Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prokuratura w Siedlcach zajmie się doniesieniem ws. Fabryki Łączników

0
Podziel się:

Prokuratura w Siedlcach, a nie w Radomiu, zajmie się sprawą doniesienia
związkowców z radomskiej Fabryki Łączników ws. naruszania praw pracownika przez pełnomocnika spółki
Ferro Masz Invest, która do niedawna była większościowym udziałowcem radomskiej fabryki.

Prokuratura w Siedlcach, a nie w Radomiu, zajmie się sprawą doniesienia związkowców z radomskiej Fabryki Łączników ws. naruszania praw pracownika przez pełnomocnika spółki Ferro Masz Invest, która do niedawna była większościowym udziałowcem radomskiej fabryki.

Doniesienie w tej sprawie związkowcy skierowali na początku lutego do prokuratury w Radomiu. Jednak - jak powiedział PAP w czwartek szef Prokuratury Rejonowej Radom-Zachód Andrzej Alberski - materiały w tej sprawie zostały przekazane do Prokuratury Rejonowej w Siedlcach.

Prokurator wyjaśnił, że sprawą powinna zajmować się prokuratura w Siedlcach, gdyż w tym mieście od listopada ub. roku znajduje się siedziba spółki. Tam także - według niego - podejmowane były wszelkie decyzje dotyczące radomskiej fabryki.

Związkowcy z radomskiej Fabryki Łączników uważają, że pełnomocnik spółki Ferro Masz Invest, która przed ogłoszeniem upadłości zakładu była większościowym udziałowcem radomskiej fabryki, uporczywie naruszał prawa pracownika. Chodzi o to, że pracownicy radomskiej fabryki nie otrzymywali od grudnia ub. roku do lutego br. wynagrodzeń za pracę. Nie były też odprowadzane od ich poborów składki na ubezpieczenia zdrowotne.

Miesiąc temu sąd w Siedlcach ogłosił upadłość Fabryki Łączników w Radomiu. Zakład zatrudniał ponad 380 osób. Większość pracowników, bez kilku osób zajmujących się utrzymaniem majątku, otrzymała wypowiedzenia z pracy. Przed ogłoszeniem upadłości firma miała poważne kłopoty finansowe. Zarząd fabryki prowadził nieudane negocjacje z firmą z Krakowa w sprawie sprzedaży zakładu. Od 19 grudnia w zakładzie jest przymusowy przestój. Zakład ma zobowiązania wobec ZUS, Skarbu Państwa i gminy. Wynoszą one ponad 20 mln zł.

Fabryka Łączników w Radomiu została sprywatyzowana w połowie 2010 r. Wcześniej przynosiła straty i miała wielomilionowe zobowiązania.

Ministerstwo Skarbu Państwa podejmowało kilkakrotnie próby sprzedaży fabryki, pierwszą w 2002 r. Dopiero w 2010 r. udało się skutecznie przeprowadzić przetarg. Wygrała go firma Ferro Masz Invest z siedzibą w Warszawie; zapłaciła 80 gr za akcję, czyli za pakiet 85 proc. niecałe 1,5 mln zł.

Fabryka Łączników powstała w 1959 r. Produkowała 500 rodzajów łączników, złączek i odlewów z żeliwa.(PAP)

ilp/ pad/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)