Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek godz. 20.00

0
Podziel się

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek 1 września godz. 20.00

bEhCWpgB

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek 1 września godz. 20.00

MEX POLSKA

Mex Polska, zarządzająca sieciami restauracji i klubów muzycznych, zamierza przeprowadzić ofertę publiczną swoich akcji jeszcze we wrześniu, a prospekt emisyjny ma być opublikowany w przyszłym tygodniu - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

bEhCWpgD

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła w czwartek prospekt emisyjny Mex Polska. Oferta publiczna Mexa obejmuje 1 mln akcji serii C.

Oferującym jest Dom Maklerski IDM.

"W przyszłym tygodniu opublikujemy prospekt emisyjny. W konsultacji z oferującym zdecydowaliśmy, że pomimo trudnej sytuacji rynkowej przeprowadzimy publiczną ofertę akcji jeszcze w tym miesiącu. Oczywiście, zdajemy sobie sprawę z faktu, że wiele firm odwołało lub przesunęło w ostatnim czasie IPO, jednak jesteśmy optymistami co do powodzenia naszej oferty, gdyż inwestorzy, z którymi spotykaliśmy się przy okazji realizacji innych projektów wyrażali duże zainteresowanie Mex Polska" - powiedział Paweł Kowalewski, prezes Mex Polska, cytowany w komunikacie.

Mex Polska jest spółką holdingową, zarządzającą sieciami restauracji i klubów muzycznych zlokalizowanych w największych miastach Polski oraz najpopularniejszych kurortach turystycznych. Grupa jest właścicielem ogólnopolskiej sieci restauracji meksykańskich The Mexican (10 lokali) oraz restauracji brazylijskich Browar de Brasil (dwa lokale), zarządza także czterema klubami muzycznymi: Opera i Desperados w Warszawie, Bedroom w Łodzi oraz Bed we Wrocławiu.

bEhCWpgJ

Pod koniec kwietnia 2011 r. spółka z Grupy Mex Polska uruchomiła w Krakowie pierwszy lokal w nowym, nawiązującym do czasów PRL-u koncepcie, pod nazwą Pijalnia Wódki i Piwa.

W najbliższych miesiącach spółki z grupy zamierzają otworzyć kolejne restauracje i kluby muzyczne, które zostaną częściowo sfinansowane wpływami z oferty publicznej.

W 2010 roku spółka osiągnęła przychody w wysokości 29,6 mln zł wobec 16,6 mln zł w 2009 roku, a jej zysk netto wyniósł 4,3 mln zł wobec 0,5 mln zł rok wcześniej.

MOSTOSTAL EXPORT

bEhCWpgK

Paweł Narkiewicz, członek zarządu i akcjonariusz Mostostalu Export, ocenia, że sytuacja spółki po I półroczu jest bardzo zła. Zapowiedział przeprowadzenie restrukturyzacji, ale nie wykluczył, że spółka będzie zmuszona złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości.

We wrześniu sąd okręgowy w Warszawie zdecyduje, czy Mostostal Export będzie zmuszony natychmiast zapłacić na rzecz miasta Warszawa ok. 120 mln zł w związku ze sprawą ursynowskiej hali sportowej, która nie została oddana w ustalonym terminie.

Narkiewicz poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej, że jeśli sąd zasądzi natychmiastową zapłatę kary wraz z naliczonymi odsetkami, spółka może być zmuszona do ogłoszenia upadłości.

"Rozważamy podjęcie różnych kroków co do Mostostalu, łącznie z najgorszą możliwością: upadłością układową. We wrześniu spodziewamy się rozprawy. Jeśli sąd zdecyduje o natychmiastowej zapłacie kary na rzecz miasta, może okazać się, że będziemy zmuszeni ogłosić upadłość" - powiedział.

bEhCWpgL

"Upadłość także jest formą ratunku. Jeśli będziemy zmuszeni do ogłoszenia upadłości, będziemy chcieli zrobić to w trybie układowym. Myślę, że uda się uzyskać tryb układowy. Możemy przedstawić solidny biznesplan. Jesteśmy w stanie zacząć inwestycje w październiku i pozyskać 2-3 duże projekty do końca roku" - dodał.

"Po wejściu do spółki zauważyłem, że sytuacja jest dość różna od tego, co widziałem w raportach. Zleciłem, więc audyt. Okazało się, że sytuacja jest fatalna. Spółka ma liczne procesy, prawie wszystkie jej konta bankowe są zablokowane, prowadzi znikomą działalność operacyjną, a jej majątek jest wyprzedawany" - powiedział.

Dodał, że wobec spółki toczy się kilka procesów o kilkanaście milionów złotych.

Paweł Narkiewicz ma plan poprawy sytuacji Mostostalu. Jego pomysłem jest budowa grupy budowlano-deweloperskiej wokół Mostostalu.

bEhCWpgM

"Musimy wprowadzić nowego ducha do spółki, próbujemy ją ratować. Jestem w trakcie budowania ciekawej grupy budowlano-deweloperskiej, która mogłaby powstać wokół Mostostalu. W stanie upadłości będzie to trudniejsze, ale także możliwe" - powiedział.

