Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protest mazowieckiej "S" w sprawie pakietu socjalnego w PKS

0
Podziel się:

#
dochodzi stanowisko MSP
#

# dochodzi stanowisko MSP #

11.03. Warszawa (PAP) - Kilkudziesięciu związkowców z mazowieckiej Solidarności protestowało w czwartek przed gmachem resortu skarbu w obronie pakietu socjalnego dla pracowników prywatyzowanych PKS-ów. Petycję ze swoimi postulatami złożyli w MSP.

Związkowcy chcą podpisania pakietu gwarancji pracowniczych jeszcze przed sprywatyzowaniem siedmiu PKS-ów. Ich zdaniem nowy właściciel może ich nie podpisać.

Chodzi o prywatyzację Państwowych Przedsiębiorstw Komunikacji Samochodowej z Mławy, Płocka, Ciechanowa, Gostynina, Ostrołęki, Przasnysza i Mińska Mazowieckiego. Zdaniem związkowców, resort skarbu ogłosił rozpoczęcie przyjmowania ofert od potencjalnych inwestorów w grudniu 2009 r. Do drugiego etapu negocjacji przeszły dwie spółki: Marmstrom i Mobilis.

"Nie może być tak, że zostaniecie sprzedani bez pakietu, bo ten, kto was kupi go nie podpisze" - mówił wiceprzewodniczący mazowieckiej Solidarności Waldemar Dubiński. Dodał, że pracownicy obawiają się o swoje jutro, a "w polskim prawie nie ma zakazu podpisania takiego pakietu przed sprzedażą zakładu" - powiedział.

Związkowcy uważają, że spółki, które przeszły do drugiego etapu negocjacji w sprawie kupna mazowieckich PKS-ów nie spełniają wymogów stawianych przez resort skarbu. Jak powiedział Dubiński, jedna z nich została zarejestrowana w KRS kilka miesięcy temu, pod prywatnym adresem zamieszkania i nie jest dla nich wiarygodna. Druga natomiast jest w konflikcie zbiorowym ze swoimi pracownikami.

Zdaniem protestujących najlepszym rozwiązaniem dla PKS-ów byłoby ich skomunalizowanie, czyli przekazywanie samorządom.

"Naszą petycję wręczyliśmy wiceministrowi skarbu Mikołajowi Budzanowskiemu. Powiedział, że jest gotowy powrócić do rozmów na temat komunalizacji PKS-ów. W sprawie pakietu powiedział, że może go z nami podpisać kupujący. Powiedzieliśmy, że żądamy negocjacji z właścicielem pakietu, a nie z kupującym" - powiedział Dubiński.

MSP poinformowało PAP, że od 1 marca potencjalni inwestorzy "badają" spółki. W związku z tym, że Marmstrom i Mobilis bada siedem spółek, proces ten zakończy się za siedem tygodni. Kolejnym etapem będzie złożenie ofert wiążących, co zaplanowane jest na 7 maja.

"Taka sytuacja nie oznacza jednak całkowitej rezygnacji z możliwości komunalizacji mazowieckich PKS-ów. Priorytetem jest znalezienie dobrego inwestora, który zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami pasażerów zadba o dalsze funkcjonowanie spółek. Jeżeli warunki przedstawione przez oferentów nie będą satysfakcjonujące, przejęcie spółek zostanie zaproponowane samorządom z województwa mazowieckiego - powiedział PAP wiceminister Budzanowski. (PAP)

aop/ drag/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)