Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prokuratorzy przechodzą w stan spoczynku po 65. roku życia, a prokuratorki - 60.

0
Podziel się:

Prokuratura Generalna przypomina, że prokuratorzy przechodzą w stan
spoczynku po 65. roku - mężczyźni i 60. - kobiety. Wyjątkiem są prokuratorzy b. Prokuratury
Krajowej, niepowołani do Prokuratury Generalnej, m.in.. Bogdan Święczkowski i Dariusz Barski.

Prokuratura Generalna przypomina, że prokuratorzy przechodzą w stan spoczynku po 65. roku - mężczyźni i 60. - kobiety. Wyjątkiem są prokuratorzy b. Prokuratury Krajowej, niepowołani do Prokuratury Generalnej, m.in.. Bogdan Święczkowski i Dariusz Barski.

W komunikacie wydanym w piątek w związku "z zainteresowaniem mediów kwestią prokuratorskiego stanu spoczynku", Mateusz Martyniuk rzecznik Prokuratury Generalnej podał, że odmiennie niż "normalnie" odchodzących w stan spoczynku prokuratorów, uregulowana jest sytuacja prawna prokuratorów b. Prokuratury Krajowej niepowołanych w 2010r. do Prokuratury Generalnej przez Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta przy tworzeniu Prokuratury Generalnej.

W tych przypadkach zastosowanie miał przewidziany przez ustawę z października 2009 r. o zmianie ustawy o prokuraturze jednorazowy i szczególny tryb. Zgodnie z ustawą prokuratorzy b. Prokuratury Krajowej niepowołani do Prokuratury Generalnej przeszli w stan spoczynku i przysługuje im do czasu osiągnięcia wieku 65 lat uposażenie w wysokości wynagrodzenia pobieranego na ostatnio zajmowanym stanowisku. Martyniuk przypomniał, że prokuratorowi przechodzącemu w stan spoczynku na ogólnych zasadach przysługuje uposażenie w wysokości 75 proc. wynagrodzenia pobieranego na ostatnio zajmowanym stanowisku.

Martyniuk dodał, że na podstawie tego szczególnego trybu, w stan spoczynku w 2010 r., przeniesiono 27 prokuratorów b. Prokuratury Krajowej. "Przedział wiekowy tych prokuratorów wynosił od 38 do 69 lat" - dodał Martyniuk. Przypomniał, że do tej grupy należą Święczkowski i Barski, prokuratorzy byłej Prokuratury Krajowej w stanie spoczynku.

Martyniuk powiedział PAP, że takie procedury są stosowane przy likwidacji danej jednostki także np. w przypadku sędziów. "Taka była wola ustawodawcy" - dodał, pytany o uposażenia tych prokuratorów. . 41-letni Święczkowski (szef ABW w rządzie PiS) i 43-letni Barski (prokurator krajowy w tym samym czasie) jako prokuratorzy w stanie spoczynku dostają kilkanaście tysięcy zł. W ostatnich wyborach do Sejmu obaj uzyskali mandaty z list PiS.

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna wydał w czwartek postanowienie o wygaszeniu mandatów Barskiego i Święczkowskiego, bo nie zrezygnowali ze stanu spoczynku. Obaj twierdzą, że nie musieli wybierać między mandatem a stanem spoczynku i zapowiadają odwołania do Sądu Najwyższego.

Obaj uważają, że prokurator w stanie spoczynku nie pełni stanowiska prokuratora w rozumieniu ustawy o prokuraturze oraz konstytucji, bo nie korzysta z uprawnień prokuratorskich: nie może prowadzić śledztw, oskarżać przed sądem czy nadzorować prokuratorów niższego rzędu.

Przeciwnicy takiego poglądu podnoszą zaś, że prokurator w stanie spoczynku podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej na podstawie przepisów ustawy o prokuraturze, a w przypadku wejścia w konflikt z prawem chroni go immunitet, który mu trzeba uchylać - aby pociągnąć go do odpowiedzialności.

Prokuratora w stanie spoczynku obowiązują również zakazy podejmowania określonej działalności naruszającej godność urzędu. Ze stanu spoczynku można wrócić do służby. Ponadto w ciągu 9 lat od zrzeczenia się stanu spoczynku, można do niego powrócić. (PAP)

sta/ malk/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)