Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, poniedziałek godz. 15

0
Podziel się:

Przegląd wiadomości ze spółek, poniedziałek 30 listopada godz. 15

Przegląd wiadomości ze spółek, poniedziałek 30 listopada godz. 15

GRUPA LOTOS

Wyniki operacyjne Grupy Lotos w czwartym kwartale 2009 roku nie powinny być gorsze niż w trzecim, mimo nadal słabego otoczenia makro - poinformował dziennikarzy prezes Lotosu Paweł Olechnowicz.

"Operacyjnie czwarty kwartał nie powinien być gorszy niż trzeci. Dyrefencjał Ural/Brent i marża nadal są słabe, ale spółka dobrze prowadzi działalność" - powiedział Olechnowicz.

Zdaniem prezesa, w 2010 roku nastąpi stabilizacja otoczenia makroekonomicznego.

"Spodziewam się, że średnia cena ropy wyniesie blisko 80 dolarów, może lekko powyżej. Marże rafineryjne nadal będą niskie, może trochę się poprawią, a dyferencjał będzie w przedziale 0-1 USD" - powiedział.

Obecnie dyferencjał Ural/Brent jest na poziomie 0,5 USD.

Grupa Lotos może nie zrealizować zapisanych w strategii planów zwiększenia wydobycia ropy naftowej z własnych źródeł do 1 mln ton - poinformował Olechnowicz.

"Kryzys spowodował wstrzymanie pewnych procesów, wracamy do dodatkowych analiz. Na początku roku zdefiniujemy kroki w kierunku realizacji strategii, możliwy jest co najwyżej lekki poślizg w uzyskaniu wielkości, które podaliśmy w planach na 2012 rok, ale nie będzie już poślizgu, jeśli chodzi o 2015 rok" - powiedział.

Zgodnie z założeniami Grupy Lotos, w 2015 roku ropa naftowa z własnych źródeł ma stanowić ponad 20 proc. całości zdolności przerobowych rafinerii.

Olechnowicz poinformował, że w pierwszym kwartale 2010 roku Lotos będzie chciał przedstawić sposoby finansowania działalności wydobywczej.

Poinformował też, że spółka zastanawia się nad zasadnością uruchomienia programu budowy stacji automatycznych.

"Temat stacji automatycznych jest analizowany, kryzys pogorszył ekonomię dla takich stacji, zredefiniujemy podejście do tego tematu. W końcówce roku, bądź w pierwszym kwartale 2010 roku powinniśmy ogłosić naszą decyzję w tej sprawie" - powiedział Olechnowicz.

PKP

PKP S.A. przygotowuje projekt sprzedaży udziałów Kolejowego Szpitala Uzdrowiskowego w Ciechocinku. Doradcą prywatyzacyjnym została wyłoniona w przetargu firma F5 Konsulting z Poznania - poinformowała spółka.

Doradca prywatyzacyjny ma dokonać analizy prawnej majątku Kolejowego Szpitala Uzdrowiskowego, oszacować jego wartość i zarekomendować strategię prywatyzacji. Decyzja odnośnie szczegółowej strategii prywatyzacji zostanie podjęta przez PKP S.A. w połowie 2010 r.

W przetargu na doradcę prywatyzacyjnego wystartowało dziewięciu oferentów. Jak poinformowało PKP, przy wyborze doradcy były brane pod uwagę m.in. doświadczenie wykonawcy w realizacji podobnych projektów, koncepcja realizacji przedmiotu zamówienia, znajomość branży, proponowany harmonogram prac. Trwają procedury zmierzające do podpisania umowy z wybranym doradcą.

Kolejowy Szpital Uzdrowiskowy prowadzi działalność w Ciechocinku i w Aleksandrowie Kujawskim. Podstawowym przedmiotem jego działalności jest szpitalnictwo - działalność szpitala uzdrowiskowego, sanatorium, centrum rehabilitacji, działalność opiekuńczo-lecznicza i pielęgnacyjno-opiekuńcza. Z usług placówki można korzystać zarówno w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i prywatnie. Współwłaścicielem Szpitala jest Federacja Związków Zawodowych Pracowników PKP.

POZBUD

NWZA Pozbudu zdecydowało o podniesieniu kapitału zakładowego spółki o kwotę nie większą niż 5 mln zł poprzez emisję do 5 mln akcji serii E z wyłączeniem prawa poboru - podał Pozbud w komunikacie.

"Zarząd, wobec podjęcia decyzji o nie przystąpieniu do objęcia akcji nowej emisji przez jej większościowych akcjonariuszy - członków rodziny Państwa Andrzejak - oświadcza, iż wyłączenie prawa poboru, czyli pozbawienie prawa pierwszeństwa przy nabywaniu akcji nowej emisji jest niezbędne. W ocenie zarządu pozbawienie akcjonariuszy prawa poboru pozwoli na uzyskanie większego wpływu na możliwość korzystnego dla spółki ustalenia ceny emisyjnej. Ponadto pozbawienie prawa poboru umożliwi również pozyskanie nowych inwestorów, zwiększy rozproszenie akcjonariatu" - podał w uzasadnieniu zarząd Pozbudu.

Zarząd spółki tłumaczy jednak, że pozbawienie prawa poboru nie będzie negatywnie wpływać na możliwość nabywania akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy. Zarząd rekomenduje im preferencyjne zasady nabywania akcji.

"Inwestorom będącym akcjonariuszami spółki według stanu na koniec siódmego dnia po dniu publikacji prospektu emisyjnego, będzie przysługiwać preferencja w objęciu i przydziale akcji serii E, polegająca na tym, że za każde 4 akcje spółki, inwestorom tym będzie przysługiwać prawo do objęcia i przydziału 1 akcji serii E" - napisano w komunikacie.

"Warunkiem skorzystania z preferencji jest przedstawienie dowodu, iż istnieje podstawa do preferencyjnego przydziału akcji serii E, na zasadach określonych w prospekcie emisyjnym. Dodatkowo w przypadku inwestorów biorących udział w procesie budowania księgi popytu - złożenie w tym procesie deklaracji zainteresowania objęciem akcji serii E po cenie nie niższej niż ostatecznie ustalona przez zarząd cena emisyjna akcji serii E" - dodano. (PAP)

pel/ her/ morb/ pr/ pam/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)