Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Projekt ujednolicenia odpłatności za pobyt w rodzinie zastępczej

0
Podziel się:

#
dochodzi stanowisko RPD
#

# dochodzi stanowisko RPD #

18.02. Warszawa (PAP) - Projekt zmian w ustawie o pomocy społecznej przewiduje ujednolicenie zasad odpłatności za pobyt w rodzinie zastępczej oraz jednolite zasady przyznawania pomocy, gdy dziecko zostało umieszczone w placówce, zapewniającej całodobową opiekę.

Nad projektem debatowała w czwartek sejmowa Komisja Polityki Społecznej. Celem projektu jest wprowadzenie do ustawy przepisów, znajdujących się w rozporządzeniu ministra polityki społecznej z listopada 2004 roku, zakwestionowanych w kwietniu ubiegłego roku przez Trybunał Konstytucyjny. Trybunał uznał bowiem, że rozporządzenie nie może wykraczać poza ustawę.

Zmiany dotyczą ujednolicenia zasad przyznawania pomocy rodzinom zastępczym. Zgodnie z projektowanymi przepisami starostowie będą mogli przyznawać tym rodzinom świadczenia wyższe, niż przewidują to obecne przepisy. Zgodnie z proponowanymi przepisami starosta może udzielić rodzinie zastępczej pomocy nie niższej niż 60 proc. podstawy (czyli 60 proc. z 1673 zł) w przypadku dziecka do ukończenia 18 lat oraz 80 proc. podstawy w przypadku dziecka niepełnosprawnego.

Zaproponowano także jednolite zasady przyznawania pomocy rodzinie zastępczej w przypadku, gdy dziecko zostało umieszczone w domu pomocy społecznej, w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym lub w młodzieżowym ośrodku wychowawczym oraz ośrodku socjoterapii. Pomoc ta przyznawana jest w wysokości 20 proc. podstawy (20 proc. z 1673 zł).

Ponadto w środkach finansowych na bieżące funkcjonowanie placówki rodzinnej, prowadzonej w domu rodzinnym, uwzględniono wydatki na czynsz. Dotyczy to placówek, funkcjonujących w domu rodzinnym.

O "zabezpieczenie sytuacji finansowej osób sprawujących opiekę nad powierzonym dzieckiem na czas kilkumiesięcznego postępowania" - zaapelował rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

RPD powołał się na kierowane do jego biura prośby o pomoc. Rzecznik zwrócił uwagę, że pomoc pieniężna na pokrycie kosztów utrzymania dziecka przypada od dnia ustanowienia opieki zastępczej i - jak pisze w piśmie skierowanym do minister pracy i polityki społecznej Jolanty Fedak - jest rozwiązaniem daleko niewystarczającym i niesatysfakcjonującym dla osób, decydujących się na objęcie opieką dziecka. (PAP)

dom/ abr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)