Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek godz. 15

0
Podziel się

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek 7 stycznia godz. 15

bEiVdkjp

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek 7 stycznia godz. 15

BANK HANDLOWY

Bank Handlowy chce w ciągu trzech lat podwoić liczbę klientów bankowości internetowej do 1,03 mln osób - poinformował na czwartkowej konferencji prasowej prezes banku, Sławomir Sikora.

bEiVdkjr

"Chcemy w ciągu 3 lat podwoić liczbę naszych klientów bankowości internetowej, do 1,03 mln osób" - powiedział Sikora.

Obecnie Bank Handlowy ma 557 tysięcy użytkowników bankowości internetowej.

KOMPEX, POLIMEX

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) sprzedało w grudniu należące do niego akcje Kopeksu oraz Polimeksu Mostostal kończąc w ten sposób proces prywatyzacji tych firm - poinformował resort na stronie internetowej.

bEiVdkjx

Resort sprzedał 2.168.300 akcji, czyli 3,21 proc. kapitału Kopeksu po 25 zł za sztukę oraz 1.291.100 akcji, czyli 0,28 proc. kapitału Polimeksu Mostostal po 3,84 zł za sztukę.

"Ministerstwo Skarbu Państwa informuje, że Skarb Państwa zbył na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie: w dniach 22 i 23 grudnia 2009 r.: 2.168.300 akcji zwykłych na okaziciela spółki Kopex SA z siedzibą w Katowicach (cena: 25 zł za 1 akcję); w dniach od 18 do 29 grudnia 2009 r.: 1.291.100 akcji zwykłych na okaziciela spółki Polimex Mostostal z siedzibą w Warszawie (średnia cena: 3,84 zł za 1 akcję) kończąc w ten sposób proces prywatyzacji ww. Spółek" - podano.

CINEMA CITY

W multipleksach Cinema City sprzedano w 2009 roku 27,5 mln biletów, czyli o 23,8 proc. więcej niż w 2008 roku - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

bEiVdkjy

W Polsce sprzedano w 2009 roku 15,44 mln biletów, podczas gdy w 2008 roku 12,59 mln biletów.

W Izraelu sprzedaż wzrosła do 4,1 mln z 3,4 mln, a na Węgrzech do 3,8 mln z 3,3 mln.

Z kolei na rynku czeskim sprzedaż biletów w 2009 roku wyniosła 1,64 mln (tyle samo co w 2008 roku), w Bułgarii 940 tys. (686 tys. w 2008 roku ), a w Rumunii 1,5 mln (596 tys. ). (PAP)

LUFTHANSA

bEiVdkjz

Lufthansa poinformowała w czwartek, że od 29 marca otwiera nowe połączenie z Gdańska do Duesseldorfu. Rejsy będą obsługiwane codziennie od poniedziałku do piątku przez samoloty typu CRJ 700, zabierające na pokład do 70 osób w klasie biznes i ekonomicznej.

Duesseldorf jest trzecim niemieckim miastem mającym bezpośrednie połączenie z Gdańska.

Dotychczas Lufthansa obsługiwała codzienne połączenia z lotniska im. Lecha Wałęsy w Gdańsku do Frankfurtu nad Menem (7 rejsów tygodniowo) oraz do Monachium (14 rejsów tygodniowo).

Lufthansa oferuje z Polski 202 połączenia tygodniowo z 7 polskich miast do 5 portów lotniczych w Niemczech, a stamtąd - do 191 miast w 78 krajach.

bEiVdkjA

Kierownik Działu Analiz i Marketingu Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, Adam Skonieczny powiedział PAP, że z Gdańska można dolecieć do 36 miast europejskich. Poinformował, że w 2009 r. port obsłużył prawie dwa miliony pasażerów. W porównaniu z rokiem 2008 jest to zmniejszenie o 2,2 proc.

ORBIS

Central European Tour Operator SARL, spółka zależna Polish Enterprise Fund VI, LP należącego do grupy kapitałowej Enterprise Investors, kupiła od Orbisu 47 proc. udziałów Polskiego Biura Podróży Orbis - podał Orbis w komunikacie. Pozostałe 48,1 proc. zostanie nabyte pod warunkiem uzyskania zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"Zarząd Orbis S.A. informuje o zawarciu w dniu 6 stycznia 2010 r. transakcji sprzedaży wszystkich posiadanych przez Orbis S.A. udziałów spółki zależnej Polskie Biuro Podróży Orbis Sp. z o.o. (stanowiących 95,08 proc. wszystkich jej udziałów)" - napisano w raporcie.

Warunkiem zawieszającym jest uzyskanie zgody prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dokonanie koncentracji. W razie nieuzyskania zgody do 30 czerwca br. kupującemu będzie przysługiwało prawo do odstąpienia od umowy.

Jak napisano w komunikacie, cena sprzedaży jest niewielka i ma "drugorzędne znaczenie dla oceny transakcji zważywszy na fakt, że Polskie Biuro Podróży Orbis Sp. z o.o. w ostatnim czasie przynosiła straty".

