Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przed zimą rusza kampania "Nie dla czadu"

0
Podziel się:

#
Dochodzą szczegóły akcji w woj. małopolskim
#

# Dochodzą szczegóły akcji w woj. małopolskim #

24.10. Warszawa (PAP) - Od połowy września w Polsce w wyniku zatrucia czadem zmarło 8 osób. W środę pod hasłem "Nie dla czadu" ruszyła kampania MSW i straży pożarnej, informująca o zagrożeniach związanych z zatruciami tlenkiem węgla. W Małopolsce np. rozdanych zostanie 500 czujników czadu.

W okresie jesienno-zimowym przyczyną większości zaczadzeń są niesprawne urządzenia grzewcze i wadliwa wentylacja pomieszczeń - przypomina straż pożarna i apeluje o sprawdzanie stanu pieców i przewodów kominowych.

Rozpoczęta w środę akcja potrwa do marca przyszłego roku. W tym czasie specjaliści, m.in. na antenie Programu I Polskiego Radia, będą informować o zaletach instalacji czujek czadu oraz dymu, które z wyprzedzeniem sygnalizują zagrożenie.

"Koszt takiego urządzenia to kilkadziesiąt złotych. To jest mała inwestycja w duże bezpieczeństwo" - powiedział komendant główny Państwowej Straży Pożarnej Wiesław Leśniakiewicz na środowej konferencji prasowej w Warszawie, inaugurującej kolejną edycję kampanii profilaktyczno-edukacyjnej "Nie dla czadu".

W ramach tej akcji do komend staży pożarnej w całym kraju trafi 300 tys. ulotek informujących o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Strażacy przekażą je m.in. do urzędów i szkół. Ulotki będą rozdawać także kominiarze podczas przeglądów instalacji kominowych w budynkach mieszkalnych.

Strażacy przypominają, że zawsze należy przeczytać instrukcję obsługi urządzenia grzewczego i stosować się do jej zaleceń. W przypadku wątpliwości co do stanu technicznego piecyków nie należy ich używać.

"Ten cichy zabójca, tlenek węgla, każdego roku zbiera tragiczny plon. Trzeba szeroko mówić o tych zagrożeniach. Najtragiczniejszym miesiącem był luty, w którym czad zabił 54 osoby. Ofiary i zatrucia tlenkiem węgla zdarzają się nie tylko w starych kamienicach, ale także w nowoczesnych apartamentowcach" - powiedział szef MSW Jacek Cichocki.

W ramach akcji np. w województwie małopolskim 500 osób starszych, niedołężnych i ubogich z 21 gmin otrzyma czujniki tlenku węgla ostrzegające w razie niebezpiecznego stężenia czadu w powietrzu. Jest to wspólna inicjatywa wojewody małopolskiego i straży pożarnej, wsparta finansowo przez Grupę PZU - poinformowano na konferencji w Krakowie.

Według rzecznika małopolskiej Państwowej Straży Pożarnej, bryg. Andrzeja Siekanki, czujniki zamontowane zostaną w domach osób starszych, niedołężnych i ubogich, które wskazane zostały przez lokalne ośrodki pomocy społecznej. Z doświadczeń strażaków wynika, że to najbardziej zagrożone czadem grupy społeczne.

Czad (tlenek węgla) jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym. Powstaje w wyniku niezupełnego spalania - gazu, paliw płynnych i stałych - spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla to: ból i zawroty głowy, duszność, trudności z oddychaniem, senność, nudności. W takiej sytuacji należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza, jak najszybciej wynieść poszkodowaną osobę z pomieszczenia i rozluźnić jej ubranie, wezwać służby ratownicze - pogotowie ratunkowe, straż pożarną oraz pogotowie gazowe. Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzona osoba nie oddycha, należy wykonać sztuczne oddychanie i masaż serca.

Tlenek węgla w układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną krwinek 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet natychmiastowa śmierć.

Prawo budowlane zobowiązuje zarządców oraz właścicieli obiektów budowlanych, w tym budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzania kontroli przewodów kominowych co najmniej raz w roku.

Podczas ostatniego sezonu grzewczego (listopad 2011 r. - marzec 2012 r.) w wyniku zatrucia tlenkiem węgla poszkodowanych zostało prawie 1,8 tys. osób, z których 106 zmarło. (PAP)

gdyj/ rgr/ as/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)