Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Projekt ustawy o zoz-ach zakłada przekształcenie ich w spółki

0
Podziel się:

Możliwość przekształcenia zakładu opieki
zdrowotnej w spółkę prawa handlowego bez jego likwidacji, ale pod
licznymi warunkami, zakłada projekt ustawy o zoz-ach,
przygotowanej przez resort zdrowia.

*Możliwość przekształcenia zakładu opieki zdrowotnej w spółkę prawa handlowego bez jego likwidacji, ale pod licznymi warunkami, zakłada projekt ustawy o zoz-ach, przygotowanej przez resort zdrowia. *

Warunki przekształcenia to m.in. kapitał zakładowy spółki- szpitala w wysokości co najmniej 5 mln zł oraz odpowiedzialność organu założycielskiego spółki za jej długi.

Jest to jeden z projektów z pakietu ustaw zdrowotnych otwierających reformę systemu ochrony zdrowia. Projekt będzie miał charakter inicjatywy poselskiej, by - jak twierdzi rząd - przyspieszyć nad nim prace.

Projekt zawiera także zapisy mówiące o odpowiedzialności zoz-ów za szkody wyrządzone przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych i nakłada na nie obowiązek ubezpieczenia się od takich przypadków.

W projekcie jest także zapis, że jeśli stanowi tak statut, w zoz- ie może być ordynatorski bądź konsultancki sposób kierowania oddziałami szpitalnymi.

Najważniejszą zmianą jest jednak możliwość przekształcana zoz-ów w spółki prawa handlowego, z ograniczoną odpowiedzialnością bądź spółkę akcyjną. (Do tej pory było to możliwe, ale dopiero po likwidacji placówki). W przypadku zakładów należących do Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, po przekształceniu 51 proc. kapitału zakładowego należy się właśnie tym podmiotom. W przypadku uczelni medycznej - 75 proc. należy się jej organowi założycielskiemu.

Z projektu wynika, że 6 miesięcy od dnia przekształcenia w spółkę pracownikom wygasają umowy o pracę. Jeśli nie zostanie z nimi zawarta nowa umowa, mają prawo do odprawy.

Pierwszy zarząd spółki powołuje się jedynie na rok i kieruje nim, jeśli się zgodzi, dotychczasowy kierownik placówki. W projekcie jest tez zapis mówiący, że spółką może kierować tzw. zarządca - powołany albo na wniosek podmiotu, który utworzył zakład, albo na wniosek co najmniej połowy pracowników, za zgodą założycieli spółki.

Zgodnie z projektem, publiczny zoz, w formie spółki prawa handlowego nie może zaciągać zobowiązań odpowiadających ponad połowie wartości jej aktywów. Podstawą gospodarki zoz-u jest plan finansowy i to, że ujemny wynik finansowy placówki pokrywa jej organ założycielski. w takiej sytuacji założyciel może też zdecydować o zmianie formy zakładu lub jego likwidacji.

Oprócz zapisów dotyczących przekształceń, projekt zawiera także założenie pełnej odpowiedzialności zoz-u za szkody powstałe w wyniku leczenia i obowiązek ubezpieczenia zakładu na taki wypadek. Zakres tego ubezpieczenia ma ustalić odrębnym zarządzeniem minister zdrowia.

Zgodnie z projektem, w statucie zakładu działającego w formie spółki prawa handlowego można zawrzeć zapis, że oddziały szpitalne są kierowane w ramach systemu ordynatorskiego (jak jest obecnie) czy konsultanckiego. Ten pierwszy oznacza, że oddziałem kieruje ordynator i on ponosi odpowiedzialność za kierowanie oddziałem zarówno pod względem medycznym jak i administracyjnym. Natomiast system konsultancki oznacza, że odziałem kieruje kierownik oddziału, czyli konsultant lub zespół konsultantów i ponosi on tylko odpowiedzialność za leczenie pacjentów. (PAP)

bos/ wkr/ jra/ 16:56 08/01/09

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)