Notowania

barcelona
15.06.2011 15:08

Protest "oburzonych" w Barcelonie. 36 rannych

Ponad dwa tysiące uczestników ruchu oburzonych protestuje przed parkiem, obok parlamentu Katalonii w Barcelonie. W związku z próbą blokady wejścia do parku 25 deputowanych musiało przylecieć do parlamentu śmigłowcem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Ponad dwa tysiące uczestników _ ruchu oburzonych _ protestuje przed parkiem, obok parlamentu Katalonii w Barcelonie. W związku z próbą blokady wejścia do parku 25 deputowanych musiało przylecieć do parlamentu śmigłowcem.

Dziś rozpoczęła się w regionalnym parlamencie debata ws. ustawy budżetowej, która przewiduje spore oszczędności. Sesja rozpoczęła się z 11-minutowym opóźnieniem.

Kilkuset _ oburzonych _, zwanych także _ Ruchem 15 maja _ (od daty jego rozpoczęcia), spędziło noc przed parkiem Ciutadella. Wcześniej służby bezpieczeństwa zamknęły wejścia do parku, by uniemożliwić protestującym przeciwko bezrobociu i klasie politycznej ludziom utworzenie tam miasteczka namiotowego.

Rano 2,3 tysiąca uczestników demonstracji otoczyło wejścia do parku, w którym znajduje się parlament. Na ogrodzeniu wieszali łańcuchy oraz transparenty, a obok ustawiali kontenery.

Doszło do starć z policją, która utworzyła korytarz, by umożliwić parlamentarzystom wejście do parku. Jak podaje dziennik _ El Pais _ na stronie internetowej, lekkie obrażenia odniosło 36 osób, w tym 12 policjantów. Trzy osoby trafiły do szpitala.

_ - Gdy deputowani szli korytarzem, w ich kierunku padały obelgi. Protestujący rzucali w nich różnymi przedmiotami, w tym skórkami od bananów. Jeden z członków parlamentu został pomalowany czerwonym sprayem. Na płaszczu jednej z deputowanych namalowano czarny krzyż _- pisze _ El Pais _.

23 parlamentarzystów oraz prezydent Generalitatu, czyli najwyższej władzy Katalonii, Artur Mas, oraz przewodnicząca parlamentu Katalonii Nuria de Gispert przylecieli na miejsce śmigłowcem, który wylądował na pobliskim parkingu. W skład Generalitatu wchodzi parlament, rząd i prezydent.

Wczoraj grupy parlamentarne zaapelowały do _ oburzonych _, by uszanowali prawo deputowanych do wykonywania swojej pracy. Jednocześnie podkreślały one, że uważają protesty _ Ruchu 15 maja _ za _ uzasadnione _.

W MAJOWYCH PROTESTACH UCIERPIAŁO PONAD STO OSÓB:

W zeszłym tygodniu po starciach przed parlamentem w Walencji zatrzymano pięć osób. W niedzielę z placu Puerta del Sol, w sercu Madrytu, znikły w namioty _ oburzonych _, które stały tam od 15 maja. Organizatorzy zapowiedzieli, że przenoszą się z tą inicjatywą do innych dzielnic.

_ Ruch 15 maja _ sam uważa się za obywatelski i apolityczny. Skupia przede wszystkim ludzi młodych, ale również emerytów, bezrobotnych czy niezadowolonych pracujących.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/t140266.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/walki;na;ulicach;barcelony;40;rannych,48,0,839984.html) Walki na ulicach Barcelony. 40 rannych Demonstranci od 12 dni okupowali Plac Kataloński, na którym rozbili namioty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t139881.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kleska;zapatero;zaplacil;za;kryzys,35,0,834339.html) Klęska Zapatero. Zapłacił za kryzys? Do wczoraj socjaliści rządzili 24 miastami, po wyborach będą rządzić czterema
[ ( http://static1.money.pl/i/h/235/t137707.jpg ) ] (http://wczasy.money.pl/wiadomosci/artykul/barcelona;podpalil;bazylike;sagrada;familia,49,0,814897.html) Barcelona: Podpalił bazylikę Sagrada Familia Policja aresztowała sprawcę. Prawdopodobnie jest chory psychicznie.
Tagi: barcelona, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz