Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protest przeciwników normalizacji stosunków z Serbią

0
Podziel się:

Około 300 przeciwników dialogu z Serbią zablokowało wejście do parlamentu Kosowa.

Protest przeciwników normalizacji stosunków z Serbią
(Mieszko Stanislawski/REPORTER)

Około 300 protestujących zablokowało wejście do parlamentu Kosowa, chcąc uniemożliwić posiedzenie, na którym ma dojść do ratyfikacji umowy o normalizacji stosunków kosowsko-serbskich. Dokument podpisano w kwietniu w Brukseli.

Manifestanci na wezwanie radykalnego ruchu Vetevendosje (VV - Samostanowienie), trzeciej siły politycznej w Kosowie, odrzucającej wszelkie rozmowy z Serbią, wywiesili transparenty z napisami: _ Porozumienie nie przejdzie _, _ Nie możemy budować państwa z oszustami _.

Do manifestacji przeciwników jakiegokolwiek dialogu z Serbią doszło dzień po tym, jak ministrowie ds. europejskich państw UE opowiedzieli się na spotkaniu w Luksemburgu za rozpoczęciem najpóźniej w styczniu 2014 roku negocjacji w sprawie przystąpienia Serbii do Unii.

Jednocześnie Rada UE zgodziła się na otwarcie negocjacji porozumienia o stowarzyszeniu i stabilizacji z Kosowem. Obie decyzje muszą jeszcze zatwierdzić przywódcy krajów Unii na szczycie w Brukseli w czwartek i piątek.Wicepremier Irlandii Eamon Gilmore oświadczył we wtorek, że zapowiedź otwarcia negocjacji z oboma państwami to wyraz uznania dla ich starań o normalizację wzajemnych relacji.

W kwietniu premierzy Serbii i Kosowa, Ivica Daczić i Hashim Thaci, podpisali wynegocjowane pod auspicjami UE porozumienie o normalizacji stosunków między obu państwami. Kosowo, dawna serbska prowincja zamieszkana w większości przez Albańczyków, ogłosiło niepodległość w 2008 roku, czego jednak Belgrad nie uznaje.

Zobacz także: Zobacz reportaż z Kosowa _ Cena wolności _:

Porozumienie o normalizacji stosunków nie przewiduje formalnego uznania przez Serbię niepodległości Kosowa, natomiast reguluje sytuację w północnej części Kosowa, zamieszkanej przez 40-tysięczną serbską mniejszość. Obie strony zobowiązały się także do nieblokowania sobie nawzajem drogi do przystąpienia każdej z nich do Unii Europejskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Kosowo wciąż budzi emocje. Różnice zdań? Premierzy Serbii i Kosowa w Brukseli nie osiągnęli porozumienia w sprawie normalizacji stosunków między krajami.
Odważne słowa premiera. _ Okłamano was _ Szef serbskiego rządu wyraził opinię, że Serbia musi w końcu określić swe _ prawdziwe granice _.
Premier: Nie miałem kontaktu z narkobiznesem O powiązaniach wysokich rangą funkcjonariuszy serbskiego MSW z najpotężniejszą mafią narkotykową na Bałkanach pisały w piątek serbskie media, powołując się na policyjne raporty.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)