Notowania

spółki
24.06.2010 20:00

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek godz. 20

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek 24 czerwca godz. 20

Podziel się
Dodaj komentarz

*Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek 24 czerwca godz. 20 *

ABM SOLID

ABM Solid złożył do UOKiK wniosek o przejęcie kontroli nad Przedsiębiorstwem Robót Inżynieryjnych Budownictwa Sp. z o.o. z siedzibą w Olsztynie - podał Urząd na swoich stronach internetowych

Olsztyńska spółka wykonuje rurociągi, oczyszczalnie ścieków, wodociągi, stacje uzdatniania wody, sieci gazowe z rur stalowych. Działa też w segmencie robót drogowych i mostowych.

W połowie maja ABM Solid informował o podpisaniu przedwstępnej umowy kupna ponad 50 proc. spółki z segmentu budowlanego, której przychody skonsolidowane wyniosły w 2009 roku ponad 100 mln zł. Spółka nie ujawniała nazwy przejmowanego podmiotu, informowała jedynie, że jego podstawową działalnością są roboty inżynieryjne, instalacyjne oraz budownictwo drogowe i mostowe.

Warunkiem podpisania umowy miało być uzyskanie zgody na dokonanie koncentracji od prezesa UOKiK, oraz dokonanie zmian w umowie spółki przez sprzedających.

PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo potwierdziło w oficjalnym komunikacie wcześniejsze nieoficjalne doniesienia PAP, że kupiło 10 proc. udziałów w kolejnym złożu gazu w Norwegii.

"Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwo informuje, że w dniu 24 czerwca 2010 roku powziął wiadomość o tym, że jednostka zależna od spółki, PGNiG Norway dokonała zakupu 10 proc. udziałów w licencji PL326 na Norweskim Szelfie Kontynentalnym na podstawie umowy z Statoil Petroleum A/S" - napisano w komunikacie.

Umowa wymaga uzyskania zgody norweskiego Ministerstwa Ropy i Energii, po czym udział poszczególnych firm w licencji będzie wyglądać następująco: Norske Shell A/S (50 proc.), Statoil Petroleum A/S (30 proc.), Gaz de France SUEZ E&P Norge A/S (10 proc.) oraz PGNiG Norway (10 proc.).

Koncesja, na której odkryte zostało złoże gazu ziemnego Gro, składa się z 4 bloków o łącznej powierzchni 1671 km kwadratowych. W drugiej połowie 2010 roku planowane jest wykonanie badań sejsmicznych 3D, które będą uzupełnieniem badań wykonanych w latach 2004 oraz 2009.

Według wcześniejszej wypowiedzi dla PAP źródła bliskiego transakcji złoże, w którym PGNiG właśnie kupił 10 proc. udział może się ono okazać jednym z największych na norweskim szelfie.

Według tego samego źródła PGNiG miał przejąć 10-proc. udział w tym złożu za około 100 mln USD.

PGNiG Norway posiada osiem koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Na pięciu z nich prowadzi działalność poszukiwawczą. Spółka planuje wystąpić o następne koncesje APA 2010, przy założeniu, że będą interesujące obszary. W 2010 PGNiG Norway planuje pozyskać jeszcze trzy koncesje w Norwegii.

W 2010 r. PGNiG Norway wyda na inwestycje ok. 500 mln zł.

TESGAS

Cena emisyjna i cena sprzedaży akcji sprzedawanych Tesgasu została ustalona na 14,5 zł - podała spółka w czwartkowym komunikacie.

Wcześniej przedział cenowy ustalono na 12,50-15,50 zł za jedną akcję.

Wartość oferty wyniesie 62,35 mln zł brutto.

W transzy instytucjonalnej oferowanych jest 3.650.000 akcji, a w transzy indywidualnej 650.000 akcji.

Budowa księgi popytu skończyła się w czwartek, 24 czerwca, natomiast zapisy dla inwestorów indywidualnych potrwają od 25 do 30 czerwca.

Debiut na rynku głównym GPW zaplanowano na lipiec 2010.

TV PLUS

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała TV Puls koncesję na nowy kanał - TV Puls2. Według zapowiedzi stacji kanał ma być przeznaczony dla dzieci i młodzieży. Uruchomiony zostanie gdy ruszy drugi multipleks telewizji cyfrowej, na którym ma się znaleźć.

