Notowania

wiadomości
28.12.2012 15:00

Przegląd wiadomości ze spółek, piątek godz. 15

Przegląd wiadomości ze spółek, piątek 28 grudnia godz. 15

Podziel się
Dodaj komentarz

Przegląd wiadomości ze spółek, piątek 28 grudnia godz. 15

MISPOL

Zarząd Mispolu ocenia, że cena zaproponowana w wezwaniu Newma Hildings na akcje spółki, w wysokości 1,03 zł za papier, jest poniżej wartości godziwej firmy - poinformował Mispol w komunikacie.

"Cena ta (zaproponowana w wezwaniu - przyp. PAP), tj. 1,03 zł za jedną akcję nie jest niższa niż średnie ceny rynkowe akcji spółki z ostatnich 3 i 6 miesięcy poprzedzających ogłoszenie wezwania (...) cena ta jest jednak niższa od wartości księgowej na jedną akcję spółki, która wynosi na dzień 30 września 2012 r. 4,27 zł" - napisano.

Dodano, że cena proponowana w wezwaniu jest "znacząco niższa" niż wartość księgowa na jedną akcję, jak wynika z ostatniego publikowanego sprawozdania finansowego spółki za III kwartał 2012 r. Jak również jest niższa niż średnia i mediana dla spółek z branży spożywczej notowanych na GPW dla wskaźników P/BV i EV/S.

"W związku z powyższym w opinii zarządu cena 1,03 zł za jedną akcję zaproponowana w wezwaniu jest poniżej wartości godziwej spółki na dzień sporządzania niniejszego stanowiska zarządu" - poinformowano.

Zarząd Mispolu podał, że zdaje sobie sprawę, iż niska wycena rynkowa akcji spółki wynika w znacznym stopniu ze złych wyników finansowych spółki w 2011 r. oraz w ciągu trzech kwartałów 2012 r.

"Zarząd dokłada wszelkich starań, aby poprawić wyniki spółki i jest przekonany, że działania te przyniosą pozytywne rezultaty oddziałując pozytywnie również na notowania akcji spółki. W obecnej sytuacji rynkowej charakteryzującej się znaczną niepewnością oraz ryzykiem zarząd nie może opublikować prognoz finansowych pozwalających na ilościową ocenę wpływu tych działań" - skomentowano.

W połowie grudnia Newma Hildings wezwała do sprzedaży do 6.081.156 akcji Mispolu, stanowiących 34 proc. wszystkich akcji i głosów na WZA spółki po 1,03 zł za akcję.

Na dzień ogłoszenia wezwania, wzywający wraz z grupą kapitałową podmiotu dominującego - UAB "NDX energija" - posiadali łącznie 11.804.596 akcji Mispolu, stanowiące 66 proc. ogólnej liczby głosów na WZA spółki.

W wyniku wezwania Newma Hildings zamierza uzyskać do 62,991 proc. głosów na WZA spółki, a wraz z grupą zamierza osiągnąć 100 proc. łącznej liczby głosów na WZA spółki.

Przyjmowanie zapisów w wezwaniu rozpocznie się 3 stycznia, a zakończy się 1 lutego.

PHZ BALTONA

PHZ Baltona planuje debiut na rynku regulowanym w pierwszym kwartale 2013 r. Grupa chce w kolejnych latach rozwijać sieć sprzedaży na rynku krajowym i za granicą, również poprzez akwizycje, oraz wejść w nowe obszary działalności m.in. sprzedaż na pokładach samolotów - podała spółka w prospekcie emisyjnym.

PHZ Baltona jest obecnie notowana na rynku NewConnect. Przeniesienie na rynek regulowany ma odbyć się przez dopuszczenie do obrotu akcji spółki serii od A do E, bez emisji nowych walorów.

Spółka poinformowała w prospekcie, że chce aktywnie uczestniczyć w przetargach na powierzchnie handlowe w nowych terminalach lotniczych oraz pozyskiwać dodatkowe powierzchnie handlowe w portach lotniczych, w których jest obecna. Grupa planuje ponadto zwiększenie swojej obecności za granicą, poprzez akwizycje lokalnych i regionalnych operatorów sklepów wolnocłowych.

W ramach powiększania sieci Baltona planuje otwarcie na początku 2013 r. nowego sklepu we Lwowie oraz kolejnego punktu na lotnisku w Gdańsku. Na te dwie inwestycje spółka przeznaczy około 2,4 mln zł. W przyszłym roku grupa chce też rozpocząć rozbudowę sklepu na lotnisku w Montpellier we Francji, na co chce wydać ok. 1,6 mln zł. Wszystkie przyszłoroczne inwestycje mają być realizowane ze środków własnych.

Spółka podała ponadto w prospekcie, że w najbliższych latach rozszerzy ofertę o nowe obszary działalności m.in. sprzedaż na pokładach samolotów (ang. inflight service) oraz promach morskich, wdrożenie nowych formatów sprzedaży oraz dystrybucję artykułów duty-free dla innych podmiotów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Zarząd Baltony poinformował w dokumencie, że zamierza rekomendować co roku przeznaczanie na dywidendę do 40 proc. jednostkowego zysku, uwzględniając jednocześnie potrzeby inwestycyjne spółki. W 2012 r. Baltona nie wypłaciła dywidendy.

PHZ Baltona jest największym operatorem sklepów wolnocłowych w Polsce. Grupa posiada 34 placówki w 11 lokalizacjach w Polsce oraz we Francji, Rumunii i na Ukrainie, w tym 32 placówki w portach lotniczych tych krajów oraz sklep przygraniczny.

W pierwszym półroczu 2012 r. spółka zanotowała 3,2 mln zł straty netto i 80,9 mln zł przychodów. W 2011 r. zysk spółki wyniósł 3,9 mln zł, przy przychodach na poziomie 192,4 mln zł. (PAP)

jow/ jtt/ kuc/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz