Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, piątek godz. 15

0
Podziel się:

Przegląd wiadomości ze spółek, piątek 1 marca godz. 15

Przegląd wiadomości ze spółek, piątek 1 marca godz. 15

KGHM

KGHM szacuje nakłady na realizację projektu Sierra Gorda na ok. 3,9 mld USD wobec 2,9 mld USD prognozowanych w lutym 2011 r. - podał KGHM w komunikacie.

"Szacowane całkowite nakłady inwestycyjne na uruchomienie projektu wyniosą około 3,9 mld USD wobec 2,9 mld USD prognozowanych w lutym 2011 roku. Wszyscy udziałowcy spółki joint venture Sierra Gorda SCM zamierzają zgodnie kontynuować działania w celu obniżenia nakładów inwestycyjnych oraz wdrożyć program leasingu maszyn górniczych" - napisano w komunikacie.

KGHM podał, że potencjalne oszczędności to 160 mln USD z programu leasingu sprzętu górniczego oraz 55 mln USD pozytywnego wpływu zabezpieczenia kursu walutowego.

Spółka poinformowała, że konieczność aktualizacji nakładów inwestycyjnych projektu Sierra Gorda wynika głównie z zewnętrznych, niezależnych od KGHM przyczyn.

"To przede wszystkim zmiana regulacji prawnych w zakresie wymogów sejsmicznych, wzrost kosztów energii, pracy i materiałów oraz wzmocnienie chilijskiej waluty. Aktualizacja nakładów uwzględnia także dodatkowe usprawnienia i zmiany w zakresie projektu w stosunku do pierwotnych założeń ze studium wykonalności" - podano.

Spółka poinformowała, że koszty prowadzenia prac budowlanych w północnym Chile istotnie wzrosły, ze względu na utrzymujące się wysokie ceny miedzi, co wpływa na koszty realizacji projektów górniczych w całej branży wydobywczej.

"W konsekwencji, obserwuje się znaczny wzrost planowanych kosztów wielu projektów górniczych oraz opóźnienia ich realizacji. Jednakże, dzięki szeregowi działań zapobiegawczych, w tym realizacji polityki hedgingu oraz kontroli poziomu wydatków, ograniczono częściowo wpływ czynników zewnętrznych na realizację inwestycji Sierra Gorda" - napisano w komunikacie.

W Sierra Gorda trwa budowa kopalni, zakładu przeróbczego i ściąganie nakładu. Stan zaawansowania prac na koniec 2012 roku wynosił 33 proc., przy pracach projektowych zakończonych w 92 proc. Uruchomienie produkcji nastąpi w II kwartale 2014 roku.

Prezes KGHM Herbert Wirth poinformował w komunikacie prasowym, że obecnie w Sierra Gorda trwają prace nad badaniem dodatkowych zasobów rudy siarczkowej. Możliwe jest także wykorzystanie części nadkładu zawierającego rudy tlenkowe. Dodał, że w ten sposób będzie można "istotnie wydłużyć zakładany okres eksploatacji".

Sierra Gorda jest wspólnym przedsięwzięciem Quadra FNX i spółek Grupy Sumitomo, w którym Quadra FNX uczestniczy w 55 proc., Sumitomo Metal Mining Co. Ltd. w 31,5 proc. i Sumitomo Corporation w 13,5 proc.

Planowana roczna produkcja Sierra Gorda to ok. 220 tys. ton miedzi, 11 tys. ton molibdenu, 2 tony złota przez ponad 20 lat.

Nakłady inwestycyjne KGHM International w 2013 r., łącznie z nakładami na projekt Sierra Gorda, szacowane są na poziomie 733 mln USD - podał KGHM w komunikacie.

Ponadto budżet KGHM International na 2013 rok zakłada produkcję miedzi na poziomie 93,7 tys. ton (207 mln lb), produkcję niklu na poziomie 5 tys. ton (11 mln lb) oraz produkcję metali szlachetnych na poziomie 2 t (64 tys. oz).

Szacowany koszt gotówkowy C1 (gotówkowy koszt produkcji koncentratu powiększony o koszty administracyjne oraz premię hutniczo-rafinacyjną (TC/RC) pomniejszony o koszt amortyzacji i wartość premii za produkty uboczne) przyjęty w budżecie wynosi 2,3 USD/lb.

W IV kwartale 2012 r. grupa KGHM International odnotowała poziom EBITDA w wysokości 90 mln USD, co stanowi 35,5 proc. sumy EBITDA osiągniętej od dnia objęcia spółki kontrolą.

Jednostkowy koszt produkcji w okresie IV kwartału 2012 roku był o 10 proc. niższy od średniego kosztu produkcji osiągniętego w roku 2012. W raporcie kwartalnym KGHM podano, że osiągnięcie lepszego wyniku w tej pozycji spowodowane było kontynuowaniem polityki obniżki kosztów w ramach grupy KGHM International.

KGHM wypłaci dywidendę za 2012 rok, ale jej poziom jest jeszcze dyskutowany - poinformował na konferencji prasowej prezes spółki. "Dywidenda będzie. Co do wielkości - dyskutujemy z radą nadzorczą tak, by pogodzić wszystkie interesy" - poinformował.

"Wzrost dla akcjonariuszy jest traktowany przez mnie w pierwszym rzędzie przez wzrost akcji, a w drugim przez dywidendę" - dodał.

Prezes poinformował, że w zależności od potrzeb strategicznych, spółka będzie posiłkować się długiem.

LPP

Przychody Grupy LPP ze sprzedaży w lutym 2013 roku wyniosły około 209 mln zł, czyli były o około 21 proc. wyższe niż rok wcześniej - poinformowała spółka w komunikacie.

Szacunkowa wartość marży brutto na sprzedaży wyniosła 54 proc. i była wyższa od osiągniętej w lutym 2012 r. o 3 pkt. proc.

Wartość przychodów ze sprzedaży zrealizowanych w okresie styczeń-luty 2013 r. wyniosła ok. 458 mln zł. Przychody te były wyższe o ok. 12 proc. od osiągniętych w analogicznym okresie roku ubiegłego. (PAP)

jow/ ana/ morb/ jtt/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)