Notowania

prom
10.02.2010 07:12

Prom Endeavour przycumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Amerykański prom Endeavour przycumował w środę rano czasu polskiego do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), na którą dostarczył nowy moduł mieszkalny i kopułę widokową.

Podziel się
Dodaj komentarz

Amerykański prom Endeavour przycumował w środę rano czasu polskiego do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), na którą dostarczył nowy moduł mieszkalny i kopułę widokową.

"Połączenie zostało potwierdzone o godz. 5 GMT (godz. 6 czasu polskiego). Stacja i wahadłowiec znajdowały się na wysokości 364 kilometrów nad Oceanem Atlantyckim, na zachód od Portugalii" - poinformowała NASA.

Sześcioosobowa załoga Endeavoura spędzi na stacji ponad tydzień. Instalację nowych komponentów astronauci rozpoczną w czwartek wieczorem, pomogą też przy pracach remontowych. Załoga ISS składała się do tej pory z pięciu osób.

Wahadłowiec wystartował z przylądka Canaveral na Florydzie w poniedziałek. W trakcie 13-dniowego pobytu na orbicie załoga Endeavoura dokona montażu modułu Tranquility - ostatniego z głównych stałych elementów ISS.

Moduł ten ma być główny skupiskiem aparatury, zapewniającej astronautom normalne warunki bytowe. Znajdą się w nim m.in. urządzenia do oczyszczania powietrza z dwutlenku węgla i przetwarzania moczu oraz jedna z łazienek.

Wahadłowiec wiezie również posiadającą siedem okien kopułę, która będzie przymocowana do Tranquility. Zapewni astronautom rozległy widok na stację i jej otoczenie oraz umożliwi wizualną kontrolę prac, wykonywanych zdalnie sterowanym wysięgnikiem. Centralny iluminator kopuły o średnicy 79 centymetrów jest największym oknem, jakie zostanie zainstalowane w obiekcie kosmicznym.

Kiedy nowy moduł i kopuła zostaną zainstalowane stacja będzie ukończona w 98 procentach.

NASA planuje jeszcze cztery loty zaopatrzeniowe wahadłowców na stację orbitalną, zanim zostaną one wycofane ze służby pod koniec bieżącego roku. (PAP)

keb/ ap/

5641365 arch.

Tagi: prom, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz