Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Projekt "Laboratorium przyszłości" w Centrum Sztuki Współczesnej

0
Podziel się:

Wystawy, warsztaty, wykłady i dyskusje, będące próbą artystycznej refleksji
na temat problemów i wyzwań przyszłości, zostaną zorganizowane w stołecznym Centrum Sztuki
Współczesnej Zamek Ujazdowski (CSW) w ramach projektu "Laboratorium przyszłości".

Wystawy, warsztaty, wykłady i dyskusje, będące próbą artystycznej refleksji na temat problemów i wyzwań przyszłości, zostaną zorganizowane w stołecznym Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (CSW) w ramach projektu "Laboratorium przyszłości".

Projekt potrwa od 21 czerwca 2011 do 15 stycznia 2012 roku. "Genezę jego powstania stanowi w pewnym sensie sformułowany przez nas wniosek, iż świat artystyczny powinien zainaugurować dyskusję na temat kształtu i formy czekającej nas wszystkich przyszłości. Pierwszy akt naszego projektu, noszący tytuł +Regress progress+, próbuje zmierzyć się z odpowiedzią na pytanie czy istotą przyszłości jest postęp, czy raczej powrót do swego rodzaju korzeni, czerpanie z początków, podstaw. Tę swoistą artystyczną dyskusję chcielibyśmy prowadzić nie tylko poprzez wystawy, ale także prezentacje czy warsztaty także z udziałem przedstawicieli wielu dyscyplin naukowych m.in. kulturoznawców, ekonomistów czy politologów" - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor CSW Fabio Cavallucci.

Jak podkreśla Ewa Gorządek, kuratorka jednej z prezentowanych w ramach projektu wystawy pt. "Gdzie jest zielony królik?", celem prowadzonej przez nią części ekspozycji jest ukazanie relacji pomiędzy sztuką a techniką i nauką. "Tytuł nawiązuje do projektu amerykańskiego artysty Eduardo Kaca, który w 2000 r. na festiwalu w Avignon zaprezentował królika o imieniu Alba, stworzonego na jego zamówienie w laboratorium. Do genomu zwierzęcia wszczepiono pochodzący z meduzy gen zielonej fluorescencji, który sprawiał, że królik w ultrafiolecie emanował zieloną poświatą. Wśród projektów prezentowanych w ramach tej części znalazła się m.in. praca Huberta Czerepoka +Sięgnąć gwiazd+ ukazująca efekt niemal dziennikarskiego śledztwa na temat polskiego programu kosmicznego z lat 60." - opowiadała Gorządek.

Inna z eksponowanych prac autorstwa chińskiego artysty Simona Leunga pt. "WAW" jest owocem jego dwudziestoletniej współpracy z pisarzem i tłumaczem Warrenem Niesłuchowskim. Na trylogię składają się obrazy "Warren Piece (in the '70s)", "War After War" oraz "Artist in Residence", stanowiące refleksję nad życiem przeżywanym poza granicami konwencjonalnego społeczeństwa. Niesłuchowski urodził się w obozie dla uchodźców tuż po II wojnie światowej i jako dziecko znalazł się w Stanach Zjednoczonych. Wcielony do armii amerykańskiej podczas wojny w Wietnamie zdezerterował i wyjechał do Paryża, gdzie był świadkiem demonstracji studenckich z maja 1968 roku.

Wśród prezentowanych w CSW prac znalazł się także projekt Pawła Althamera "Mur" realizowany we współpracy z uczniami i nauczycielami znajdujących się w tym samym budynku zespołu szkół Lauder-Morasha i zespołu szkół waldorfskich. "Uczniowie sąsiadujących ze sobą placówek pomimo przyjaznych kontaktów, nie mogą się ze sobą kontaktować, ponieważ wewnątrz nie ma między nimi przejścia, a na zewnątrz są oddzielone murem wybudowanym ze względów bezpieczeństwa wokół szkoły Lauder-Morasha. Pierwsza część projektu realizowana w dniach 20 i 21 czerwca to warsztaty, podczas których młodzież zaproponuje własne projekty np. kładki mającej szansę połączyć ponad murem obie placówki. Druga część projektu realizowana we wrześniu ma być poświęcona wprowadzeniu pomysłów uczniów w życie" - relacjonował dyrektor CSW.

W ramach projektu "Laboratorium przyszłości" zaplanowano również m.in. dyskusje "Czy rozwój zawsze oznacza postęp?" i "Manifesto vc. Manifesto", koncert orkiestry "Owoce Przyszłości" oraz projekcje filmowe.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie www.csw.art.pl. (PAP)

akn/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)