Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przedstawiciele Rodzin Katyńskich i organizacji kombatanckich wśród ofiar

0
Podziel się:

Wśrod ofiar sobotniej katastrofy pod Smoleńskiem są przedstawiciele Rodzin
Katyńskich i organizacji kombatanckich:

Wśrod ofiar sobotniej katastrofy pod Smoleńskiem są przedstawiciele Rodzin Katyńskich i organizacji kombatanckich:

- Stefan Melak, przewodniczący Komitetu Katyńskiego, urodził się 13 sierpnia 1946 roku w Warszawie. W latach 1965-74 studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestniczył w wydarzeniach Marca'68. W 1974 roku wraz z braćmi współtworzył Krąg Pamięci Narodowej, który m.in. organizował pierwsze uroczystości w Dolince Katyńskiej na stołecznym Cmentarzu Powązkowskim. W 1979 roku z inspiracji Melaka i ks. Wacława Karłowicza powstał Komitet Katyński.

Na początku lat 80. należał do wydawnictw niezależnych "Niepodległość" i "Gazeta Polska", kolportował prasę niezależną oraz współpracował z Komitetem Obrony Więzionych za Przekonania. W 1981 roku na Cmentarzu Powązkowskim odsłonił wykonany przez Arkadiusza Melaka pomnik katyński (kilka godzin później usunięty po interwencji ambasady ZSRR). W stanie wojennym został internowany w Ośrodku Odosobnienia w Warszawie-Białołęce, Jaworzu i Darłówku.

W latach 80. współpracował z niezależnym Wydawnictwem Polskim, organizował pielgrzymki i wykłady, rajdy "szlakiem niepodległości", za co był poddawany represjom przez władze komunistyczne. Był projektantem pomników ofiar Katynia, Miednoje i Charkowa, a w 1991 roku w Miednoje i Charkowie z jego inspiracji ustawiono krzyże dla uczczenia pamięci zamordowanych Polaków. Od 2006 r. był publicystą "Gazety Polskiej" i "Naszego Dziennika", należał także do Zarządu Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Był autorem książek i artykułów o zbrodni katyńskiej. W 2006 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

- Andrzej Sariusz-Skąpski, prezes Federacji Rodzin Katyńskich, urodził się 1937 roku w Krakowie. Jego ojciec przed wojną był prokuratorem w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie, został zamordowany w Katyniu, a matka zmarła w 1942 r. Miał wyższe wykształcenie politechniczne. W latach 1996-2003 był wiceprzewodniczącym Rady Federacji Rodzin Katyńskich, a w 2006 roku został prezesem Federacji Rodzin Katyńskich.

- Ewa Bąkowska - członkini Federacji Rodzin Katyńskich z Krakowa, wnuczka gen. Mieczysława Smorawińskiego, zamordowanego w Katyniu żołnierza m.in. II Brygady Legionów Polskich.

- Anna Maria Borowska - wiceprzewodnicząca gorzowskiej Rodziny Katyńskiej.

- Bartosz Borowski - członek Rodzin Katyńskich i iinych stowarzyszeń.

- Edward Duchnowski - sekretarz generalny Zarządu Głównego Związku Sybiraków.

- Tadeusz Lutoborski - były przewodniczący warszawskiej Rodziny Katyńskiej, syn ppłk Adama Lutoborskiego oficera 46. Pułku Ułanów.

- Zenona Mamontowicz-Łojek - przewodnicząca Polskiej Fundacji Katyńskiej.

- Stanisław Mikke - wiceprzewodniczący Rady Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa.

- Bronisława Orawiec-Loffler - ze Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich z Podhala, bratanica Franciszka Orawca, oficera zamordowanego w Katyniu.

- Katarzyna Piskorska - z warszawskiej Rodziny Katyńskiej.

- Wojciech Seweryn - członek Rodzin Katyńskich i innych stowarzyszeń.

- Leszek Solski - członek Rodzin Katyńskich i innych stowarzyszeń.

- Teresa Walewska-Przyjałkowska - wiceprezes Fundacji Golgota Wschodu.

- Gabriela Zych - prezes zarządu kaliskiego Stowarzyszenia Rodzina Katyńska.

- ks. Józef Joniec - prezes Stowarzyszenia Parafiada.

- ks. Zdzisław Król - kapelan warszawskiej Rodziny Katyńskiej w latach 1987-2007.

- ks. Andrzej Kwaśnik - kapelan Federacji Rodzin Katyńskich. (PAP)

akn/ agz/ rgr/ wos/ abe/ bk/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)