Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Projekt podstawy programowej dla polskich szkół za granicą

0
Podziel się:

Problem dostępu do edukacji w języku polskim i nauki języka polskiego dla
polskich dzieci za granicą rośnie, szczególnie w krajach, gdzie zwielokrotniła się liczba
migrujących polskich rodzin - uważa minister edukacji narodowej Katarzyna Hall. Podczas posiedzenia
Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy marszałku Senatu w poniedziałek minister zaprezentowała m.in.
opracowany w jej resorcie projekt podstawy programowej dla polskich placówek edukacyjnych poza
granicami kraju.

Problem dostępu do edukacji w języku polskim i nauki języka polskiego dla polskich dzieci za granicą rośnie, szczególnie w krajach, gdzie zwielokrotniła się liczba migrujących polskich rodzin - uważa minister edukacji narodowej Katarzyna Hall. Podczas posiedzenia Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy marszałku Senatu w poniedziałek minister zaprezentowała m.in. opracowany w jej resorcie projekt podstawy programowej dla polskich placówek edukacyjnych poza granicami kraju.

Podstawa programowa miałaby stać się punktem wyjścia dla tamtejszych nauczycieli do tworzenia programów nauczania, uwzględniających potrzeby lokalnych społeczności Polaków. Minister Hall podkreśliła przy tym, że projekt został opracowany we współpracy z nauczycielami polonijnymi z całego świata.

Projekt zakłada, że prowadzone za granicą zajęcia będą odbywać się w dwóch grupach - oprócz nauki języka polskiego będą to także lekcje z wiedzy o Polsce, obejmujące m.in. zagadnienia dotyczące kultury, historii i geografii. Język polski nie miałby być nauczany jak język obcy.

Jak powiedziała pracująca nad projektem Grażyna Czetwertyńska z MEN, podstawa programowa musi pogodzić potrzeby dzieci w różnych krajach i wywodzących się z różnych pokoleń emigracji, także tych, które nigdy nie miały styczności z językiem polskim. Służyć ma temu np. odejście od standardowego podziału na etapy kształcenia - programy zredagowane zostały dla trzech grup wiekowych, ale nie określono przy tym ich sztywnych progów.

Resort planuje także wparcie dla polonijnych nauczycieli, m.in. w postaci szkoleń metodycznych; powstać ma dla nich także elektroniczny podręcznik, w którym znajdą się materiały do nauczania. Jak powiedziała Czetwertyńska, podręcznik będzie obejmował m.in. dwie grupy lektur - w pierwszej z nich znajdą się teksty ważne dla świadomości i tożsamości narodowej, takie jak "Mazurek Dąbrowskiego", wybrane fraszki Jana Kochanowskiego, czy fragmenty "Pana Tadeusza"; drugi zaś będzie obejmować m.in. utwory z XX i XXI wieku, które mają pomóc w kształtowaniu pozytywnego wizerunku współczesnej Polski i zachęcić do czytania w ojczystym języku.

Jak powiedział wiceminister edukacji Krzysztof Stankowski, resort chciałby także, aby dzieci uczące się poza granicami kraju otrzymywały jednolite świadectwa, a oceny z polskich szkół sobotnich były przepisywane na świadectwa szkół należących do miejscowego systemu edukacyjnego, do których na co dzień uczęszczają dzieci. Ministerstwo chciałoby również, by język polski mógł być przez tych uczniów zdawany na lokalnej maturze.

Dwudniowe posiedzenie Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy marszałku Senatu rozpoczęło się w poniedziałek w Warszawie. Przedstawiciele organizacji i środowisk polonijnych omówią m.in. perspektywy współpracy kraju z Polakami na emigracji w 2010 roku, zaopiniują plany rozwoju polonijnej oświaty oraz promocji polskiej kultury poza granicami kraju. Posiedzenie otworzyła wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek.

Podsumowanie obrad oraz przyjęcie wniosków i uchwał Rady zaplanowano na wtorek, mają wówczas zostać omówione także tematy zgłoszone przez jej członków, w tym dotyczące udziału Polonii w procesie wyborczym, integracji ruchu polonijnego, obrony dobrego imienia Polski oraz planowanych działań TVP Polonia w 2010 r.

Polonijna Rada Konsultacyjna przy Marszałku Senatu powstała w 2002 r. Jej zadaniem jest wyrażanie opinii w sprawach istotnych dla Polonii i Polaków za granicą, dotyczących ich projektów aktów normatywnych, a także kierunków działań Senatu i jego organów w sprawach Polonii. Członkowie Rady pełnią swoje obowiązki honorowo.

W Skład Rady wchodzą m.in. prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys, prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej i Nowozelandzkiej Andrzej Alwast, prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie Emilia Chmielowa, prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Pilat, prezes Centralnej Reprezentacji Wspólnoty Brazylijsko-Polskiej Braspol Andre Hamerski oraz wieloletni działacz Polonii Amerykańskiej Władysław Zachariasiewicz. (PAP)

mca/ wkr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)