Notowania

warszawa
15.02.2009 15:23

Protest w Warszawie przeciwko przenoszeniu "zerówek" do szkół

Przeciwko planowi likwidacji "zerówek" przedszkolnych w Warszawie oraz kontynuacji reformy edukacji, w tym obniżaniu wieku obowiązku szkolnego, protestowała w niedzielę przed stołecznym ratuszem grupa ponad 100 rodziców z dziećmi.

Podziel się
Dodaj komentarz

Przeciwko planowi likwidacji "zerówek" przedszkolnych w Warszawie oraz kontynuacji reformy edukacji, w tym obniżaniu wieku obowiązku szkolnego, protestowała w niedzielę przed stołecznym ratuszem grupa ponad 100 rodziców z dziećmi.

"Mamo, tato! Chcą mnie wyrzucić z przedszkola", "Przedszkolaki do przedszkola - taka jest rodziców wola", "Najpierw warunki potem werbunki" - takie hasła można było przeczytać na transparentach. Rodzice wraz z dziećmi w stronę ratusza puszczali papierowe samolociki z logo akcji "Ratujmy maluchy". "Tak wygląda pilotaż reformy" - mówiła jedna z organizatorek protestu Karolina Elbanowska.

Do zgromadzonych wyszedł wiceprezydent miasta Włodzimierz Paszyński, który zaprosił przedstawicieli rodziców do środka na rozmowę. Rodzice podkreślali, że chcą mieć wybór dotyczący edukacji swoich dzieci. "Przedszkole jest lepszym miejscem dla edukacji przedszkolnej naszych 6-letnich dzieci. Widzimy jakie szkoły są i jesteśmy przerażeni. Boimy się czy zostaną one odpowiednio przygotowane na czas" - powiedziała podczas spotkania jedna z matek.

Paszyński zapewnił, że z nowym rokiem szkolnym nie wszystkie zerówki przeniesione zostaną do szkół. "Stanie się to tylko w tych szkołach, które zostaną do tego odpowiednio przygotowane" - podkreślił. Jego zdaniem, nowe szkolne zerówki często mają lepszy standard niż niektóre przedszkola. "We wszystkich szkołach, gdzie obiecujemy, że we wrześniu będą odpowiednio przygotowane zerówki, będą one na pewno" - oświadczył.

Wiceprezydent mówił także, że choć co roku w Warszawie przybywa miejsc w przedszkolach, to przenoszenie zerówek jest konieczne, by zwolnić w przedszkolach miejsca dla zwiększającej się liczby dzieci młodszych: 5-, 4- i 3-letnich.

Zgodnie z ustawą o systemie oświaty, zajęcia w ramach rocznego obowiązkowego wychowania przedszkolnego dzieci 6-letnich, czyli tzw. zerówki mogą odbywać się zarówno w przedszkolach, jak i w szkołach. Z danych MEN wynika, że w obecnie 63 proc. 6-latków w całym kraju chodzi do zerówek przy szkołach.

Nowelizacją ustawy, która czeka obecnie na podpis prezydenta, zakłada, że w latach szkolnych 2009/2010-2011/2012, obowiązkiem szkolnym może być objęte, na wniosek rodziców, każde dziecko, które w danym roku kalendarzowym kończy sześć lat.

Warunkiem przyjęcia sześciolatka do szkoły podstawowej w tym okresie będzie posiadanie przez szkołę umożliwiających to warunków organizacyjnych oraz wcześniejsze objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym w roku szkolnym poprzedzającym rozpoczęcie nauki. Jeśli sześciolatek nie chodził do przedszkola, konieczna będzie pozytywna opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki przez dziecko wcześniej.

Obowiązkowo wszystkie sześciolatki rozpoczną naukę w szkołach podstawowych w 2012 roku. Od 2011 r. wszystkie pięcioletnie dzieci będą musiały obowiązkowo przejść roczne wychowanie przedszkolne, przy czym już od września 2009 r. samorządy będą musiały zapewnić miejsca w przedszkolach wszystkim pięciolatkom, których rodzice będą tego chcieli. (PAP)

dsr/ mow/

Tagi: warszawa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz