Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, piątek godz. 15

0
Podziel się:

Przegląd wiadomości ze spółek, piątek 12 października godz. 15

*Przegląd wiadomości ze spółek, piątek 12 października godz. 15 *

BOGDANKA

Bogdanka wyprodukowała we wrześniu 618,46 tys. ton węgla handlowego - podała spółka w komunikacie prasowym.

"Utrzymujemy produkcję na podobnym, zbliżonym do siebie poziomie, już od kilku miesięcy. Dyktują nam to warunki geologiczno-górnicze, w jakich aktualnie prowadzimy eksploatację. O tych uwarunkowaniach informowaliśmy rynek przy okazji prezentacji wyników za I półrocze 2012 r. Spółka prowadzi jednocześnie zbrojenie dwóch kolejnych ścian w Polu Nadrybie, tzn. instaluje tam kompleksy ścianowe - kombajnowy w ścianie 382 i strugowy w ścianie 385. Uruchomienie tego ostatniego planujemy pod koniec października" - powiedział cytowany w komunikacie p.o. prezesa LW Bogdanka Zbigniew Stopa.

"Obniża nam się poziom zapasów z ponad 300 tysięcy ton na koniec czerwca do 100 tysięcy ton obecnie. Plany wydobycia i sprzedaży na poziomie ponad 8 mln ton węgla handlowego w tym roku zostaną zrealizowane" - dodał.

CEZ

CEZ w perspektywie 2016-2017 roku chce mieć 500-600 MW mocy w energetyce wiatrowej w Polsce - poinformował dziennikarzy dyrektor generalny CEZ Polska Kamil Cermak. Spółka w 2013 roku podejmie decyzję w sprawie projektu budowy elektrowni w Skawinie.

"W okresie 2013-2014 chcielibyśmy mieć w Polsce 200, może 250 MW mocy w energetyce wiatrowej. Nasza strategia długoterminowa zakłada, że za kilka lat, czyli w okresie 2016 może 2017 chcielibyśmy mieć łącznie około 500-600 MW w wietrze" - powiedział dziennikarzom dyrektor generalny CEZ Polska Kamil Cermak.

Poinformował, że w przyszłym roku CEZ podejmie decyzję dotyczącą projektu budowy elektrowni w Skawinie.

"Projekt budowy elektrowni w Skawinie jest częścią naszej strategii. Obserwujemy warunki regulacyjne w Polsce. Finalna decyzja o przyszłości Skawiny będzie podjęta w 2013 roku" - powiedział.

Dodał, że nie zapadła jeszcze decyzja o wyborze paliwa dla nowego bloku.

CEZ deklaruje także, że jest otwarty na współpracę przy budowie elektrowni jądrowej i posiada know-how i doświadczenie w tej kwestii.

"Przed Polską jest wyzwanie budowy elektrowni jądrowej. CEZ ma doświadczenie w tym obszarze i chcę zadeklarować wsparcie dla tego polskiego projektu" - powiedział podczas Forum Gospodarczym Czechy-Polska Cermak.

ENERGA, FITCH

Agencja ratingowa Fitch podwyższyła rating Energi do BBB z BBB-, z perspektywą stabilną - poinformowała agencja w piątkowym komunikacie.

W komunikacie podano, że podwyższenie ratingu jest efektem poprawy perspektyw finansowych Energi wynikających z założeń jej planów inwestycyjnych, które zakładają koncentrację na segmencie dystrybucji oraz niższy niż wcześniej zakładano wzrost zadłużenia.

GTC

GTC odkupiło od Polnordu pozostałe 50 proc. udziałów w Galerii Wilanów w Warszawie, zostając tym samym samodzielnym właścicielem projektu - poinformowało GTC w komunikacie prasowym.

W komunikacie podano, że w centrum handlowo-rozrywkowym w Wilanowie docelowo znajdzie się ok. 80.000 mkw. powierzchni handlowej, a w pierwszej fazie projektu powstać ma 60.000 mkw. Koszt tej inwestycji szacowany jest na 160 mln euro.

"Projekt jest obecnie w fazie zaawansowanych przygotowań, a jego realizacja rozpocznie się niezwłocznie po uzyskaniu wszystkich niezbędnych pozwoleń. Budowa galerii potrwa około 18 miesięcy" - napisano w komunikacie.

"Równocześnie z projektem w Wilanowie, GTC zamierza też realizować nowoczesne centrum handlowo-rozrywkowe w północnej części Warszawy, na 4,9 hektarowej działce położonej w dzielnicy Białołęka" - dodano.

PERN

Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" ogłosiło przetarg na wykonanie prac projektowych i robót budowlanych związanych z naprawą przejścia rurociągów przez rzekę Wisłę w Gniewie.

Jak poinformował PERN, oferty w ramach ogłoszonego postępowania można składać do 5 listopada.

PERN podał, iż zamówienie dotyczy m.in. opracowania i wykonania projektu budowlanego oraz wykonawczego trwałego zabezpieczenia nitki rezerwowej Rurociągu Pomorskiego na podstawie wizji lokalnej i dokumentacji spółki.

Rurociąg Pomorski, wybudowany w latach 1973-75, to magistrala rewersyjna (dwukierunkowa - PAP) na trasie Płock-Gdańsk. Rurociągiem tym tłoczona jest m.in. ropa naftowa z bazy surowcowej PERN w Płocku do bazy manipulacyjnej w Gdańsku, rafinerii Grupy Lotos oraz na eksport przez Naftoport.

Przepustowość Rurociągu Pomorskiego na trasie Płock-Gdańsk wynosi około 27 mln ton ropy naftowej rocznie, a w odwrotnym kierunku, wykorzystywanym dla dostaw z tankowców, około 30 mln ton surowca rocznie. (PAP)

kuc/ kam/ pel/ awy/ mb/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)