Notowania

wiadomości
16.03.2011 16:08

Projekt nowelizacji ustawy o państwowych instytucjach filmowych

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu poparła w środę rządowy projekt nowelizacji ustawy o państwowych instytucjach filmowych, wydłużający do końca 2012 r. czas przewidziany na ich komercjalizację lub likwidację.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu poparła w środę rządowy projekt nowelizacji ustawy o państwowych instytucjach filmowych, wydłużający do końca 2012 r. czas przewidziany na ich komercjalizację lub likwidację.

W projekcie nowelizacji ustawy przewidziano wydłużenie o dwa lata - do końca 2012 r. - czasu przewidzianego na komercjalizację, a następnie prywatyzację lub likwidację państwowych instytucji filmowych. Na podstawie obecnie obowiązującej ustawy, termin ten upłynął z końcem 2010 r. Dodatkowy czas jest konieczny, aby bez ryzyka zbędnych kosztów przeprowadzić proces przekształceń, a także zachować dorobek państwowych instytucji filmowych.

Wyznaczony obecnie obowiązującą ustawą termin skomercjalizowania lub likwidacji państwowych instytucji filmowych - do końca 2010 roku - okazał się zbyt krótki, głównie ze względu na długotrwałość postępowań regulujących stan prawny nieruchomości będących własnością państwowych instytucji filmowych.

Projekt nowelizacji dotyczy 11 instytucji, większość z nich to studia filmowe takie jak "Tor", "Kadr", "Zebra" czy Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Te instytucje czekają na komercjalizację. Inny plan ma ministerstwo kultury wobec dwu wytwórni filmowych, których także dotyczy przygotowywana nowelizacja - Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie i Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Projekt nowelizacji wprowadza także możliwość przekształcania państwowych instytucji filmowych w instytucje kultury i taka możliwość ma zostać wobec nich wykorzystana.

Wytwórnia we Wrocławiu, po przekształceniu w instytucję kultury, stanie się Centrum Edukacji Filmowej. Zostanie ono stworzone we współpracy z wrocławską ASP i politechniką i ma specjalizować się w nauczaniu najnowszych technologii filmowych. Natomiast warszawska wytwórnia filmowa na Chełmskiej ma zostać przekształcona w Polskie Centrum Kinematografii, gdzie powstanie muzeum polskiej sztuki filmowej oraz Cinemateka - zbiór zdigitalizowanych polskich filmów.

Po przyjęciu przez Sejmową Komisję Kultury i Środków Przekazu projekt nowelizacji zostanie przedstawiony na forum sejmowym. Posłem sprawozdawcą został wybrany Sylwester Pawłowski (SLD). (PAP)

aszw/ abe/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz