wrócił do Francji gdzie studiował na Wydziale Nauk Ścisłych w Paryżu i w Instytucie Radu pod kierownictwem Ireny Joliot-Curie. Ponieważ powrót do Polski oznaczałby natychmiastowe aresztowanie, w listopadzie 1950 r. rozpoczął pracę w Commissariat de l'Energie Atomique (CEA) przy reaktorze ZOE - pierwszym reaktorze francuskim. Pracował m.in. nad nowym paliwem dla reaktora, który pozwoliłby zwiększyć dwudziestokrotnie moc ZOE. W 1957 r. zorganizował w ramach CEA dział badawczo-naukowy rozwijający koncept reaktorów na szybkich neutronach i zostaje mianowany jego kierownikiem.

Przez wiele lat pracował m.in. dla Electricit, de France, kierując m.in. działem badawczo-naukowym pracującym nad centralami na szybkich neutronach. Pomagał też byłemu francuskiemu ministrowi przemysłu, Andr, Giraud, stworzyć ośrodek geopolityki energii i surowców CGEMP (Centre de Geopolitique de l'Energie et des Matieres Premieres) na Uniwersytecie Paris IX Dauphine.

"Wydaje mi się, że moja praca zawodowa nie była jedynie korzyścią dla Francji, ale też dla innych krajów. Pracowałem bowiem nad rozwinięciem źródła energii dającego możliwość długowiekowego rozwoju w warunkach korzystnych z punktu widzenia ekonomicznego jak i ekologicznego, unikając jednocześnie kryzysów energetycznych. To źródło może okazać się niezbędne dla rozwoju i dobrobytu społeczeństw na całym świecie" - podkreślił uczony.

Obecnie prof. Zaleski jest prezesem Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego we Francji, mającego w swej pieczy słynną Bibliotekę Polską w Paryżu. Jest Administratorem Generalnym Ośrodka Badawczego Geopolityki Energii i Surowców na Uniwersytecie Paris IX Dauphine i wykładowcą tej uczelni.

Za swoje dokonania został nagrodzony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis i francuskim odznaczeniem państwowym: Kawaler Legii Honorowej. (PAP)

ekr/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)