Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. kradzieży u J. Nowosielskiego

0
Podziel się

Krakowska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie włamania i kradzieży w domu
zmarłego malarza Jerzego Nowosielskiego - poinformowała PAP w piątek rzeczniczka prokuratury
Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.

bEgoqzYl

Krakowska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie włamania i kradzieży w domu zmarłego malarza Jerzego Nowosielskiego - poinformowała PAP w piątek rzeczniczka prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.

Śledztwo dotyczy włamania i kradzieży czterech ikon, 11 obrazów, dwóch zegarów oraz pamiątek. Szacunkową wartość skradzionych przedmiotów określono na ok. 240 tys. zł.

Jak zaznaczono w postanowieniu, nie wszystkie z 11 skradzionych obrazów były autorstwa Jerzego Nowosielskiego.

bEgoqzYn

Artysta zmarł w poniedziałek po południu, do włamania doszło między wtorkowym popołudniem a środą rano. Złodzieje wyważyli okno na parterze z tyłu domu.

Część skradzionych prac udało się już zidentyfikować, dzięki dokumentacji posiadanej przez przyjaciela i opiekuna artysty Andrzeja Starmacha. Są to m.in. dwie ikony z przedstawieniem Matki Boskiej z Dzieciątkiem i Chrystusa Pantokratora oraz pięć obrazów olejnych, wśród nich "Cerkiew" i "Pejzaż z kolejką".

Zdjęcia można zobaczyć na stronie http://malopolska.policja.gov.pl/node/730.

Okoliczności włamania do domu Jerzego Nowosielskiego wyjaśniają funkcjonariusze ze specjalnej grupy "Vinci" zajmującej się kradzieżami dzieł sztuki. Osoby, które rozpoznają zamieszczone na zdjęciach przedmioty lub mogą mieć informacje pomocne w ustaleniu sprawców, są proszone o kontakt z policyjnym koordynatorem ds. przestępczości skierowanej przeciwko dobrom kultury pod nr. tel. 12 413 44 44 lub 997.

bEgoqzYt

Jerzy Nowosielski, jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, zmarł w Krakowie w poniedziałek. Miał 88 lat. Jego pogrzeb odbędzie się w Krakowie w najbliższą sobotę. Artysta zostanie pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim.(PAP)

hp/ malk/ jbr/

bEgoqzYO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)