Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Program dobrowolnych odejść w Zakładach Metalowych Mesko

0
Podziel się:

235 pracowników Zakładów Metalowych Mesko w Skarżysku-Kamiennej
(Świętokrzyskie) zadeklarowało rezygnację z pracy w ramach programu dobrowolnych odejść, który od
października będzie realizowany w firmie - poinformował w czwartek PAP szef zakładowej
Solidarności, Stanisław Głowacki.

235 pracowników Zakładów Metalowych Mesko w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie) zadeklarowało rezygnację z pracy w ramach programu dobrowolnych odejść, który od października będzie realizowany w firmie - poinformował w czwartek PAP szef zakładowej Solidarności, Stanisław Głowacki.

Do końca września pracownicy, którzy nabyli uprawnienia emerytalne, przedemerytalne, a także ci, których uprawnienia wynikają z tytułu pracy w warunkach szkodliwych, mogli zadeklarować chęć skorzystania z programu, który powstał w porozumieniu ze związkami zawodowymi. Do programu kwalifikowało się 250 osób z 1776 zatrudnionych w Mesko.

Program przewiduje odprawy zależne od stażu pracy, na które będą się składały: określona wielokrotność pensji, świadczenie przewidziane ustawą o zwolnieniach grupowych - od 1 do 3 średnich pensji, nagrody jubileuszowe i bonus finansowy. Zwolnienia mają się odbywać do końca czerwca 2010 roku.

Głowacki podkreślił, że zgodnie z umową, zarząd firmy nie będzie mógł odmówić zgody na odejście z pracy osobie, która złoży deklarację. Zdaniem szefa związkowców, zwolnienia w Mesko nie są spowodowane jedynie sytuacją ekonomiczną zakładu, ale także automatyzacją produkcji i zmianą pokoleniową wśród pracowników.

Jak mówił we wrześniu PAP Piotr Jaromin z zarządu spółki, wprowadzenie programu jest skutkiem m.in. cięć budżetowych w MON i faktu, że program pomocy proponowany przez rząd jest dopiero w trakcie negocjacji. Podkreślił, że w Mesko udało się do tej pory - mimo ograniczeń zamówień - produkować bez przeszkód, ale firma musi dostosowywać swoje koszty do sytuacji na rynku.

Istniejące od 85 lat skarżyskie zakłady produkują m.in. amunicję, przeciwpancerne i przeciwlotnicze zestawy rakietowe. W firmie w ramach umów offsetowych i dzięki dofinansowaniu UE - kosztem kilkudziesięciu mln zł - powstał nowoczesny wydział utylizacji amunicji, zapalników, granatów, min i prochu. (PAP)

ban/ je/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)