RAINBOW TOURS

Rainbow Tours od 1 września rozpoczął skupowanie akcji własnych z rynku - poinformowała spółka w komunikacie.

Łączna liczba kupionych papierów nie przekroczy 20 proc. całości akcji Rainbow Tours.

Program zostanie zakończony najpóźniej 31 grudnia 2012 roku.

Akcje mogą być kupowane po cenie z przedziału od 3 do 6,70 zł.

RANK PROGRESS

Rank Progress prowadzi rozmowy w sprawie sprzedaży Galerii Piastów w Legnicy - poinformował na czwartkowej konferencji prasowej prezes spółki, Jan Mroczka. Spółka, oprócz 16 projektów, o których informowała już wcześniej, ma ponad 10 nowych.

"Prowadzimy rozmowy w sprawie ewentualnej sprzedaży Galerii Piastów. Początkowo nie zamierzaliśmy zbyć tego obiektu, ale jeśli otrzymamy zadowalającą ofertę, na pewno to rozważymy" - powiedział Mroczka.

Spółka szacuje wartość obiektu na ok. 65 mln euro.

Rank Progress prowadzi też rozmowy na temat sprzedaży kolejnych obiektów.

"Po umowach z Blackstone, zgłosiły się do nas inne fundusze, zarówno zagraniczne, jak i polskie. Stale otrzymujemy oferty na kolejne nasze obiekty" - powiedział prezes.

Spółka podała w środę, że sfinalizowała sprzedaż Galerii Twierdza w Zamościu spółce zależnej funduszy Blackstone. Obiekt został sprzedany za 44 mln euro, czyli ok. 180 mln zł. Zysk z tej inwestycji dla Rank Progress wyniósł 90 mln zł. Środki ze sprzedaży spółka przeznaczy na kolejne inwestycje.

W kwietniu tego roku Rank Progress informował, że zawarł ze spółkami zależnymi funduszy Blackstone Real Estate przedwstępne umowy sprzedaży obiektów w Kłodzku i Kaliszu za ok. 500 mln zł netto. Planowany zysk na tych transakcjach sięga 190 mln zł. W sumie spółka planuje więc sprzedać Blackstone 3 obiekty.

Prezes poinformował również, że spółka pozyskała ponad 10 nowych projektów.

"Spośród 16 projektów przewidzianych do 2014 roku, którymi już wcześniej się chwaliliśmy, być może 1-2 zostaną nieco przesunięte w czasie, na 2015 rok. Oprócz tych projektów pozyskaliśmy ponad 10 kolejnych, w których nasze zaangażowanie znajduje się na różnym poziomie" - powiedział.

Dodał, że szczegóły zostaną podane w późniejszym terminie.

Z 16 inwestycji planowanych na lata 2011-2014 w budowie są trzy - w Kaliszu, Krośnie i Świdnicy. W przygotowaniu znajdują się obiekty w Skarżysku-Kamiennej, Chojnicach, Grudziądzu, Jarosławiu, Olsztynie, Opolu-Turawie, Kielcach i w Duchnowie pod Warszawą. Deweloper zaplanował również projekty w Bełchatowie, Jaworzynie, Nowym Targu, Tychach oraz Zawierciu.

Prezes poinformował, że inwestor dla osiedla Marina Park we Wrocławiu może zostać wybrany w ciągu 2 tygodni. Wcześniej Rank Progress informował, że rozmowy są prowadzone z trzema potencjalnymi partnerami. Realizacja projektu ma ruszyć wiosną 2012 r.

Wśród nowych inicjatyw Rank Progress znalazły się też plany współpracy z miastami. W Sopocie spółka prowadzi rozmowy ws. partnerstwa publiczno-prywatnego i budowy galerii połączonej z dworcem kolejowym.

Z wypowiedzi Jana Mroczka wynika, że spółka także "pracuje nad dwoma nieruchomościami w centrum Warszawy". Zdaniem prezesa, jest zbyt wcześnie, by mówić o szczegółach.

Wcześniej spółka informowała, że możliwa jest emisja akcji w celu sfinansowania projektów. Przedstawiciele spółki poinformowali, że na razie emisji nie planują.

Jan Mroczka poinformował także, że Rank Progress przewiduje wypłatę dywidendy za 2011 rok. Decyzja w tej sprawie ma zapaść do października.

Spółka ocenia swoją bieżącą sytuację pozytywnie. Zdaniem prezesa, dotychczasowe wyniki tego roku pozwalają spółce pozytywnie patrzeć na wykonanie prognozy. Opublikowane wcześniej prognozy na lata 2011-2012 zostały podtrzymane.

Zakładają osiągnięcie w latach 2011 i 2012 przychodów na poziomie, odpowiednio: 152,79 mln zł i 125,33 mln zł. Zysk z działalności operacyjnej ma wynieść w tym roku 192,29 mln zł, a w przyszłym 231,81 mln zł, natomiast zysk netto 132,79 mln zł w 2011 r. oraz 121,6 mln zł w 2012 r.

W I półroczu Rank Progress wygenerował 33,4 mln zł przychodów, 76,7 mln zł zysku operacyjnego oraz 54,1 mln zł zysku.(PAP)

mto/ jtt/ asa/ pr/ asa/ amac/

bEhCWphe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)