Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Program Horyzont 2020 - jak zachęcić biznes do współpracy z nauką

0
Podziel się:

Zachęcenie biznesu do inwestowania w naukę, konsolidacja centrów naukowych
w celu wypracowania interesujących projektów, były m.in. tematami debaty poświęconej programowi
Horyzont 2020 w Katowicach zorganizowanej w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Zachęcenie biznesu do inwestowania w naukę, konsolidacja centrów naukowych w celu wypracowania interesujących projektów, były m.in. tematami debaty poświęconej programowi Horyzont 2020 w Katowicach zorganizowanej w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

W pierwszych projektach budżetu UE na lata 2014-2020 na ósmy z kolei ramowy program finansowania badań Horyzont 2020 - ukierunkowanych w szczególności na innowacyjność - planowano przeznaczyć ok. 84 mld euro, co byłoby znaczącym wzrostem w stosunku do kończącego się siódmego programu na lata 2007-2013; jednak podczas dalszego postępu prac suma przeznaczona na ósmy program zmalała do 71 mld euro.

Uczestnicy debaty zorganizowanej w ramach kończącego się w środę Europejskiego Kongresu Gospodarczego byli w większości zdania, że program Horyzont 2020 to nadal "smaczny kąsek", "duża kwota" "tort dosyć okazały", dlatego trzeba się postarać by jak najwięcej uszczknąć z niego dla polskiej nauki.

Wskazywali, że jest on szansą na włączenie polskiej gospodarki do narastającej i coraz ostrzejszej konkurencji w zakresie nowych technologii. "To jest fakt światowy: ten kto ma nowe technologie, ma jakby lepszą konkurencyjność" - mówił prowadzący debatę dyrektor Instytutu Metali Nieżelaznych oraz wiceprzewodniczący Rady Głównej Instytutów Badawczych Zbigniew Śmieszek.

Zdaniem przewodniczącego KRASP prof. Wiesława Banysia współpraca między nauką a biznesem powinna istnieć, ale z wielu różnych powodów "nie rozwija się najlepiej". "Jeżeli chodzi o współpracę biznesu a także działalność innowacyjną gospodarki i biznesu ona jest hamowana przez wiele różnych ograniczeń, w tym brak wspomagania fiskalnego, ale wiemy także, że jest program rozwoju przedsiębiorczości przygotowany przez ministerstwo gospodarki i ten dokument wskazuje pewne rozwiązania, które byłoby dobrze, żeby nasi politycy właśnie zechcieli wdrożyć, bo on pozwoli bez wątpienia uzyskiwać ulgi fiskalne różnego typu w przypadku działalności innowacyjnej" - powiedział prof. Banyś.

Dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE Andrzej Siemaszko stwierdził, że co prawda Polska należy do bardziej aktywnych członków w siódmym programie ramowym, a "sytuacja nauki polskiej nie jest już taka zła", to słabością wydaje się rozdrobnienie polskiej nauki. "W każdym województwie jest teraz nanotechnologia, (...) to też trzeba zmienić, to rozdrobnienie polskiej nauki" - mówił prezentując dane. Dodał, że trzeba podążać za europejskim trendem - konsolidacją potencjału instytutów badawczych.

Głos biznesu reprezentowała w tej dyskusji wiceprezes zarządu ds. strategii i rozwoju Tauron Polska Energia SA Joanna Schmid, dla której takim przykładem dobrej współpracy pomiędzy nauką, biznesem a administracją publiczną jest rynek szwedzki. "Jeżeli wspólnie będziemy współpracować, wspólnie będziemy wzajemnie od siebie oczekiwać pewnych synergii, pewnych rozwiązań, to mamy szansę osiągnąć sukces" - mówiła. Jej zdaniem ważne jest także to, by znalazły się środki od momentu pojawienia się koncepcji/pomysłu aż do jego wdrożenia.

"To nie są łatwe pieniądze. Do tego trzeba być przygotowanym, trzeba mieć doświadczenie" - mówiła o możliwościach udziału w programie Horyzont 2020 podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Grażyna Henclewska. Jej zdaniem program wyznacza nową szczególną rolę sektora małych i średnich przedsiębiorstw w procesie komercjalizacji badań "poprzez nowe instrumenty finansowe dla małych i średnich przedsiębiorstw i też wyznaczenie specjalnego budżetu dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw".

Prof. Banyś podsumowując spotkanie zaznaczył, że trzeba wesprzeć działania zmierzające do wprowadzenia ulg fiskalnych - przewidzianych dla tych przedsiębiorstw, które będą innowacyjne rozwiązania stosować, gdyż firmy te muszą mieć w tym "interes". "Musimy w Polsce wreszcie zdecydować się na te ulgi fiskalne, bo inaczej nigdy nie przejdziemy tej granicy styksowej między biznesem, gospodarką a nauką" - powiedział Banyś. Dodał, że trzeba także powalczyć o to, "żeby rzeczywiście ten 1 proc. CIT-u został uruchomiony".

Debata "Horyzont 2020. Polityka, nauka, biznes-współpraca dla konkurencyjności" odbyła się w środę w Katowicach, trzecim ostatnim dniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress - EEC) największej imprezy biznesowej w Europie Środkowej. Podczas trzech dni odbywały się liczne debaty, sesje, spotkania oraz wydarzenia z udziałem osobistości polityki, biznesu, nauki, ekonomii. Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP SA.(PAP)

ktp/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)