Notowania

uniwersytet
03.12.2010 15:47

Prof. Ryden doktorem honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Wybitny szwedzki kardiolog, członek Komitetu Nagrody Nobla, były szef Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Lars Ryden został w piątek wyróżniony tytułem doktora honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wybitny szwedzki kardiolog, członek Komitetu Nagrody Nobla, były szef Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Lars Ryden został w piątek wyróżniony tytułem doktora honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Zasługi prof. Rydena w dziedzinie kardiologii zaowocowały m.in. przyznaniem mu złotego medalu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego i szwedzkiego złotego medalu Pro Patria.

Jak podkreślił promotor doktoratu, kierownik III Katedry i Kliniki Kardiologii katowickiej uczelni prof. Michał Tendera, na szczególne uznanie wśród zasług laureata zasługuje wprowadzenie zagadnienia prewencji chorób serca do sfery publicznej, a także jego fundamentalne badania w dziedzinie kardiodiabetologii.

"Lars Ryden wykazał, że u ponad połowy chorych z zawałem serca występują zaburzenia przemiany glukozy, które mogą być skutecznie leczone przy pomocy insuliny. Niezwykle ważnym aspektem działalności profesora jest też zaangażowanie w prace Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, któremu przewodniczył w latach 1998-2000. Za jego sprawą podjęto szereg inicjatyw o znaczeniu międzynarodowym m.in. opracowanie wspólnych dla Europy i USA zaleceń dotyczących postępowania w przypadku migotania przedsionków" - powiedział prof. Tendera.

Prof. Ryden w swoim wystąpieniu podkreślał, że najważniejsza zarówno w kardiologii, jak i w ogóle ochronie zdrowia jest prewencja. "Nie ma żadnej tabletki, lekarstwa, by ludzi skutecznie leczyć z takimi efektem, jaki można osiągnąć dzięki profilaktyce" - powiedział.

Mówił też o efektach wprowadzonego w Irlandii zakazu palenia. "Okazało się, że jest o 20 proc. mniej zachorowań na choroby związane z paleniem papierosów. To sygnał i wskaźnik, którym należy się kierować" - mówił prof. Ryden.

Komplementował polską i śląską kardiologię, podkreślając, że z kraju, który wlókł się w europejskim ogonie w dziedzinie leczenia chorób serca, w ciągu 20 lat Polska trafiła do światowej czołówki, cały czas poprawiając swoje wskaźniki.

Profesor Lars Ryden przez wiele lat był kierownikiem Kliniki Kardiologii Karolinska Institutet w Sztokholmie. Opublikował ponad 550 prac w recenzowanych pismach naukowych. Jest m.in. autorem pierwszych europejskich wytycznych postępowania klinicznego u chorych kardiologicznych ze współistniejącą cukrzycą.

Prof. Ryden był też jedną z pierwszych osób, które zwróciły uwagę na konieczność oceny całkowitego zagrożenia chorobami serca i naczyń. Jako przedstawiciel Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego opracował dokument (European Heart Health Charter), który został przyjęty przez wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej i służy do określenia polityki zdrowotnej Unii w zakresie prewencji kardiologicznej.

W latach 1998-2000 prof. Ryden był prezesem Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Podczas jego kadencji powstało wiele inicjatyw o dużym znaczeniu międzynarodowym, m.in. po raz pierwszy opracowano wspólne dla Europy i Stanów Zjednoczonych zalecenia dotyczące postępowania w migotaniu przedsionków. Powołano też komisję do współpracy z agendami Unii Europejskiej w zakresie profilaktyki i badań naukowych w kardiologii. Prof. Ryden jest także współtwórcą międzynarodowej organizacji Chronic Disease Alliance, która otrzymała prestiżową nagrodę European Health Award 2010.

Za swoją działalność Prof. Ryden był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. Jest członkiem honorowym Królewskiego Towarzystwa Lekarskiego Wielkiej Brytanii i wielu narodowych towarzystw kardiologicznych, w tym francuskiego, czeskiego, greckiego i polskiego.(PAP)

lun/ hes/

Tagi: uniwersytet, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz