Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Promocja książki o historii gorzowskiej "Solidarnośći"

0
Podziel się:

"Niezależny Samorządny Związek Zawodowy +Solidarność+ w Regionie
Gorzów Wielkopolski w latach 1980-1982" - to publikacja, w której na ponad 600 stronach
przedstawiona została historia gorzowskiej "Solidarności" i jej działacze.

"Niezależny Samorządny Związek Zawodowy +Solidarność+ w Regionie Gorzów Wielkopolski w latach 1980-1982" - to publikacja, w której na ponad 600 stronach przedstawiona została historia gorzowskiej "Solidarności" i jej działacze.

W czwartek w Gorzowie Wielkopolskim (Lubuskie) odbyła się promocja książki.

Autorem książki jest dyrektor Archiwum Państwowego w Gorzowie dr Dariusz Rymar. "Temat zaczął się dla mnie 15 lat temu, kiedy zostałem zaproszony na obchody Solidarności przez ówczesnego przewodniczącego Bronisława Żurawieckiego i on powiedział: to jest człowiek, który napisze historię gorzowskiej Solidarności. Słuchałem wtedy tego z przerażeniem, ale nie protestowałem" - wspominał Rymar.

Publikacja przedstawia działalność związku od 13 września 1980 roku, kiedy w mieście powstał Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSSZ "Solidarność".

"16 rozdziałów książki obejmuje pierwszy okres działalności Solidarności, a kończy się właściwie na 13 czerwca 1982 roku, kiedy w Gorzowie zaczęły powstawać konspiracyjne struktury związku" - powiedział Rymar.

Książka powstała głównie na podstawie rozmów z dawnymi działaczami, świadkami wydarzeń, uczestnikami strajków i manifestacji.

"Największym problemem był brak dokumentacji, dlatego rozmawiałem z ponad 80 osobami, świadkami dawnych czasów, które często są rozproszone nie tylko po Polsce, ale po całym świecie - to osoby z Kanady, Niemiec, Francji, Austrii" - zaznaczył Rymar.

W publikacji znalazło się ok. 200 w większości niepublikowanych dotąd zdjęć z prywatnych archiwów osób zaangażowanych w działalność gorzowskiej Solidarności. Wydawcą książki jest Zarząd Regionu Gorzowskiego NSZZ "Solidarność".

"Książka opisuje formowanie się gorzowskiej opozycji, dokonania gorzowskiej Solidarności, odważną postawę gorzowskich robotników w Zakładach Mechanicznych oraz wiele innych zjawisk i zdarzeń, tworzących fundament wielkiego ruchu, którego członkowie mogą dziś powiedzieć: Było warto!" - napisał we wstępie przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność", Jarosław Porwich.

Publikacja ukazała się dzięki wsparciu finansowemu województwa lubuskiego. (PAP)

mrd/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)