"Jest to kanał tworzony z myślą o naziemnej telewizji cyfrowej. Kanał odpalimy wtedy, gdy będzie satysfakcjonująca dystrybucja" - powiedział w czwartek PAP prezes TV Puls Dariusz Dąbski. Dodał, że prace nad nowym kanałem i ustalenia z regulatorem ruszyły kilka miesięcy temu i były konsekwencją kompromisu nadawców, oraz regulatorów dotyczącego rozwiązania patu związanego z podziałem multipleksów i wdrożenia cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce".

"Telewizja Puls od pięciu lat walczy o cyfryzację, a dodatkowy kanał jest częścią strategii naszej stacji w tym obszarze. Nowy kanał skierowany głównie do dzieci i młodzieży powinien z sukcesem wypełnić lukę na polskim rynku" - oświadczyła stacja w czwartkowym komunikacie.

"Cieszy nas fakt, że obecnie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej konsekwentnie realizują scenariusz wprowadzania cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce. Mamy nadzieję, że ten proces ruszy zgodnie z planem i będzie z sukcesem kontynuowany również przez nowy skład Krajowej Rady" - głosi komunikat.

Według projektu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji 31 lipca 2013 roku w Polsce nastąpi całkowite wyłączenie analogowego nadawania programów telewizyjnych i radiowych. Miejsce sygnału analogowego zajmie wówczas naziemna telewizja cyfrowa (DVB-T); jej wprowadzanie następuje jednak etapami.

Docelowo sygnał cyfrowy ma być nadawany z kilku multipleksów (pakiet kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych).

Na pierwszym multipleksie umieszczone mają być m.in. programy TVP; na drugi mają trafić komercyjne programy dotychczas dostępne w wersji analogowej: Polsat, TVN, TV4, TV Puls. Każdy z nadawców komercyjnych otrzyma na tym multipleksie dwa kanały.

Multipleks jest kombinacją kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców. W 2011 r. - zgodnie z założeniami KRRiT - programy naziemnej telewizji cyfrowej będzie można oglądać w całej Polsce.

Operatorzy multipleksów będą zobowiązani do zapewnienia gospodarstwom domowym powszechnego i nieodpłatnego dostępu do programów cyfrowych. Po 1 stycznia 2011 r. telewizyjne odbiorniki cyfrowe przeznaczone do sprzedaży detalicznej powinny umożliwiać odbiór wszystkich bezpłatnych programów naziemnej telewizji cyfrowej w wysokiej i standardowej rozdzielczości.

ORCO PROPERTY

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Orco Property w sprawie pozwolenia na budowę apartamentowca przy Złotej 44 w Warszawie. Pozwolenie ma być ponownie rozpatrzone przez Wojewodę Mazowieckiego - podała Orco w komunikacie.

"Inwestor zamierza wykorzystać wszystkie możliwe drogi formalne, aby wznowić budowę w jak najkrótszym terminie" - napisano w komunikacie.

Według kodeksu postępowania administracyjnego Wojewoda ma od 30 do 60 dni na wydanie swojej decyzji.

Sprawa sądowa ciągnie się od 20 czerwca 2008 r., kiedy grupa 7 osób zaskarżyła do Wojewody Mazowieckiego pozwolenie na budowę Złotej 44 przyznane w grudniu 2007 r. Pozwolenie zostało cofnięte w lipcu 2009 roku, do tej decyzji Orco wniosło apelację kasacyjną we wrześniu ubiegłego roku.

"Chociaż wierzyliśmy, że Sąd rozstrzygnie dziś sprawę ostatecznie, jesteśmy pokrzepieni, ponieważ NSA potwierdził legalność wielu fundamentalnych elementów pozwolenia na budowę Złotej 44. Teraz akta sprawy trafią do Wojewody Mazowieckiego, który ponownie zbada decyzję Prezydenta m. st. Warszawy o udzieleniu pozwolenia na budowę" - powiedział cytowany w komunikacie Krzysztof Godleś, dyrektor ds. rozwoju Orco w Polsce.

Orco podało, że wyrok oznacza, że pozwolenie na budowę jest nadal ważne, choć nieefektywne.

"Sąd potwierdził, że inwestor nie dopuścił się żadnych błędów. Wszelkie zarzuty NSA dotyczyły uchybień formalnych i procedur organów administracji, a nie działań Orco" - napisano w komunikacie.

Spółka podała, że w 2008 roku od rozpoczęcia realizacji Złotej 44 wydała na tę inwestycję ponad 40 mln euro. (PAP)

luo/ pel/ pif/ drag/

Tagi: spółki, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz