Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek godz. 20

0
Podziel się

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek 28 stycznia godz. 20

bEhnYZat

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek 28 stycznia godz. 20

BANK POCZTOWY

Bank Pocztowy planuje w lutym przedstawić nową strategię, której jednym z elementów będzie debiut banku na giełdzie. Z publicznej emisji akcji, do której dojść może w drugiej połowie 2011 roku, bank mógłby pozyskać kilkadziesiąt milionów złotych - poinformował dziennikarzy Tomasz Bogus, p.o. prezesa Banku Pocztowego.

bEhnYZav

"Jednym z rozważanych przez nas wariantów rozwoju będzie debiut banku na giełdzie. Oceniamy, że może do niego dojść w drugiej połowie 2011 roku i z publicznej emisji akcji moglibyśmy pozyskać kilkadziesiąt milionów złotych" - powiedział Bogus.

Poinformował, że bank pracuje nad nową strategią, która gotowa ma być w lutym.

"Jesteśmy na finiszu prac nad nową strategią na lata 2010-2013. Chcemy się koncentrować na podstawowych i prostych produktach finansowych - depozytach, rachunku, koncie oszczędnościowym. Chcemy być bankiem detalicznym z silną kompetencją rozliczeniową i ofertą dla małych i średnich firm" - powiedział Bogus.

Prezes poinformował, że przed ewentualnym debiutem na GPW bank potrzebować będzie kapitału na rozwój.

bEhnYZaB

"Konieczne będzie dokapitalizowanie. Chcemy, by do tego doszło w IV kwartale 2010 roku poprzez pożyczkę lub emisję obligacji w kwocie kilkudziesięciu milionów złotych" - powiedział Bogus, dodając, że w kolejne dokapitalizowanie w podobnej kwocie potrzebne będzie w 2011 roku.

Akcjonariuszami Banku Pocztowego są Poczta Polska (75 proc. minus jedna akcja) oraz PKO BP (25 proc. plus jedna akcja).

GANT

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny Gant Development w związku z ofertą publiczną 3.223.580 akcji serii N oraz zamiarem ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym akcji serii I, N, M, P, praw do akcji serii N oraz praw poboru akcji serii N - podał KNF w komunikacie.

bEhnYZaC

Oferującym akcje jest Dom Maklerski Banku BPS.

W październiku akcjonariusze Ganta zdecydowali o emisji 3.223.580 nowych akcji z zachowaniem prawa poboru. Dniem prawa poboru był 7 stycznia 2010 roku.

Cena emisyjna zostanie ustalona w przedziale 10-15 zł. Dwie trzecie pozyskanych środków spółka chce przeznaczyć na projekty deweloperskie.

HAWE

bEhnYZaD

Akcjonariusze Sferii złożyli deklarację chęci objęcia nowej emisji akcji Hawe w zamian za wniesienie do Hawe 100 proc. akcji Sferii - poinformowało Hawe w komunikacie. Po transakcji odwrotnego przejęcia główny akcjonariusz Sferii Zygmunt Solorz-Żak chce być większościowym akcjonariuszem w nowym podmiocie.

Jeden z akcjonariuszy Hawe, spółka Presto, zwróciła się do zarządu Hawe z żądaniem zwołania w ciągu czterech miesięcy NWZA Hawe w celu przegłosowania nowej emisji akcji. Emisja skierowana byłaby do akcjonariuszy Sferii w zamian za wniesienie 100 proc. akcji spółki.

Spółka Presto, która ma powyżej 25 proc. Hawe, chce także, aby najbliższe walne wymieniło radę nadzorczą Hawe.

"To byłaby transakcja odwrotnego przejęcia. Teraz doradcy muszą usiąść i wycenić oba podmioty. Po zakończeniu transakcji chciałbym mieć kontrolę nad podmiotem notowanym na giełdzie" - powiedział PAP Solorz-Żak.

bEhnYZaE

Solorz-Żak poinformował, że do zaproponowania tej transakcji skłoniła go infrastruktura światłowodowa, którą posiada Hawe.

Obecna kapitalizacja rynkowa Hawe wynosi ponad 330 mln zł. W marcu 2009 roku Cyfrowy Polsat chciał kupić 11 proc. akcji Sferii, oferując ponad 53 mln zł. Do transakcji nie doszło, gdyż oprotestowali ją akcjonariusze mniejszościowi Cyfrowego Polsatu.

Zarząd Hawe w czwartkowym komunikacie poinformował, że rozważy żądanie akcjonariusza dotyczące emisji akcji dla Sferii.

"Zarząd spółki niezwłocznie podejmie działania, aby zapoznać się z przedmiotem potencjalnego aportu. Podjęte zostaną rozmowy ze spółką Sferia celem umożliwienia przeprowadzenia badania spółki" - napisano w komentarzu zarządu Hawe.

"Po dokonaniu wstępnej oceny zarząd spółki przedstawi proponowany harmonogram działań oraz przeprowadzone zostaną niezbędne analizy ekonomiczne i prawne proponowanego przedsięwzięcia" - dodano.

LZPS

LZPS, spółka zależna Protektora, planuje zwolnienia grupowe, które obejmą do 127 pracowników - podał Protektor w komunikacie.

"LZPS Sp. z o.o. zamierza rozwiązać stosunki pracy z przyczyn niedotyczących pracowników z uwagi na konieczność niezwłocznego dostosowania wielkości i struktury zatrudnienia do aktualnych i prognozowanych wymogów procesów produkcyjnych i organizacyjnych, a tym samym zapewnienia niezbędnej efektywności działalności przedsiębiorstwa w warunkach gwałtownego spadku zamówień na obuwie wojskowe w Polsce oraz niestabilnego rynku producentów obuwia" - napisano w komunikacie.

PPL i LOTOS

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze oraz LOTOS Tank należąca do Grupy LOTOS S.A. podpisały list o współpracy w dostarczaniu paliwa lotniczego, smarów i innych materiałów technicznych do samolotów latających z warszawskiego lotniska - poinformował w czwartek rzecznik lotniska Kamil Wnuk.

Jak podano, celem współpracy jest stworzenie bazy dla spółki LOTOS Tank w rejonie lotniska, z której dowożone będzie paliwo do samolotów linii lotniczych. Lotnisko w Warszawie będzie kolejnym po Gdańsku portem, gdzie LOTOS uruchomi bezpośrednie dostawy paliw lotniczych.

Jak powiedział wiceprezes i dyrektor ds. handlu Grupy LOTOS S.A. Maciej Szozda obecność firmy w stołecznym porcie "pozytywnie" wpłynie na konkurencyjność tutejszego lotniska zarówno wśród przewoźników jak i pasażerów.

"Na lotnisku dwie firmy zajmujące się obsługą pasażerów i bagażu, a dzięki współpracy z Lotosem, w najbliższym czasie pojawią się nowe możliwości w wyborze dostawcy paliw" - powiedział dyrektor PPL Michał Marzec.

W czerwcu 2009 r.. LOTOS otworzył w gdańskim porcie lotniczym pierwszą bazę paliwową skierowaną na potrzeby lotnictwa. We wrześniu ub. r. spółka otrzymała od Urzędu Lotnictwa Cywilnego certyfikat agenta obsługi naziemnej, który obowiązuje do 30 września 2010 r. (PAP)

aop/ pel/ seb/ asa/ epo/ pr/ jtt/ bos/

bEhnYZaW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)