Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prof. Pisarek: jestem zadowolony z polszczyzny takiej, jaka ona jest

0
Podziel się:

Jestem raczej zadowolony z polszczyzny takiej, jaka ona jest. To że ludzie
używają jej niestosownie, to jest inna rzecz - powiedział PAP językoznawca i prasoznawca prof.
Walery Pisarek, odbierając w piątek w Krakowie "Laur" Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Jestem raczej zadowolony z polszczyzny takiej, jaka ona jest. To że ludzie używają jej niestosownie, to jest inna rzecz - powiedział PAP językoznawca i prasoznawca prof. Walery Pisarek, odbierając w piątek w Krakowie "Laur" Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Nagrodę, stanowiącą wyraz najwyższego uznania dziennikarzy dla autorytetów zawodowych, etycznych oraz najwyższej klasy profesjonalizmu, przyznano prof. Pisarkowi jako "orędownikowi polszczyzny i mistrzowi pokoleń dziennikarzy".

Laureat, który był nieobecny na wtorkowym rozdaniu nagród w Warszawie, odebrał statuetkę w piątek podczas nadzwyczajnego posiedzenia rady wydziału nauk społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, którego jest pracownikiem naukowym.

"Jest to dla mnie wielkie wyróżnienie, zwłaszcza jeżeli chodzi o charakter tego wyróżnienia. Ja owszem, uważam siebie za dziennikarza, ale to nie znaczy, żeby świat mnie za dziennikarza uważał. Tak że samo to, że ta moja podstawowa działalność była motywem i argumentem za przyznaniem mi tej nagrody, już jest dla mnie wielką nagrodą. To jest też wywyższeniem samej sprawy troski o język" - powiedział PAP laureat.

Poproszony o ocenę obecnego rozwoju języka mediów, stwierdził: "zmieniają się czytelnicy, więc zmieniają się media". "To media zazwyczaj są takie, jakich potrzebują czytelnicy. W takim ustroju i w takim systemie, jaki mamy teraz, gazeta żyje przecież tylko dzięki czytelnikom. To jest teraz inna sytuacja aniżeli wydawanie gazety dla propagowania jakiejś idei przez instytucję, której zależy na tym i gotowa jest ponosić wielkie straty, byleby tylko jej treści były promowane" - wyjaśnił prof. Pisarek.

Zaprzeczył jednak, by napawał go smutkiem taki rozwój języka. "Nie napawa mnie to smutkiem. Jestem raczej zadowolony z polszczyzny takiej, jaka ona jest. To, że ludzie używają jej niestosownie, to jest inna rzecz, ale mamy ogromną masę ludzi mówiących kulturalną polszczyzną ogólną" - powiedział.

"Oczywiście ludzie na co dzień pozwalają sobie na różne, zwłaszcza młodzież, celowe odskoki od głównego nurtu kulturalnej polszczyzny, ale z pełną świadomością, że to jest ich język na własny użytek. Zapewne wcale by nie chcieli - myślę o młodzieży posługującej się tym wypasionym językiem - żebyśmy wszyscy zaczęli tak mówić, bo by straciło to sens. A jeżeli my sięgamy do tekstów, które nas rażą, to widocznie te teksty nie są do nas adresowane" - powiedział prof. Pisarek.

Zasługi Walerego Pisarka podkreślał w przygotowanej na rozdanie nagród laudacji wicedyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJPII Krzysztof Gurba. "Prof. Pisarek jest wielkim nauczycielem, mistrzem pokoleń dziennikarzy. Nie tylko studentów dziennikarstwa, dla których napisał większość swoich dzieł, ale całych środowisk i wszystkich entuzjastów języka polskiego, choćby tych, którzy gromadzą się na Dyktandach Narodowych, wymyślonych przez Profesora, zresztą najczęściej też dostarczyciela karkołomnych dyktowanych tekstów" - wskazywał Krzysztof Gurba.

Podkreślał, że "prof. Pisarek zawsze polszczyznę traktował i traktuje jako materię współtworzącą człowieka, Polaka", jednocześnie stwierdzając, że "w masowym odbiorze jego wkład w systematyzację nauk o mediach nie jest wystarczająco dowartościowany". "Dobrze, że Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, którego członkiem jest Profesor, i w którym w 1980 roku został przez Nadzwyczajny Zjazd wybrany na członka Rady, obdarza orędownika polszczyzny, mistrza wielu pokoleń dziennikarzy swoim Laurem" - podkreślał laudator.

Prof. Walery Pisarek (ur. 31 maja 1931) - polski językoznawca i prasoznawca, specjalista w dziedzinie komunikowania masowego i socjolingwistyki. Honorowy prezes (pierwszy przewodniczący) Rady Języka Polskiego. Od 1982 profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, w latach 1969-2000 dyrektor Ośrodka Badań Prasoznawczych w Krakowie. Od 2009 r. pracownik naukowy Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Autor publikacji na temat języka polskiego, teorii informacji i komunikacji masowej, w tym m.in. książek m.in. "Poznać prasę po nagłówkach", "Retoryka dziennikarska", "Słowa między ludźmi", "Wstęp do nauki o komunikowaniu".

Jest także autorem licznych wydań słownika ortograficznego; przewodniczącym jury i autorem większości tekstów konkursu ortograficznego "Ogólnopolskie dyktando" od początku jego istnienia; uczestnikiem prac Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych Solidarności i laureatem wielu nagród, m.in. Śląskiego Wawrzynu Literackiego 2002 za książkę "Nowa Retoryka Dziennikarska". W 2011 r. nadano mu tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego. (PAP)

hp/ ls/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)