Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, piątek godz. 15

0
Podziel się:

Przegląd wiadomości ze spółek, piątek 8 listopada godz. 15

bEstVJRx

*Przegląd wiadomości ze spółek, piątek 8 listopada godz. 15 *

JSW

JSW w IV kwartale będzie miała prawdopodobnie stratę, ale dużo niższą niż 95,1 mln zł w trzecim kwartale. Jeśli nie będzie znaczących wzrostów cen węgla koksowego, to przyszły rok też nie będzie dla spółki łatwy. Przy cenach z czwartego kwartału, spółka może mieć w 2014 roku wynik w okolicach zera - poinformował w piątek prezes JSW Jarosław Zagórowski.

bEstVJRz

"Prawdopodobnie w czwartym kwartale będzie strata, ale dużo mniejsza niż w trzecim kwartale" - powiedział Zagórowski dziennikarzom.

Dodał, że w ostatnim kwartale roku widoczne już będą efekty działań optymalizacyjnych. "Jest bardzo prawdopodobne, że cały rok zamkniemy zyskiem" - powiedział.

W III kw. JSW miała 95,1 mln zł straty netto przypadającej na akcjonariuszy jednostki dominującej. Po trzech kwartałach 2013 roku zysk netto grupy wyniósł 71,7 mln zł.

Grzegorz Czornik, wiceprezes JSW ds. handlowych, poinformował podczas piątkowego spotkania, że w czwartym kwartale zrealizowane ceny węgla koksowego mogą być bliskie, a nawet wyższe od benczmarku.

bEstVJRF

"Ceny referencyjne wzrosły o ok. 5 proc. kdk w walucie, nam się udało w walucie uzyskać lepsze wyniki procentowo. Odwrotnie działa relacja kursowa i w złotówkach będzie trudno pokazać taki poziom wzrostu cen jak w walutach. (...) W czwartym kwartale ceny węgla koksowego będą bliżej benczmarku, a może go przekroczą" - powiedział.

Spółka nie przewiduje większych zmian cen koksu kdk. "Jeśli chodzi o ceny koksu, to nie widzimy istotnej zmiany kdk, a nawet lekką korektę w dół" - powiedział Czornik. Poinformował, że sprzedaż w tym kwartale będzie wyższa niż w trzecim.

"Sprzedaż węgla i koksu w czwartym kwartale powinna być wyższa niż w trzecim. Cele sprzedażowe będą istotnie wyższe od celów produkcyjnych. Z zapasami zbliżamy się do optymalnego poziomu" - powiedział Czornik.

Wyższa kwartał do kwartału ma być produkcja węgla, co powinno obniżyć jednostkowe koszty wydobycia.

bEstVJRG

"W czwartym kwartale spodziewamy się efektów po podjęciu działań związanych z dostosowaniem do trudniejszych warunków rynkowych. Widzimy szansę, by w ujęciu kwot absolutnych przynajmniej zahamować wzrost gotówkowych kosztów wydobycia albo zrealizować niewielką obniżkę. Koszt jednostkowy zależeć będzie od produkcji, a cele produkcji na IV kwartał są ambitne" - powiedział Robert Kozłowski, wiceprezes JSW ds. finansowych.

"Produkcja w czwartym kwartale będzie wyższa niż w trzecim. To będzie raczej 3,5 mln ton niż 3,6 mln ton. Ten dość wysoki poziom spowoduje, że jednostkowy koszt produkcji powinien się w tym kwartale zdecydowanie obniżyć" - powiedział Jerzy Borecki, wiceprezes spółki ds. technicznych.

JSW ocenia, że 2014 rok nie będzie dla spółki łatwy.

"Mamy obawy co do 2014 roku. To też nie będzie łatwy rok. Jeśli ceny ustabilizują się na poziomach z czwartego kwartału, to jesteśmy w stanie tak zarządzać, by wyniki utrzymywały się cały czas w okolicach zera" - powiedział prezes na spotkaniu.

bEstVJRH

"Jeśli nie będzie znaczących wzrostów cen, to rok nie będzie łatwy. Będzie dużym wyzwaniem, by nie wpaść pod kreskę" - dodał w rozmowie z dziennikarzami. Powtórzył, że spółka przyjmuje raczej ostrożne założenia i nie przewiduje dużych wzrostów cen węgla koksowego w przyszłym roku.

Spółka zakłada, że w 2014 roku ceny węgla energetycznego będą stabilne w porównaniu z drugą połową tego roku.

"Negocjujemy ceny na przyszły rok. Rok do roku będą obniżki, ale referencyjnie, w porównaniu z III i IV kwartałem, nie przewidujemy obniżek" - powiedział wiceprezes Czornik.

PEKAO

bEstVJRI

Bank Pekao SA planuje z zysku osiągniętego w 2013 roku wypłacić dywidendę i może ona być na poziomie maksymalnie dozwolonym przez nadzór - poinformował prezes banku Luigi Lovaglio.

"Nie widzę powodów, by nie wypłacać dywidendy, Jesteśmy bankiem z bardzo wysokimi kapitałem (...), to jest naturalne, że możemy wypłacić dywidendę w możliwie wysokiej, dostępnej wysokości" - powiedział dziennikarzom Lovaglio.

Współczynnik wypłacalności na koniec września 2013 roku wynosił 19,4 proc., podczas gdy rok wcześniej był na poziomie 18,9 proc.

W październiku Andrzej Jakubiak, przewodniczący KNF, informował, że Komisja prawdopodobnie utrzyma zasady podziału zysku osiągniętego w 2013 roku przez ubezpieczycieli i banki na dotychczasowych poziomach, rozważy jednak możliwość przeznaczenia przez banki o wysokich współczynnikach całości zysku na dywidendę.

PGNiG

Rada nadzorcza PGNiG podczas piątkowego posiedzenia zdecydowała o wszczęciu postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa firmy oraz wiceprezesów ds. handlowych, finansowych, a także ds. poszukiwań i wydobycia w związku ze zbliżającym się upływem bieżącej kadencji - podała spółka w komunikacie.

Ogłoszenie w tej sprawie zostanie opublikowane w prasie 13 listopada 2013 roku.

Kadencja obecnego zarządu upływa w marcu 2014 roku.

ZUS, ASSECO POLAND

ZUS podpisał z Asseco Poland, konsorcjum Hewlett-Packard Polska i Kamsoft oraz Capgemini Polska czteroletnią umowę ramową na świadczenie usług związanych z rozwojem Kompleksowego Systemu Informatycznego (KSI ZUS). Rocznie ZUS zamierza przeznaczyć na realizację umów wykonawczych ok. 73 mln zł - podał ZUS w komunikacie prasowym.

"Umowy wykonawcze rozliczane będą w oparciu o metodę punktów funkcyjnych przyjętą w ZUS (COSMIC). Maksymalna wartość punktu funkcyjnego we wszystkich umowach jest niższa od wartości punktu funkcyjnego z obecnie realizowanej umowy, a przy zawieraniu umów wykonawczych może być jeszcze obniżona" - napisano w komunikacie.

"Ponadto zaznaczyć należy, że ilość produktów zawarta w strukturze punktu funkcyjnego jest rozszerzona w stosunku do umowy obecnej, m.in. o przygotowanie wstępnej oraz powykonawczej dokumentacji technicznej oraz przygotowanie ujednoliconej (opisującej kompletnie wszystkie modyfikowane elementy architektury) dokumentacji analitycznej" - dodano.

Rocznie ZUS zamierza przeznaczyć na realizację umów wykonawczych około 73 mln zł, głównie w zakresie dostosowania systemów informatycznych do zmian przepisów prawa, współpracy z innymi systemami, optymalizacji procesów i procedur.

W zakończonym niedawno przetargu Asseco Poland wyceniło jeden punkt funkcyjny na 12.317,07 zł, Capgemini na 12.194 zł, a konsorcjum na HP 11.978 zł.(PAP)

gsu/ morb/ ana/ seb/ pad/ rbk/ je/

bEstVJSa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)