Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prof. Stanisław Krawczyński odebrał w Poznaniu nagrodę Kurczewskiego

0
Podziel się:

Prof. Stanisław Krawczyński, rektor Akademii Muzycznej w Krakowie, odebrał w
czwartek w Poznaniu nagrodę imienia Jerzego Kurczewskiego. Przyznawane od 1999 roku wyróżnienie to
jedyna nagroda w Polsce, honorująca twórców związanych z chóralistyką.

Prof. Stanisław Krawczyński, rektor Akademii Muzycznej w Krakowie, odebrał w czwartek w Poznaniu nagrodę imienia Jerzego Kurczewskiego. Przyznawane od 1999 roku wyróżnienie to jedyna nagroda w Polsce, honorująca twórców związanych z chóralistyką.

Nagroda została przyznana w grudniu 2009 roku.

"Prof. Krawczyński współpracował m.in. z Chórem Polskiego Radia w Krakowie, z Chórem Filharmonii Krakowskiej, przez wiele lat był związany z Capellą Cracoviensis. Z zespołami występował na czołowych scenach europejskich. Nagroda została mu przyznana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie chóralistyki" - poinformowała w czwartek PAP Alina Kurczewska, członek kapituły córka patrona imprezy.

Kapitule konkursu przewodniczy kompozytor, pianista i pedagog Krzysztof Meyer. Patronat honorowy nad nagrodą objął Krzysztof Penderecki, a jej fundatorem jest marszałek województwa wielkopolskiego.

Pierwszym laureatem nagrody był Jan Łukaszewski, dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego "Schola Cantorum Gedanensis", kolejni laureaci to: Włodzimierz Siedlik z Krakowa, ksiądz Stanisław Adamczyk z Bochni, prof. Andrzej Koszewski z Poznania, Anna Szostak z Katowic, prof. Henryk Wojnarowski z Warszawy, Stefan Stuligrosz i zespół wokalny Affabre Concinui.

Nagroda jest przeznaczona dla osób udzielających się w dziedzinach, w których był aktywny Jerzy Kurczewski, czyli dyrygentura i kompozycja, ze szczególnym uwzględnieniem chóru lub szeroko pojętej wokalistyki.

Jerzy Kurczewski założył w 1945 roku jeden z najsłynniejszych polskich chórów - Poznański Chór Chłopięcy "Polskie Słowiki". W ciągu 56 lat w chórze śpiewało ponad tysiąc chłopców. Zespół ma na swym koncie ponad 2200 koncertów a capella i kilkaset z orkiestrami w Polsce i w ponad 30 krajach na czterech kontynentach. Obecnie chór działa jako Poznański Chór Chłopięcy. (PAP)

rpo/ ls/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)