Notowania

wenezuela
21.05.2009 06:04

Protest przedstawicieli oświaty w Wenezueli

Studenci i wykładowcy wyższych uczelni protestowali przeciw redukcji wydatków na szkolnictwo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Tysiące studentów wyższych uczelni protestowało w środę w Caracas, sprzeciwiając się redukcji wydatków państwowych na szkolnictwo.

Od władz Wenezueli manifestanci domagali się zwiększenia pomocy dla uczelni państwowych. W proteście brali udział studenci, wykładowcy, a także inni pracownicy sektora szkolnictwa wyższego. W czasie marszu skandowali hasła przeciw wenezuelskiemu prezydentowi Hugo Chavezowi i ministrowi szkolnictwa wyższego Luisowi Acunie.

Manifestanci przybyli pod siedzibę ministerstwa, a stamtąd ruszyli w stronę Uniwersytetu Centralnego. Szef resortu edukacji tłumaczył wcześniej, że wydatki na szkolnictwo wyższe zostały obcięte w ramach ogólnej, sięgającej 6,7 proc. rządowej redukcji kosztów.

Tuż po protestach kilkunastu zakapturzonych wandali przejęło i podpaliło trzy autobusy na uniwersyteckim kampusie. Według jednego ze świadków wcześniej napastnicy sterroryzowali pasażerów i ich okradli.

    * **ZOBACZ TAKŻE:**
    * [ **Wenezuela** ma rosyjskie rakiety ziemia-powietrze ]( http://news.money.pl/artykul/wenezuela;ma;rosyjskie;rakiety;ziemia-powietrze,209,0,444881.html )

W listopadzie 2007 roku studenci pomogli opozycji odrzucić zmiany w konstytucji, pozwalające Chavezowi na zwiększenie uprawnień prezydenckich i ustanowienie państwa socjalistycznego.

W lutym prezydent Wenezueli zorganizował kolejne referendum, w którym obywatele wypowiedzieli się za zniesieniem ograniczenia do dwóch kadencji możliwości pełnienia urzędu prezydenckiego. Dzięki temu Chavez może pozostać na stanowisku tak długo, jak będzie wygrywał wybory.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: wenezuela, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
  1. Polecane
  2. Najnowsze
  3. Popularne