Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, piątek godz.15

0
Podziel się:

Przegląd wiadomości ze spółek, piątek 27 września godz.15

Przegląd wiadomości ze spółek, piątek 27 września godz.15

EXALO DRILLING

Exalo Drilling zawarła umowę o współpracy ze spółką Weatherford Poland, należącą do koncernu Weatherford, dostarczającego produkty i usługi dla branży naftowej i gazowej na świecie - poinformował Exalo w komunikacie prasowym.

"Celem umowy jest oferowanie kompleksowych usług klientom z branży naftowej i gazowej działającym na terenie Polski. Współpraca będzie obejmować m.in. wypracowanie wspólnej, spójnej polityki jakości, promocję usług, czy szkolenia personelu" - podano w raporcie.

Umowa przewiduje możliwość wspólnego ubiegania się firm o zamówienia w postępowaniach przetargowych.

"Konsolidując pięć polskich spółek wiertniczo-serwisowych, funkcjonujących wcześniej odrębnie w ramach grupy PGNiG, stworzyliśmy jeden silny podmiot, dysponujący zróżnicowaną flotą ponad 50 urządzeń wiertniczych oraz szerokim zapleczem serwisowym (...). Teraz będziemy mogli czerpać także z potencjału, know how oraz doświadczeń (...) Weatherford" - poinformował cytowany w komunikacie Piotr Truszkowski, prezes Exalo Drilling.

Spółki nie wykluczają w przyszłości rozszerzenia współpracy na określonych w umowie zasadach także poza Polską.

Exalo Drilling powstała z konsolidacji pięciu spółek wiertniczo-serwisowych: PNiG Nafta, PNiG Kraków, PNiG Jasło, Poszukiwania Naftowe Diament i Zakład Robót Górniczych Krosno. Jej wcześniejsza robocza nazwa to PGNiG Poszukiwania.

Wstępny harmonogram wskazywał na IPO spółki w tym roku. Obecnie PGNiG podtrzymuje plan debiutu Exalo Drilling na GPW, jednak nie przesądza, że do oferty dojdzie w tym roku.

PEIXIN

Cena emisyjna w ofercie publicznej akcji chińskiej spółki Peixin została ustalona na poziomie 16 zł. Ostateczna liczba oferowanych akcji wynosi 1 000 000, w tym ostateczna liczba akcji przeznaczonych dla inwestorów indywidualnych wynosi 200.000 - poinformowała spółka w komunikacie.

Pierwotnie oferta Peixin obejmowała 4 mln akcji, których cena maksymalna była ustalona na 25 zł.

"Z uwagi na to, że cena oferowanych akcji nie do końca spełniła nasze oczekiwania zdecydowaliśmy się zredukować liczbę oferowanych akcji do 1 000 000, aby nie doprowadzić do zbytniego rozwodnienia głównego akcjonariusza. Szczególnie cieszy nas ogromne zainteresowanie naszymi akcjami ze strony inwestorów indywidualnych - zapisali się oni na ponad 1,86 mln akcji, co na bazie liczby akcji przeznaczonych dla inwestorów indywidualnych oznacza redukcję na poziomie 89,3 proc." - powiedziała cytowana w komunikacie Hongyan Dai, dyrektor finansowa spółki.

"Wierzymy, że jako spółka notowana na GPW będziemy dalej zyskiwać zaufanie inwestorów i że w przyszłości będziemy mieć okazję zebrać dodatkowe środki, które przeznaczymy na częściowe finansowanie naszego planu inwestycyjnego" - dodała.

W czwartek zakończyła się budowa księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych. Zapisy od inwestorów instytucjonalnych potrwają od 27 września do 1 października.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami około 20 proc. akcji oferowanych miało trafić do inwestorów indywidualnych.

Zarządzający funduszami, z którymi rozmawiała PAP raczej ostrożnie oceniali trwającą ofertę publiczną Peixin. Z jednej strony wskazywali na jej szybkie tempo rozwoju, z drugiej obawiali się, że spółka wzorem innych chińskich przedsiębiorstw może niechętnie odnosić się do akcjonariuszy mniejszościowych i wypłaty dywidend.

Fundusze inwestycyjne oczekiwały, że wycena akcji Peixin zawierać będzie pewne dyskonto z powodu ryzyka, że spółka wzorem innych chińskich przedsiębiorstw nie dotrzyma zobowiązań podjętych podczas IPO.

Zarządzający oceniali, że oferta publiczna akcji Peixin będzie stanowić test dla kolejnych spółek z Chin, które mogą w przyszłości wybierać się na warszawską giełdę.

Peixin to, chińska spółka zajmująca się produkcją maszyn i linii produkcyjnych do wytwarzania artykułów higienicznych. (PAP)

morb/ osz/ kam/ ana/ mki/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)