Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Protesty w Moskwie. Policja rozgoniła demonstrantów

0
Podziel się:

Policjanci wkroczyli do parku na Czystych Prudach w centrum Moskwy o świcie. Zatrzymali kilkanaście osób.

Protesty w Moskwie. Policja rozgoniła demonstrantów
(PAP/EPA)

Rosyjska policja rozpędziła dziś wczesnym rankiem grupę demonstrantów protestujących od około półtora tygodnia przeciwko Władimirowi Putinowi, który 7 maja ponownie objął urząd prezydenta Rosji. Zatrzymano kilkanaście osób.

O godz. 5.30 czasu lokalnego (3.30 czasu polskiego) policjanci wkroczyli do parku na Czystych Prudach w centrum Moskwy i nakazali około 50 osobom rozejście się. Dzień wcześniej moskiewski sąd nakazał policji, aby do godziny 12 dnia następnego rozpędziła demonstrujących w parku.

Jak pisze agencja Reutera, powołując się na świadków, policja skierowała opozycjonistów w stronę pobliskiej stacji metra i zatrzymała co najmniej jedną osobę. Dziennikarz Reutera widział zaś jak funkcjonariusze aresztowali przynajmniej 14 innych osób w pobliżu stacji metra.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/25/206361.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/walesa;o;putinie;wygral;ten;ktorego;znamy,64,0,1038144.html) *Wałęsa: Problem z Rosją to moja wina * Lech Wałęsa w rozmowie z Money.pl wyjaśnia, dlaczego dobrze się stało, że wygrał Putin.

- _ Ludzie byli gotowi zabrać swoje rzeczy i przenieść się, ale policjanci nie dali nam czasu; po prostu zaczęli ludzi wypychać _ z parku - powiedziała jedna z uczestniczek protestu.

Po obozowisku, gdzie wcześniej przeciwnicy Putina toczyli dyskusje na tematy polityczne, pozostały papierowe pudła, maty turystyczne, plastykowe krzesła i inne rzeczy. Według władz Moskwy zniszczenia w parku, gdzie w ostatnich dniach demonstrowało od kilkudziesięciu osób do około dwóch tysięcy, szacuje się na 20 mln rubli (660 tys. dolarów).

Obecna fala demonstracji przeciwników Putina trwa w stolicy Rosji od 6 maja. Policja zatrzymała w tym czasie ponad tysiąc osób, w tym adwokata, bojownika z korupcją i blogera Aleksieja Nawalnego oraz koordynatora radykalnego Frontu Lewicy Siergieja Udalcowa, którzy zostali skazani na 15 dni aresztu.

8 maja opozycjoniści zmienili taktykę i zaczęli gromadzić się w różnych miejscach w centrum Moskwy, organizując zbiorowe spacery, na które nie jest wymagana zgoda władz. Miejsca protestu zmieniano, gdy do akcji wkraczały siły specjalne policji OMON. Demonstranci komunikowali się za pośrednictwem Twittera.

Czytaj więcej o antyputinowskich protestach w Rosji w Money.pl
Kontrowersyjna modlitwa. Interweniowali kozacy Dwie osoby zostały zatrzymane. Jedną z nich jest Roman Dobrochotow, przywódca opozycyjnego ruchu młodzieżowego My i organizator niedzielnej akcji.
Zamknął żonę w klasztorze, broni białych niedźwiedzi. Wszystkie twarze Putina Zobacz zdjęcia prezydenta Rosji pływającego z delfinami oraz podczas spotkania z kochanką.
Wołają pod nosem Putina, że jest złodziejem Około 10 tys. osób wyszło dziś na ulice Moskwy, aby jeszcze raz zażądać odejścia Władimira Putina z Kremla.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)