Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prognozy demograficzne dla Małopolski na 2020 rok

0
Podziel się

O problemach demograficznych Małopolski w 2020 roku, związanych m.in. z
wydłużeniem się okresu życia mieszkańców i wzrostem liczby seniorów, mówi prognoza, opracowana
przez naukowców z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

bEhwOFNh

O problemach demograficznych Małopolski w 2020 roku, związanych m.in. z wydłużeniem się okresu życia mieszkańców i wzrostem liczby seniorów, mówi prognoza, opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Jak wynika z prognozy, w 2020 roku wydłuży się czas życia mieszkańców Małopolski. Wzrośnie tym samym średnia wieku ludności, a zmniejszy liczba Małopolan w wieku produkcyjnym. W powiatach południowej Małopolski wzrośnie zaludnienie, ponieważ mieszkańcy będą wyprowadzać się z wielkich miast - poinformowało w czwartek PAP biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie.

Zgodnie z prognozą, czas życia mężczyzn wydłuży się z 72,5 (2007) do 75,3 lat, a dla kobiet z 80,7 (w 2007) do 82,3 lat. Współczynnik płodności w Małopolsce będzie wzrastał od 1,30-1,33 w 2010 (w powiatach, gdzie liczba urodzeń jest najniższa) do 1,43 w 2020, oraz z 1,48 do 1,55 (w powiatach o średniej płodności) i z 1,68 do 1,70 w 2020 roku (w powiatach o wysokiej płodności).

bEhwOFNj

Według naukowców, liczba ludności w województwie małopolskim prawdopodobnie będzie rosnąć do 2018 roku, po czym nastąpi jej stopniowy spadek. Wzrost liczby ludności nastąpi dzięki wydłużeniu życia, co wiąże się ze wzrostem przeciętnego wieku.

Najwyższy przyrost ludności spodziewany jest w południowych powiatach województwa małopolskiego, m.in. nowosądeckim (o 6,6 proc.), limanowskim (o 6 proc.), myślenickim (o 5,9 proc.). Spadek spodziewany jest w powiatach północnych oraz w Krakowie i Tarnowie (najgłębszy w miechowskim - o 2,3 proc.).

Jak prognozują demografowie, w porównaniu do 2008 roku, w 2020 można się spodziewać zmniejszenia grupy ludności w wieku przedprodukcyjnym (tj. do 17 roku życia) z 20,5 proc. do 19,5 proc. ogółu ludności, oraz bardzo znacznego wzrostu grupy ludności w wieku poprodukcyjnym (65+ lat mężczyźni, 60+ lat kobiety) z 16,1 proc. do 20,4 proc. ogółu ludności.

W przypadku wejścia w życie zmian wieku emerytalnego, odsetek ten wynosiłby 17 proc. w przypadku zrównania wieku emerytalnego do 65 lat, i 14,6 proc. w przypadku zrównania i podniesienia wieku emerytalnego do 67 roku życia.

bEhwOFNp

"Małopolska jest miejscem atrakcyjnym do życia dla osób starszych. Mamy rozwiniętą sieć uzdrowisk, dobrych lekarzy, wykwalifikowane pielęgniarki, bogatą ofertę turystyczną i kulturalną dla takich osób" - uważa wicemarszałek Leszek Zegzda. "Musimy się zastanowić, jak w naszej strategii rozwoju regionu uwzględnić potrzeby osób trzeciego wieku" - zaznaczył.

Prognoza demograficzna dla powiatów województwa małopolskiego na lata 2010-2020 została wykonana przez zespół specjalistów z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie pod kierunkiem prof. Jolanty Kurkiewicz w ramach projektu realizowanego przez Małopolskie Obserwatorium Polityki Rozwoju. (PAP)

hp/ hes/ woj/

bEhwOFNK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)