Umowa licencji znaku towarowego Orbis Travel, z którego korzysta Polskie Biuro Podróży Orbis, będzie kontynuowana.

"Ta transakcja jest wyrazem koncentracji Grupy Orbis na głównym segmencie działalności, czyli hotelarstwie. Zgodnie ze strategią planujemy dalszy rozwój hoteli ekonomicznych pod markami Etap i Ibis oraz dostosowanie hoteli Orbis do wymogów powszechnie znanych marek Accor. Segment touroperatorów oferuje coraz mniej synergii z naszą siecią hotelową, a jego ujemne wyniki finansowe spotęgowane kryzysem gospodarczym obciążają zyski Grupy, co przyśpieszyło decyzję o sprzedaży. Nowy właściciel posiada szeroką ekspertyzę w tym obszarze i będzie kontynuował działalność turystyczną. W 2010 roku klienci będą mogli nadal korzystać z oferty wyjazdowej pod marką Orbis Travel, która będzie dzierżawiona przez spółkę od Orbis SA" - poinformował cytowany w komunikacie prasowym Jean - Philippe Savoye, prezes Orbisu.

Z kolei Sebastian Król, przedstawiciel Enterprise Investors, poinformował, że fundusz, kupując biuro podróży od Orbisu, kontynuuje konsolidację biznesu turystycznego w Europie Środkowo-Wschodniej, którą rozpoczął od nabycia firmy Novaturas.

"Zamierzamy dokończyć restrukturyzację Orbis Travel rozpoczętą w 2007 roku. Jesteśmy pewni, że dzięki współpracy z Novaturas, biuro będzie w stanie oferować wyjątkowo atrakcyjne usługi dla polskich turystów. Mocno wierzymy, że firma, będąc częścią dużego touroperatora w Europie Środkowej, szybko zwiększy swoją efektywność i rentowność dzięki synergiom w zakresie budowy oferty i potencjału zakupowego" - powiedział Sebastian Król.

Fundusz EI w 70,73 proc. jest właścicielem spółki Novaturas, wiodącego touroperatora w krajach nadbałtyckich. Novaturas jest największym biurem podróży działającym na rynku litewskim (ponad 50-proc. udział), łotewskim (ponad 30-proc. udział) i estońskim (również ponad 30-proc. udział). W ubiegłym roku Novaturas obsłużył 150 tysięcy turystów.

Orbis Travel oferuje pełen zakres usług turystycznych i podróżniczych dla klientów indywidualnych i firm. Każdego roku z oferty biura korzysta ponad milion osób oraz ponad dwa tys. przedsiębiorstw.

RYANAIR

Niskobudżetowy przewoźnik Ryanair przewiózł w 2009 r. 65 mln pasażerów, o ok. 7 mln więcej niż w 2008 r. Jest to wzrost w wys. 13,0 proc. - stwierdza komunikat irlandzkich linii.

W grudniu 2009 r. liczba pasażerów wyniosła 5 mln i była o 12 proc. wyższa rdr.

W lipcu przewoźnik przebił po raz pierwszy próg 6 mln pasażerów w miesiącu i utrzymał ten wynik w kolejnych miesiącach do października włącznie. Najlepszym miesiącem był sierpnień 2009 r., w którym z jego usług skorzystało ok. 6,9 mln pasażerów.

Wraz z tymi wynikami Ryanair ogłosił w czwartek szczegóły nowej oferty. Z końcem stycznia i w lutym na loty we wtorki, środy i czwartki rozdysponuje 1 mln miejsc po cenie 8 euro. Oferta wygasa w niedzielę 10 stycznia.

WIZZ AIR

Węgierski przewoźnik Wizz Air w 2009 roku przewiózł 7,8 miliona pasażerów - poinformowała w czwartek linia lotnicza. Tym samym stanowi to o 33 proc.więcej podróżnych niż w roku 2008.

Jak podał Wizz Air, w 2009 r. przewoźnik uruchomił 7 nowych połączeń z polskich miast. Do bazy w Gdańsku został przydzielony trzeci samolot. Na trasach do i z Polski linia przewiozła w ub.r. 3,6 miliona pasażerów.

W tym roku Wizz Air uruchomi swoją bazę we Wrocławiu, która będzie piątka bazą, jaką przewoźnik posiada w naszym kraju. Jak zapowiada linia, flota ma się powiększyć o trzy nowe maszyny, które będą obsługiwać loty z Katowic, Warszawy i Wrocławia. Przewoźnik ma uruchomić 22 nowe trasy oraz rejsy z Łodzi. W 2010 r. Wizz Air planuje przewieźć 4,7 mln osób na trasach z i do Polski - o 30 proc. więcej niż w 2009 r.

We flocie Wizz Aira jest 27 samolotów, a linia oferuje loty na 147 trasach.(PAP)

aop/ bls/ morb/ seb/ ana/ asw/ pad/ bos/

bEiVdkjS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)