Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Sylwia Wysocka
|

Protesty we Włoszech podczas uroczystości pogrzebowych Priebkego

0
Podziel się

Napięcie było tak duże, że władze miasteczka położonego koło Castel Gandolfo apelowały wielokrotnie o spokój.

Protesty we Włoszech podczas uroczystości pogrzebowych Priebkego
(PAP/EPA)
bEqoOfdx

Do gwałtownych protestów, szamotaniny i ataku na kondukt z trumną hitlerowskiego zbrodniarza Ericha Priebkego doszło podczas uroczystości żałobnych w Albano pod Rzymem. Przybyli neonaziści, demonstrowali antyfaszyści i oburzeni mieszkańcy.

Napięcie było tak duże, że władze miasteczka położonego koło Castel Gandolfo apelowały wielokrotnie o spokój.

Erich Priebke zmarł w wieku 100 lat w piątek w Wiecznym Mieście, gdzie w areszcie domowym odbywał karę dożywocia za udział w masakrze 335 rzymian w marcu 1944 roku. Oburzenie wywołało opublikowanie przez adwokata Priebkego jego _ testamentu politycznego _, pełnego negacjonistycznych tez i apologii hitleryzmu.

bEqoOfdz

Uroczystości - mszę łacińską przy drzwiach zamkniętych - zorganizowano w należącym do lefebrystów Instytucie Piusa X, a na przejazd trumny do Albano zgodził się szef władz prowincji rzymskiej, ostro skrytykowany następnie przez wielu polityków.

Wcześniej na zorganizowanie ceremonii w kościele nie zgodził się wikariat diecezji rzymskiej. Na jakąkolwiek uroczystość publiczną oraz pochowanie hitlerowskiego zbrodniarza w Rzymie nie wydały zgody władze miejskie.

Przyjęcia zwłok Priebkego odmówiły władze Argentyny, gdzie ukrywał się po wojnie przez pół wieku, oraz jego rodzinna miejscowość w Niemczech.

Gdy we wtorek ogłoszono, że ceremonia pogrzebowa zostanie zorganizowana w podrzymskiej siedzibie lefebrystów, przyjechali tam zarówno włoscy neonaziści, którzy demonstrowali swe poglądy gestami faszystowskich pozdrowień, jak i duża grupa protestujących. Gdy obie grupy starły się ze sobą, rozdzieliła je policja. Interweniowała również, gdy manifestanci zaatakowali księdza lefebrystę przy wejściu do kościoła.

bEqoOfdF

Na widok konduktu żałobnego zmierzającego w kierunku kościoła lefebrystów manifestanci wznieśli okrzyki _ kat _ i _ mordercy _.

W obliczu napięć i protestów burmistrz Albano Nicola Marini, który wcześniej próbował nie dopuścić do uroczystości żałobnej i polecił zamknąć ulice dla konduktu, zaapelował w imieniu lokalnych władz: _ Wzywam wszystkich do spokoju, mimo że podtrzymujemy swój sprzeciw wobec tego wydarzenia _. Wyraził zarazem opinię, że uroczystości _ zraniły wrażliwość miasteczka _.

Oburzenie uroczystościami u lefebrystów wyraził prezes rzymskiej wspólnoty żydowskiej Riccardo Pacifici. Powiedział, że Bractwo Piusa X to _ wroga sekta _. Po mszy szczątki zbrodniarza zostaną poddane kremacji w Rzymie.

Czytaj więcej w Money.pl

bEqoOfdG
bEqoOfea
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)