Notowania

wiadomości
27.06.2013 06:48

Projekt Instytutu Chopina o europejskiej wspólnocie kulturowej

Kilkadziesiąt przedsięwzięć kulturalnych - koncertów, wystaw, konferencji naukowych i publikacji książkowych - zostanie zrealizowanych w ramach międzynarodowego projektu Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Jego celem jest prześledzenie związku tożsamości narodowych z europejską wspólnotą kulturową.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kilkadziesiąt przedsięwzięć kulturalnych - koncertów, wystaw, konferencji naukowych i publikacji książkowych - zostanie zrealizowanych w ramach międzynarodowego projektu Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Jego celem jest prześledzenie związku tożsamości narodowych z europejską wspólnotą kulturową.

Projekt "Pomiędzy tożsamością narodową a wspólnotą kultur. Od Chopina i Tellefsena do XXI w." będzie realizowany w Polsce, Norwegii i Francji z udziałem ponad 200 artystów.

Jego głównym tematem będzie "jedna z najważniejszych właściwości współczesnego społeczeństwa europejskiego" - związek narodowych odrębności z ideą kulturowej wspólnoty. Autorzy projektu uznali, że muzyka Fryderyka Chopina może posłużyć jako dobry przykład twórczości o silnym narodowym charakterze stanowiącej część europejskiego dziedzictwa.

Kompozytor, działając w Paryżu, włączył "muzyczny idiom polski w dyskurs artystyczny Europy". Miał też wpływ na swojego ucznia, norweskiego kompozytora Thomasa Tellefsena, który po powrocie z francuskiej stolicy do ojczyzny rozpoczął "proces recepcji polskiej muzyki w Norwegii". Potem to dzieło kontynuowali Andrzej Panufnik i Witold Lutosławski.

Powiązaniom artystów europejskich poświęcone będą dwie wystawy. "Od romantycznego poszukiwania tożsamości narodowej i kulturowej do modernistycznych przewartościowań. Chopin - Tellefsen - Grieg / Przybyszewski - Weiss - Munch" będzie można zobaczyć w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, ekspozycja "Pomiędzy tożsamością narodową a wspólnotą kultur: Fryderyk Chopin i Thomas Tellefsen" zostanie prezentowana w Ringve Museum w Trondheim.

Ludowe instrumenty muzyczne czasów Chopina będą pokazywane na wystawie w Żelazowej Woli.

W ramach projektu odbędzie się 17 koncertów, osiem z nich znajdzie się w programie 10. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa" w 2014 r. Zainauguruje go występ Orkiestry Symfonicznej z Trondheim pod dyrekcją obecnego szefa artystycznego, polskiego dyrygenta młodego pokolenia Krzysztofa Urbańskiego. W programie festiwalu mają się znaleźć utwory kompozytorów polskich i norweskich, m.in. Chopina, Griega, Panufnika, Lutosławskiego i Tellefsena.

W ramach projektu wydane zostanie wydane pierwsze polskie tłumaczenia książki o uczniu i przyjacielu Chopina autorstwa Ingrid Loe Dalaker pt. "Thomas Tellefsen w norweskiej i francuskiej kulturze muzycznej". Odbędą się też konferencje naukowe poświęcone twórczości obu kompozytorów.

Na realizację projektu instytut otrzymał dotację w kwocie ponad 3,2 mln zł z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego pochodzących przede wszystkim ze środków Islandii, Liechtensteinu i Norwegii. Projekt będzie realizowany do 2015 r.

mce/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz