Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
31.07.2013 13:54

Program dobrowolnych odejść z ISD Huta Częstochowa - do soboty

W sobotę kończy się program dobrowolnych odejść z ISD Huta Częstochowa. Dotąd skorzystało z tej możliwości ponad 1150 osób - poinformował PAP rzecznik grupy ISD Polska Jacek Łęski. W zakładzie planuje się docelowo zredukować zatrudnienie o ok. 1,5 tys. osób.

Podziel się
Dodaj komentarz

*W sobotę kończy się program dobrowolnych odejść z ISD Huta Częstochowa. Dotąd skorzystało z tej możliwości ponad 1150 osób - poinformował PAP rzecznik grupy ISD Polska Jacek Łęski. W zakładzie planuje się docelowo zredukować zatrudnienie o ok. 1,5 tys. osób. *

"Tych osób, które dotąd same zgłosiły się do programu dobrowolnych odejść jest ponad 1150. Dużo, ale nie wystarczająco. Aby zakład mógł dobrze funkcjonować w sensie ekonomicznym, musi się jeszcze rozstać z grupą ok. 300-400 pracowników" - powiedział PAP rzecznik grupy ISD Polska Jacek Łęski.

Zaznaczył, że te 300-400 osób, należy do grupy droższych pracowników a ich dalsze zatrudnianie byłoby dla huty zbyt dużym obciążeniem. "Zgodnie z planem, po zredukowaniu zatrudnienia do 1,5 tys. osób zakład wychodzi ekonomicznie mniej więcej na zero, może z lekkim plusem. Jeśli na rynku coś się poprawi, pozwoli to hucie odrobić straty z poprzednich lat. 1,5 tys. jest to więc liczba minimalna do redukcji" - powiedział

Dodał, że nadal prowadzone są negocjacje ze związkami zawodowymi w sprawie zmian w obowiązującym od października 2005 roku pakiecie socjalnym. W przypadku, gdy dojdzie do rozwiązania umowy o pracę z przyczyn pracodawcy - na mocy tego pakietu - pracownikowi należy się podwójne wynagrodzenie do końca jego obowiązywania, czyli do października 2015 roku.

"Podjęliśmy rozmowy ze związkami zawodowymi by wprowadzić zmiany pozwalające zwolnić pracownika za odprawą. Jedyna kwestia, która pozostała do ustalenia, to wysokość tej odprawy. Zarząd zaproponował dziesięć pensji, związki zawodowe chcą więcej" - dodał Łęski.

ISD Huta Częstochowa zatrudnia ok. 3050 osób i planuje docelowo zredukować zatrudnienie o ok. 1,5. W maju rozpoczął się program dobrowolnych odejść, dotąd skorzystało z niego ok. 1150 osób.

Ukraińska grupa ISD przejęła częstochowską hutę osiem lat temu. Podpisano wówczas pakiet dający załodze 10-letnią gwarancję zatrudnienia. Dotychczas huta, mimo pogarszającej się sytuacji rynkowej, nie redukowała liczby pracowników. Nawet gdy pozbywano się poszczególnych segmentów działalności, część załogi, której nie przejął nowy inwestor, pozostawała w hucie. Po prywatyzacji huty, ukraiński inwestor zainwestował w nią ponad 400 mln zł. W międzyczasie jednak - jak argumentowali kilka miesięcy temu przedstawiciele ISD - zmienił się światowy rynek stali.(PAP)

ktp/ mki/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz