Notowania

wiadomości
15.03.2012 15:06

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek godz. 15

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek 15 marca godz. 15

Podziel się
Dodaj komentarz

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek 15 marca godz. 15

COMARCH

Comarch podpisał z Ministerstwem Spraw Zagranicznych kontrakt na zapewnienie eksploatacji, w tym dostawę materiałów eksploatacyjnych, dla systemu wydruku w obiektach centrali oraz placówkach zagranicznych. Wartość zlecenia to 18,7 mln zł brutto - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

Przetarg realizowany był według procedury otwartej. Złożono w nim dwie oferty.

FERRO

Grupa Ferro zakłada, że jej skonsolidowane przychody wzrosną w br. jednocyfrowo, nieco powyżej 5 proc. rdr - powiedziała na konferencji Aneta Raczek, prezes Ferro.

"Spodziewamy się jednocyfrowej dynamiki wzrostu sprzedaży na rynku polskim. W Czechach nasza sprzedaż będzie wyglądać płasko rdr. Dwucyfrowo może rosnąć Słowacja i Rumunia. W przypadku Rumunii, wzrost może być tak znaczny, że ten rynek stanie się naszym trzecim co do wielkości" - powiedziała prezes.

Dodała, że "biorąc te czynniki pod uwagę, spodziewam się, że wzrost skonsolidowanych przychodów grupy w 2012 roku powinien być jednocyfrowy, nieco powyżej 5 proc. rdr".

Zarząd Ferro zaproponuje wypłatę 0,3 zł dywidendy z zeszłorocznego zysku - poinformowała spółka.

"Mamy wysokie przepływy operacyjne, obniżamy zadłużenie. Dlatego też będziemy konsultować z akcjonariuszami wypłatę dywidendy z zysku za 2011 rok w wysokości 0,3 zł na akcję" - poinformowała cytowana w komunikacie prasowym prezes Ferro.

Rok wcześniej spółka nie wypłacała dywidendy.

ING

ING Bank Śląski oczekuje, że w 2012 roku osiągnie dwucyfrowy wzrost sprzedaży w obszarze kredytów gotówkowych. Spodziewa się też w bieżącym roku spadku sprzedaży kredytów hipotecznych na całym rynku - poinformował na konferencji prasowej wiceprezes ING, odpowiedzialny za bankowość detaliczną Ignacio Julia Vilar.

"Celujemy w tym roku w dwucyfrowy wzrost w obszarze kredytów gotówkowych. Obecnie nasz portfel (kredytów gotówkowych - PAP) ma wartość półtora miliarda złotych" - powiedział na konferencji Ignacio Julia Vilar.

Dodał, że "jeżeli chodzi o cały rynek kredytów hipotecznych, to spodziewamy się spadku sprzedaży w tym roku". "Jednocześnie sami chcemy na tym rynku utrzymać 9-proc. udział w nowej sprzedaży" - mówił.

IPLEX

Iplex, właściciel internetowego serwisu filmowego iplex.pl, chce pozyskać z oferty prywatnej 7-14,8 mln zł i w drugim kwartale tego roku wejść na rynek NewConnect - podała spółka w komunikacie prasowym.

Środki z oferty mają posłużyć sfinansowaniu rozbudowy i promocji serwisu, udostępnienia go na urządzeniach mobilnych oraz powiększenia biblioteki filmów.

Obecnie większościowym akcjonariuszem Iplex, posiadającym pakiet akcji stanowiący 77 proc. udziału w kapitale spółki jest Xarus Holdings Limited/Warsaw Equity Management, pozostałe 33 proc. udziału w kapitale podzielone jest między Aquarium Investments Ltd. oraz Łukasza Skrzypka, wiceprezesa spółki Iplex.

Autoryzowanym doradcą spółki jest Capital One Advisers.

MODE

Mode, producent urządzenia umożliwiającego wykonywanie zdjęć w perspektywie 360 stopni, zadebiutuje na rynku NewConnect w piątek, 16 marca - podała giełda w komunikacie.

Mode jest producentem rozwiązań służących do automatycznego generowania fotografii produktów i ich prezentacji 360 stopni. Urządzenia firmy przeznaczone są m.in. dla: sprzedaży i marketingu, badań i rozwoju, komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej, multimediów, e-commerce, serwisów online, kontroli jakości i działów prawnych.

NETIA

Netia zakłada, że w najbliższych latach skorygowana EBITDA wzrośnie z 600 mln zł prognozowanych na ten rok do 700 mln zł, a skorygowany EBIT do 200 mln zł ze 125 mln zł planowanych w tym roku - powiedział podczas telekonferencji Jon Eastick, dyrektor finansowy spółki.

"Gdy zrealizują się synergie i nasz wzrost, EBITDA będzie zmierzać z 600 mln zł do 700 mln zł. EBIT będzie zmierzać ze 125 mln zł do ponad 200 mln zł w kolejnych kilku latach" - powiedział Eastick.

Pytany o komfortowy poziom zadłużenia netto spółki, odpowiedział:

"Jest jeszcze kilka możliwości akwizycji, więc nie mamy agresywnej dźwigni finansowej. Zadłużenie będzie komfortowe w przedziale pomiędzy 1 a 1,5 x EBITDA na stałym poziomie".

Netia poinformowała w czwartek, że prognozuje 2,185 mld zł przychodów w 2012 roku, 600 mln zł skorygowanego EBITDA i 125 mln zł skorygowanego zysku operacyjnego.

Zaznaczyła, że prognoza nie uwzględnia wpływu jednorazowych kosztów operacyjnych oraz nakładów inwestycyjnych związanych z integracją dotychczasowej Grupy Netia, Telefonii Dialog i Crowley Data Poland, które są obecnie szacowane na poziomie odpowiednio do 50 mln zł i do 30 mln zł.

Na koniec grudnia 2011 r. środki pieniężne Nowej Netii wyniosły 156,5 mln zł, natomiast dług związany z akwizycjami spółek Dialog i Crowley wyniósł 695,2 mln zł. Tym samym dług netto wyniósł 538,7 mln zł, a dźwignia finansowa stanowiła wielokrotność 1,3x skorygowanego zysku EBITDA za 2011 r. oraz wielokrotność 1.0x skorygowanego zysku EBITDA uwzględniając pro forma zysk EBITDA spółek Dialog i Crowley za cały 2011r.

Netia rozważa emisję 5-letnich obligacji złotówkowych i prowadzi rozmowy z bankami w tej sprawie. Środki z emisji byłyby wykorzystane na kolejne akwizycje. Netia nie jest zainteresowana zakupem telewizji kablowej - poinformowali przedstawiciele spółki.

"Widzimy - i wiemy to po rozmowach z bankami - możliwość zadłużenia się na czas kolejnych akwizycji do poziomu 2xEBITDA wobec 1xEBITDA obecnie" - powiedział prezes Netii Mirosław Godlewski.

"Możemy to zrealizować przez dług bankowy, ale też rozważamy emisje 5-letnich obligacji złotówkowych i prowadzimy rozmowy z bankami" - dodał.

W ocenie członka zarządu ds. finansowych spółka jest w stanie zgromadzić blisko 1 mld zł na finansowanie potencjalnych transakcji.

"W sytuacji, gdy mamy zadłużenie 1xEBITDA to możemy spokojnie zgromadzić blisko 1 mld zł m.in. w kredytach i obligacjach i jeśli będą transakcje tego warte, to jesteśmy w stanie tego rzędu pieniądze zorganizować" - powiedział.

Prezes pytany czy Netia jest zainteresowana kupnem Multimedia Polska powiedział, że: "Netia nie jest zainteresowana zakupem telewizji kablowej".

Netia mogłaby wypłacić dywidendę z zysku za 2012 rok, ale jej wysokość będzie uzależniona od akwizycji - poinformował dziennikarzy Jon Eastick.

"Mogłaby być dywidenda z zysku za 2012 rok, ale jej wielkość będzie zależna od akwizycji. Pytanie, jak wysoki będzie nasz dług po akwizycji, a także jaka będzie ilość projektów inwestycyjnych" - powiedział Eastick.

"Jeśli będzie większa akwizycja, to dywidenda byłaby mniejsza" - dodał.

Rano w prezentacji do wyników spółka poinformowała, że zarząd rozważa wprowadzenie długoterminowej polityki dywidendowej od 2013 roku, jeśli w 2012 roku nie dojdzie do skutku żadna znacząca akwizycja.

PEGAS NONWOVENS

Pegas Nonwovens liczy w br. na 5-15 proc. wzrost zysku EBITDA. W 2011 r. EBITDA wyniosła 36,1 mln euro.

Tegoroczne nakłady inwestycyjne wyniosą do 46 mln euro - podała spółka w komunikacie.

Spółka podała, że w perspektywie krótkoterminowej na wyniki operacyjne mogą oddziaływać zmiany cen polimerów.

"Spółka przewiduje, że na rynku polimerów nadal będzie panować duża zmienność cenowa, co będzie miało wpływ na rentowność działalności w poszczególnych kwartałach 2012 roku. W przeciwieństwie do sytuacji, jaka miała miejsce pod koniec 2011 r., obecnie obserwuje się dynamiczny wzrost indeksów cen polimerów" - napisano.

Spółka spodziewa się mniej więcej 20 proc. wzrostu produkcji w skali roku.

W 2011 r. skonsolidowane przychody Pegas Nonwovens wyniosły 165,8 mln euro (wzrost o 11,9 proc. rdr). EBIT wzrósł o 42,3 proc., do 26,9 mln euro, a zysk wyniósł 14 mln euro, co oznacza spadek o 33,6 proc. rdr. Spółka tłumaczy spadek zysku zmianami wartości różnic kursowych i wzrostem podatku dochodowego.

PTK CENTERTEL/ PTC

PTK Centertel i PTC rozpoczną w II kwartale 2012 r. współdzielenie sieci. Projekt ten chcą zakończyć w kwietniu 2014 r., wówczas w zarządzaniu przez wspólną spółkę Networks! znajdzie się 10 tys. stacji współdzielonych - poinformowali przedstawiciele spółki na konferencji.

"Pierwsze lokalizacje pojawią się już w II kw. tego roku. Rozpoczynamy od średniej wielkości miast leżących poza obszarem miast Euro 2012. 2013 rok to przejście do tworzenia sieci współdzielonych w dużych aglomeracjach, a kończymy wszystko w kwietniu 2014" - powiedział Leszek Lis z Networks.

"Projekt ten zakłada 10.000 stacji współdzielonych i likwidację ponad 3.000 lokalizacji, które nie będą współdzielone" - dodał.

Obecnie PTC i Centrtel mają łącznie ponad 13 tys. stacji.

"Znaczna część pieniędzy z planowanych oszczędności będzie reinwestowana w infrastrukturę i technologie" - powiedział Piotr Muszyński, wiceprezes TP SA.

"Chcemy rozbudować i modernizować te sieci i poprawić zasięg w skali całej Polski. Inwestycje w pierwszych dwóch latach będą wyższe niż wcześniej zakładaliśmy" - dodał Milan Zika, członek zarządu PTC, ale nie podał wielkości inwestycji.

"Chcemy się podzielić nie tylko udziałami w spółce Networks, ale też siecią w stosunku 50:50" - powiedział Zika.

NetWorsk! to spółka joint-venture PTC i Grupy TP SA, utworzona na potrzeby współdzielenia infrastruktury sieciowej przez obu operatorów i pasm częstotliwości. Przedmiotem jej działalności ma być zarządzanie, planowanie, obsługa, rozwój i utrzymanie sieci dostępowych stron. Umowa Grupy TP i PTC została podpisana w lipcu 2011 roku na 15 lat.

RANK PROGRESS

Zarząd Rank Progress zamierza w kolejnych latach rekomendować wypłatę dywidendy w wysokości co najmniej 15-20 proc. zysku - wynika z materiałów na konferencję prasową spółki. Z zeszłorocznego zysku deweloper wypłaci 1,35 zł dywidendy na akcję.

Z niemal 152 mln zł zysku wypracowanego w 2011 r., Rank Progress postanowił przeznaczyć na dywidendę zaliczkową 50,14 mln zł, czyli 1,35 zł na akcję.

Podczas konferencji prasowej prezes spółki Jan Mroczka, poinformował, że będzie to ostateczna kwota jaka trafi do akcjonariuszy z zeszłorocznego zysku.

Dzień prawa do zaliczki na dywidendę to 24 marca br., a rozpoczęcie jej wypłaty nastąpi 2 kwietnia br.

Rok wcześniej deweloper wypłacił w formie dywidendy blisko 5,4 mln zł z zysku za 2010 r. oraz 5,7 mln zł z zysków z lat ubiegłych, co dało 0,30 zł dywidendy na akcję.

Rank Progress planuje w br. rozpocząć realizację 5-6 dużych projektów. Nakłady inwestycyjne dewelopera sięgną w tym czasie 130-150 mln zł, z czego mniej więcej 100 mln zł będzie pochodziło ze środków własnych spółki - poinformował podczas konferencji Jan Mroczka, prezes dewelopera. Dodał, że spółka podtrzymuje prognozę finansową na 2012 r.

"W tym roku chcemy rozpocząć pięć dużych projektów, choć niewykluczone, że wystartujemy z sześcioma. Ich wartość liczona po kosztach budowy to około 357 mln zł. Wydatki inwestycyjne na ten rok szacujemy na 130-150 mln zł, z czego 100 mln zł będzie pochodziło ze środków własnych" - poinformował dziennikarzy Mroczka.

Dodał, że pozostałe środki mają pochodzić z kredytu oraz z ewentualnej sprzedaży nieruchomości.

Rank Progress zamierza w najbliższych latach kontynuować strategię inwestowania w małych i średnich miastach. Obiekty, których budowa ma się rozpocząć w br., powstaną w Chojnicach, Krośnie, Grudziądzu, Pile, Duchnowie pod Warszawą i Lublinie.

W 2011 r. Rank Progress wypracował 151,7 mln zł zysku i 156,5 mln zł zysku na działalności operacyjnej, przy przychodach na poziomie 168,6 mln zł.

Spółka podtrzymuje prognozę finansową na rok 2012, która zakłada 125,33 mln zł przychodów, 231,81 mln zł zysku operacyjnego oraz 160,26 mln zł zysku netto.

"Prognoza obowiązuje i nie jest na tę chwilę zagrożona" - skomentował Mroczka.

Rank Progress planuje do końca 2015 roku oddać do użytku 10 nowych centrów handlowych. Jak szacuje deweloper, zysk z tych inwestycji ujęty przez spółkę może wynieść ponad 530 mln zł.

Deweloper ma bank ziemi o powierzchni 124 ha.

Rank Progress to firma inwestycyjno-deweloperska, specjalizująca się w pozyskiwaniu atrakcyjnie zlokalizowanych gruntów, a następnie w ich zabudowie obiektami handlowymi z przeznaczeniem na wynajem lub sprzedaż. (PAP)

jow/ morb/ kuc/ asa/ seb/ jtt/ bas/ pel/ jwo/ kam/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz