Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przeglad wiadomości ze spółek, czwartek godz. 20.40

0
Podziel się

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek 8 września godz. 20.40

bEgzaphN

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek 8 września godz. 20.40

BAKALLAND

NWZA Bakallandu podjęło w czwartek decyzję o przeprowadzeniu skupu maksymalnie do 10 proc. akcji własnych w celu ich umorzenia - poinformowała spółka w komunikacie.

bEgzaphP

Spółka przeznaczy na ten cel maksymalnie do 6 mln zł.

Upoważnienie do skupu akcji obowiązywać ma do 2 lat od daty uchwały NWZA.

KRUSZWICA

Kruszwica dostarczy dla Unilever olej rzepakowy za około 139 mln zł

bEgzaphV

Kruszwica podpisała z Unilever Supply Chain Company AG umowę sprzedaży surowego oleju rzepakowego. Całkowita, szacunkowa, wielkość sprzedaży w tym okresie wynosi około 36 tys. ton, a szacunkowa wartość umowy to około 33 mln euro, czyli około 139 mln zł - podała Kruszwica w komunikacie.

Kruszwica zobowiązała się do comiesięcznych dostaw 3 tys. ton surowego oleju rzepakowego w okresie od stycznia 2012 roku do grudnia 2012 roku. Miesięczna sprzedaż oleju może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu o 500 ton, wg uznania kupującego.

PKN ORLEN

PKN Orlen rozważa dalszy rozwój segmentu petrochemicznego, nie wyklucza sojuszu z dużym graczem petrochemicznym.

bEgzaphW

"(...) obszarem, któremu mocno się przyglądamy, jest nasz obszar podstawowy, czyli petrochemia. Myślimy o pójściu dalej w łańcuchu wartości, o zrobieniu kolejnego projektu wzorem PX-PTA, który jest naszym sztandarowym projektem. Myślimy o sojuszach z dużymi graczami petrochemicznymi, ale za wcześnie, by mówić o konkretach" - powiedział prezes Orlenu Jacek Krawiec w TVN CNBC.

Dodał, że w grę wchodzi współpraca kapitałowa, "choć niekoniecznie kapitałowa", w obszarach wspólnych z ewentualnym partnerem.

"Nasz łańcuch kończy się w tej chwili na kwasie tereftalowym, czyli na PTA. Rozważamy pójście dalej w kierunku PET" - poinformował prezes Orlenu.

Wyjaśnił, że rozwój petrochemii może być częścią składową zaktualizowanej strategii Orlenu, która powinna zostać ogłoszona jeszcze w tym roku.

bEgzaphX

Zapytany o możliwość osiągnięcia 100 mld zł sprzedaży w tym roku, odpowiedział: "patrząc na obecne ceny ropy naftowej należy spodziewać się, o ile cena ropy i produktów utrzymają się, że będziemy bardzo blisko 100 mld zł albo nawet je przekroczymy".

Po pierwszym półroczu płocki koncern miał 48,3 mld zł przychodów.

Na początku czerwca Orlen uruchomił kompleks petrochemiczny do produkcji paraksylenu i kwasu tereftalowego (PX/PTA). Inwestycja została zrealizowana w ciągu trzech lat i kosztowała ponad 1 mld euro.

Przedstawiciele spółki oceniają, że nowa instalacja PX/PTA przełoży się na wzrost EBITDA o około 400 mln zł rocznie po dojściu do docelowych mocy. W 2011 roku średnie wykorzystanie instalacji wyniesie 70 proc., a dojście do pełnych mocy ma nastąpić w 2012 roku.

bEgzaphY

PKO BP

PKO BP wyemitował krótkoterminowe trzymiesięczne obligacje dyskontowe na kwotę 700 mln zł. Emisja została przeprowadzona w ramach otwartego w czerwcu tego roku programu emisji obligacji na rynku krajowym - podał bank w komunikacie.

"Oferta miała charakter niepubliczny. Środki z emisji posłużą dywersyfikacji bazy lokat negocjowanych uzyskiwanych od klientów korporacyjnych. Pozwolą także na wzrost udziału banku w środkach pozyskiwanych od instytucjonalnych klientów finansowych oraz na wzmocnienie pozycji banku na rynku nieskarbowych papierów dłużnych" - poinformowała spółka.

W pierwszej transzy, w sierpniu tego roku, bank wyemitował krótkoterminowe trzymiesięczne obligacje dyskontowe na kwotę 1,25 mld zł.

"Pomimo dużej zmienności i niepewności na rynkach finansowych w ostatnich tygodniach, bankowi udało się z powodzeniem wyemitować obligacje krótkoterminowe o istotnej wartości 700 mln zł. Jest to kolejne potwierdzenie, iż inwestorzy finansowi pozytywnie oceniają PKO Bank Polski i są zainteresowani inwestowaniem w papiery emitowane przez bank" - poinformował cytowany w komunikacie Jakub Papierski, wiceprezes zarządu PKO BP odpowiedzialny za obszar bankowości inwestycyjnej.

Kwota emisji w ramach programu emisji obligacji może wynieść 5 mld zł lub równowartość w innych walutach. (PAP)

kuc/ asa/ morb/ ana/ gsu/ mki/

bEgzapiq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)