Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prokuratura wystąpiła o kontrolę w resorcie finansów

0
Podziel się:

Ministerstwo Finansów ma skontrolować
zasadność umorzeń podatków wobec 63 firm. Zwróciła się o to
stołeczna prokuratura, badająca aferę korupcyjną w resorcie, w
której aresztowani już urzędnicy mieli za łapówki umarzać
należności wobec Skarbu Państwa.

Ministerstwo Finansów ma skontrolować zasadność umorzeń podatków wobec 63 firm. Zwróciła się o to stołeczna prokuratura, badająca aferę korupcyjną w resorcie, w której aresztowani już urzędnicy mieli za łapówki umarzać należności wobec Skarbu Państwa.

"Zwróciliśmy się o kontrolę resortową w celu zbadania zasadności umorzeń podatków wobec 63 firm, przy czym ich krąg może się rozszerzyć" - powiedziała w poniedziałek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Renata Mazur. Nie ujawniła, o jakie firmy chodzi. Prokuratura liczy się z tym, że wyniki kontroli mogą być znane dopiero za kilka miesięcy.

Według wcześniejszych wypowiedzi ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, skorumpowani urzędnicy resortu mieli w latach 1994-2004 za łapówki załatwiać zwolnienia podatkowe dla firm. W tym kontekście prasa wymieniała m.in. nazwisko biznesmena i b. senatora Henryka Stokłosy oraz Inter-Commerce Rudolfa Skowrońskiego.

Mazur dodała, że po informacjach, iż przy okazji całej sprawy mogło dojść także do nieprawidłowości w sprawie kas fiskalnych w taksówkach, prokuratura wystąpiła do Głównego Urzędu Miar o kontrolę też i tej sprawy. "Chcemy sprawdzić, czy można było dokonywać manipulacji co do wskazań tych taksometrów" - dodała Mazur.

W maju w śledztwie w sprawie całej afery zatrzymano łącznie siedem osób. Zatrzymani to m.in. były dyrektor departamentu systemu podatków, a potem dyrektor departamentu podatków bezpośrednich, naczelnik wydziału ds. doradztwa podatkowego, główny specjalista i były szef departamentu podatków bezpośrednich oraz były kierownik referatu ds. kontroli urzędów skarbowych. Zarzuty dotyczą przekroczenia uprawnień w związku z przyjęciem korzyści majątkowych - grozi za to nawet do 12 lat więzienia.

Prokurator krajowy Janusz Kaczmarek przyznawał, że w aferę mogą być zamieszani pojedynczy sędziowie bądź prokuratorzy. Dodał, że są takie "wstępne informacje", ale trzeba zebrać dowody. Kaczmarek potwierdził, że w jednym z wątków "korupcyjnego układu" pojawia się nazwisko Stokłosy.

Według "Życia Warszawy", minister finansów, wicepremier Zyta Gilowska po zatrzymaniu urzędników napisała do premiera list, w którym skarżyła się, że nie uprzedzono jej o planowanych działaniach. Sama Gilowska nie komentuje treści listu. Kaczmarek tłumaczy, że nieinformowanie jej o planach zatrzymań było podyktowane "przede wszystkim dobrem śledztwa".(PAP)

sta/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)