Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Program uroczystości zaprzysiężenia Komorowskiego

0
Podziel się:

Przysięga przed Zgromadzeniem Narodowym, orędzie prezydenta, spotkanie z
Konwentami Seniorów Sejmu i Senatu - to główne elementy piątkowej uroczystości zaprzysiężenia
Bronisława Komorowskiego na urząd prezydenta.

Przysięga przed Zgromadzeniem Narodowym, orędzie prezydenta, spotkanie z Konwentami Seniorów Sejmu i Senatu - to główne elementy piątkowej uroczystości zaprzysiężenia Bronisława Komorowskiego na urząd prezydenta.

Uroczystość w Sejmie rozpocznie się w piątek o godz. 10. Szef Kancelarii Sejmu Lech Czapla powiedział we wtorek dziennikarzom, że Bronisław Komorowski i jego żona Anna przyjadą do Sejmu parę minut przed godz. 10.

Szef Kancelarii Sejmu przywita prezydenta elekta przy wejściu głównym i przeprowadzi go do sali plenarnej. Parę prezydencką przywitają marszałkowie Sejmu i Senatu.

W sali plenarnej, przed Zgromadzeniem Narodowym, Komorowski złoży przysięgę o treści: "Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem". Przysięgę można zakończyć słowami "Tak mi dopomóż Bóg".

Następnie prezydent wygłosi orędzie.

"Później poseł sekretarz odczyta protokół, który będzie formalnym potwierdzeniem uroczystości zaprzysiężenia" - powiedział Czapla. Tę część uroczystości zaplanowano na pół godziny.

Po zaprzysiężeniu Komorowski najprawdopodobniej złoży kwiaty przed tablicą upamiętniającą parlamentarzystów poległych w trakcie II wojny światowej. Spotka się także z Konwentami Seniorów obu izb w gabinecie marszałka Sejmu.

Pytany o uczczenie pamięci tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego w trakcie uroczystości zaprzysiężenia, Czapla powiedział, że będzie miało to miejsce najprawdopodobniej w orędziu prezydenta.

Czapla poinformował, że w sali plenarnej Sejmu przygotowanych będzie 560 miejsc dla posłów i senatorów, którzy stanowią Zgromadzenie Narodowe. "Dół sali jest przygotowany praktycznie wyłącznie dla parlamentarzystów, dla prezydenta, dla marszałków Sejmu i Senatu. Dodatkowo pan prezydent dysponuje miejscami dla swoich najbliższych współpracowników. Te miejsca będą zajęte m.in. przez ministra Jacka Michałowskiego (szefa Kancelarii Prezydenta - PAP), gen. Stanisława Kozieja (szefa BBN - PAP) i ministra Dariusza Młotkiewicza (sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta - PAP)" - mówił Czapla.

W galerii zasiądą z kolei m.in. członkowie rządu, którzy nie są parlamentarzystami i przedstawiciele instytucji państwowych. "Dużą część galerii dla publiczności zajmie korpus dyplomatyczny - około 100 szefów placówek lub ich zastępców. Pozostałe miejsca są na wagę złota" - powiedział szef Kancelarii Sejmu.

Jak zapowiedział, gośćmi uroczystości zaprzysiężenia będą także byli prezydenci, byli premierzy, byli marszałkowie Sejmu i Senatu, przedstawiciele duchowieństwa, szef Sztabu Generalnego, dowódcy sił zbrojnych, prezydent Warszawy, wojewoda mazowiecki, rodzina prezydenta elekta i jego przyjaciele.

Po uroczystości w Sejmie, nowo zaprzysiężony prezydent weźmie udział w mszy świętej, która rozpocznie się o godz. 12 w Archikatedrze Warszawskiej św. Jana. Mszę będzie koncelebrował metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

Z kolei o godz. 14 w Zamku Królewskim odbędzie się uroczystość przekazania prezydentowi insygniów Orderu Odrodzenia Polski i Orderu Orła Białego.

Zgodnie z ustawą o orderach i odznaczeniach, prezydent z tytułu wyboru na ten urząd staje się Kawalerem Orderu Orła Białego, Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczy Kapitule Orderu. Staje się też Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski klasy I i przewodniczy Kapitule jako Wielki Mistrz Orderu.

Order Orła Białego to najwyższy order Rzeczypospolitej, ustanowiony w 1705 r., a reaktywowany w 1921 r. i przywrócony w 1992 r. Nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla RP, zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom innych państw.

Order Odrodzenia Polski - ustanowiony w 1921 r. - nadawany jest za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju. (PAP)

ajg/ ura/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)